Aféra Dieselgate: Škodovka musí opravit čtyři auta z pěti, říká ministr Ťok. Na firmu má páky

Servisní prohlídky kvůli skandálu s falšováním emisí nebudou v Česku povinné. Přesto chce ministr dopravy Dan Ťok přinutit mladoboleslavskou Škodu, která spadá pod koncern VW, aby odstranila "šidící" software u osmdesáti procent aut. Limit si prý nevymyslel sám, zmínili ho při vzájemných jednáních i sami zástupci společnosti Škoda Auto. Protože dostat majitele aut do servisu nebude snadné, měla by automobilka podle Ťoka nabídnout atraktivní lákadlo. Škoda už dříve řekla, že "určitou formu motivace" chystá. Dosud ji ale neupřesnila.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr dopravy Dan Ťok chce po mladoboleslavské automobilce Škoda, aby kvůli aféře Dieselgate odstranila šidič emisí u čtyř aut z pěti. A to i přesto, že čeští majitelé škodovek nebo dalších vozů z koncernu Volkswagen nebudou muset do servisů povinně.

"Budeme na ni tlačit, aby dodržela hranici osmdesát procent vozů," řekl Ťok v rozhovoru pro Hospodářské noviny a online deník Aktuálně.cz.

Ministr dodal, že limit, na jehož dodržení bude trvat, si nevymyslel sám. Osmdesát procent vozů, které po servisním zásahu nebudou falšovat emise, zmínili při vzájemných jednáních i sami zástupci Škody Auto. Na přímý dotaz ale uvedený počet nekomentovali.

Aby automobilka Ťokovi vyhověla, musí do servisů nalákat alespoň 80 tisíc aut. Aféra se v Česku týká 150 tisíc naftových vozů, z toho dvě třetiny jsou právě škodovky. Kontroly mají začít příští rok na jaře.

Původně se mluvilo o tom, že majitelé problémových vozů budou muset do servisů povinně, jinak by po silnicích jezdili načerno. Z toho ale sešlo. Aby mohl stát lidi k prohlídce nutit, musel by se přijmout nový zákon. To by ale trvalo dlouho, často i více než rok. Podobný problém má většina zemí EU.

Stát však musí trvat na nápravě, protože dohlíží na dodržování pravidel. A automobilka ho výrobou vozů, které umí ošidit oficiální emisní testy, obelhala.

Páky máme, tvrdí Ťok

Ťok tvrdí, že má po ruce páky, jak mladoboleslavskou Škodu donutit, aby stanovený počet aut opravila, i když to nejde vynutit zákonem. "Jako stát vydáváme různá povolení, takže být zadobře s ministerstvem je pro každou firmu výhodné. Na druhé straně si uvědomujeme, že Škodovka je významný exportér a nemáme zájem ji zakopat pod zem," prohlásil ministr.

Jisté je, že dostat majitele vozů do servisu bude složitější, když bude akce dobrovolná. Kdo nepřijede, nečeká ho žádný postih. Automobilka proto bude muset lidem za cestu do servisu něco nabídnout. "Ohledně finální podoby servisního opatření teprve jednáme a veškeré detaily sdělíme, jakmile budou k dispozici," řekl bez dalších podrobností mluvčí Škody Auto Jozef Baláž.

Už dříve ale pro HN připustil, že určitou formu motivace firma chystá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy