Advokátní komora se zastala právníků z kauzy iráckých migrantů, kteří upláceli tlumočníka

ČTK ČTK
19. 7. 2016 11:54
Za dva advokáty, kteří figurovali v případu, kdy dva iráčtí uprchlíci tlumočníkovi zaplatili tisíce eur za příslib, že budou do dvou týdnů propuštěni z detenčního zařízení, se postavila Česká advokátní komora. Stížnost na oba muže byla zamítnuta jako nedůvodná. Tlumočník měl uprchlíkům zajistit protekci u policie a dobrého právníka. Tak se však nestalo a uprchlíci místo toho strávili půl roku za mřížemi, respektive byli vyhoštěni zpět do Iráku.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká advokátní komora (ČAK) se postavila za advokáty Vratislava Polku a Jiřího Puchmeltra, kteří podle Organizace pro pomoc uprchlíkům figurovali v případu údajného podvedení dvou iráckých migrantů. Mluvčí komory Iva Chaloupková uvedla, že stížnost na oba muže byla zamítnuta jako nedůvodná. Podle dřívějších informací médií slíbil tlumočník uprchlíkům za peníze protekci u policie a dobrého právníka.

"Přešetření postupu obou dotyčných advokátů bylo již skončeno a nezávislý kontrolní orgán konstatoval, že se nedopustili porušení zákona o advokacii ani dalších stavovských předpisů. Stížnost byla uzavřena jako nedůvodná. Kárné řízení s nimi probíhat nebude," sdělila mluvčí.

Na kauzu libanonského tlumočníka ve službách české policie upozornily v březnu Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz. Dva iráčtí uprchlíci uvedli, že na tlumočníka podali trestní oznámení, protože jejich rodiny mu zaplatily tisíce eur za příslib, že budou do dvou týdnů propuštěni z detenčního zařízení. Místo toho ale jeden z nich za mřížemi strávil půl roku a druhého vyhostili zpět do Iráku.

 

Právě se děje

Další zprávy