Aféra otrokáře z Brna: Sousedé tušili. Ale neudali ho

Jiří Hloušek a Lenka Smyčková
28. 5. 2008 16:50
Lidé z Ivanovic vyprávějí o vůdci sekty
Stavba v Ivanovicích, na které ženy otročily
Stavba v Ivanovicích, na které ženy otročily | Foto: Attila Racek

Brno/Ivanovice - Na dvoře rozestavěné vily v brněnských Ivanovicích stojí v řadě čtyři kolečka. Ještě před nedávnem na nich převážely cihly ženy, které podle policie žily jako otrokyně ve společné domácnosti s Jiřím Adamem.

Cihly stojí vyrovnané opodál. Všechno má svůj řád. Na chodníčcích není ani smítko, nářadí je srovnané od největšího k nejmenšímu.

Kolem domu "brněnského tyrana" už druhý den neustále chodí novináři - s diktafony, fotoaparáty a kamerami zpovídají Adamovy sousedy. V městské části s ani ne patnácti sty obyvateli se teď každý snaží vysvětlit, jaktože "vlastně nic neviděl".

Přestože většině sousedů připadalo chování Adama a jeho souputkyň podivné a sektářské, policii na něj neupozornili. Případ přitom mohl vyplout na povrch již před mnoha lety. Některé ženy otročily téměř dvacet let.

Foto: Aktuálně.cz
O co přesně jde?
Důchodce se jmenoval vůdcem, ženy mu otročily 20 let

Pět Ev, jediný Adam. Našli se v léčebně?

Sousedé rozhodně nežili v nevědomosti. Podle Aleny Abrahámkové se například všechny ženy, které s Adamem žily ve společné domácnosti, jmenovaly Eva.

Stručně:

Dvacet let řehole

  • Skupina pěti vyznavaček učení Hnutí Grálu v důchodovém věku se ve jménu víry nechala vykořisťovat čtyřiasedmdesátiletým Brňanem, který se pasoval do role jejich duchovního vůdce.
  • Žily s ním a jeho ženou ve společné domácnosti, odevzdávaly mu důchody, posléze na něj nechaly přepsat své byty a domy.
  • "V některých případech se takto ženy nechaly zneužívat i dvacet let," uvedl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.
  • Despota je nyní obviněn z trestných činů domácího násilí a obchodování s lidmi. Ženy měl údajně jejich vůdce trestat hlady, byly podvyživené.

"Říkal jim Evo. Ale jestli to bylo jejich původní jméno, nebo si je tak sám pojmenoval, netuším," krčí rameny Abrahámková. "On se ani ze začátku nejmenoval Adam, ale Havlík. Přejmenoval se posléze," vzpomíná sousedka, která od domácnosti, již policisté popisují jako hrůznou, bydli jen přes čtyři domy.

Ve vsi koluje zpráva, že ženy, které muž vykořisťoval, vytipovala Adamova manželka, která pracovala v psychiatrické léčebně v Černovicích. "Vypadalo to, že Adam a jeho žena využívali k práci pacienty léčebny. Na zimu je tam zase uklidili," tvrdí důchodce Ladislav Chromý bydlící naproti staveništi.

Ředitele Psychiatické léčebny Černovice Marka Radimského obvinění šokovalo. "Skutečně si nepamatuji, zda u nás osoba tohoto jména pracuje či pracovala. Pokud ano a tato obvinění by se prokázala, bylo by to strašlivé osobní selhání," řekl Radimský.

Právě jedna ze sociálních pracovnic černovické léčebny konečně na případ upozornila policii. Stalo se tak poté, co jedna z vykořisťovaných seniorek onemocněla a vyhledala lékařskou pomoc.

Sám říkal: Jsem na palici

Podle sousedů z Ivanovic se sám Adam prezentoval jako nesvéprávný. "Působil inteligentně, rozvážně, dokázal člověka odzbrojit. Několikrát jsem ho chtěl vyhubovat za to, jak s ženami zachází. Ale tak nějak to nešlo, hrál totiž, že je na paličku," vypráví manžel Abrahámkové, který ve škole učil Adamovy syny.

Sám se prý několikrát snažil s ženami o jejich otročení mluvit. Ony ale braly práci jako svůj úděl a samozřejmost. Proto se o jejich osud dál nezajímal a nechal sektu žít vlastním životem.

Právě lhostejnost okolí je podle policistů častým důvodem, že na domácí násilníky se přijde pozdě - nebo vůbec.

"Lidé o podivném chování sekty věděli, ale hranice, co je a co není domácí násilí, je velmi nejasná. Nechtěli zřejmě svým sousedům lézt do soukromí," uvažuje o tom, proč obyvatelé z Řečkovic, Ivanovic či Mikulova na sektu neupozornili, brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Není k zastižení, hrozí mu 12 let

Kde se Adam s ženou a třemi zbylými ženami pohybuje dnes, sousedé neví. Neviděli ho už tři týdny ani v Řečkovicích, kde má trvalé bydliště, ani v Ivanovicích. Podle informací Deníku je v současné době v nemocnici v Břeclavi.

Adamovi hrozí za trestné činy domácí násilí a obchod s lidmi až dvanáct let vězení. Během dvaceti let si měl k sobě připoutat pět žen, které s ním žily ve společné domácnosti, odevzdávaly mu důchody, přepsaly na něj své nemovitosti a pracovaly na jeho pozemcích. On je na oplátku trápil hlady.

To vše pod rouškou učení, které mělo vycházet z myšlenek Hnutí Grálu. Hnutí se ovšem od Adama distancovalo.

Foto: Jiří Hloušek
Čtěte více:
Týrání s námi nespojujte, žádal šéf Hnutí Grálu online
 

Právě se děje

před 30 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy