Advokátka ukradla dům umírající jmenovkyni. Dostala sedm let

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 4. 2015 7:00
Na pět let do vězení půjde i její sestra, mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. Nepomohl jí ani advokát Tomáš Sokol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Koupit pětipatrový činžák v historickém centru Prahy za necelého čtvrt milionu korun by chtěl asi každý.

Za tuto sumu pořídila dům v těsném sousedství slavné restaurace a pivovaru U Fleků mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Uvedenou "koupi" ve středu potrestal Vrchní soud v Praze dvanácti lety vězení. Pětiletý trest dostala Jarmila Lehnerová, o dva roky vyšší pak její sestra, advokátka Marcela Lehnerová. Sestrám nepomohlo ani to, že je před soudem hájily dvě advokátní celebrity – Tomáš Sokol a Josef Monsport.

Soud neuvěřil obhajobě Marcely Lehnerové (její sestra v celém procesu odmítala vypovídat), že jim dům za uvedenou sumu prodala její klientka a současně jmenovkyně Katharina Lehnerová, a to pouhých šest dnů před svou smrtí. A že zhruba desítka svědků – přátel a příbuzných – se proti nim spikla a křivě vypovídala.

Advokátka podle soudu jen využila těžké nemoci své klientky a zneužila podpisy, které od ní dříve vylákala. "Obžalované záměrně a promyšleně připravily poškozenou o veškerý její majetek ještě za jejího života," rozhodl již loni v říjnu soudce Městského soudu v Praze Libor Vávra, podle něhož advokátka všechny kroky do detailu naplánovala. Obě sestry se odvolaly, ale Vrchní soud v Praze verdikt ve středu prakticky bez výhrad potvrdil, a je tak pravomocný.

Hledáme Lehnery

Příběh začal v roce 2004, kdy tehdejší majitelka většinového podílu na domu v Křemencově ulici v Praze Katharina Lehnerová hledala novou advokátku. V telefonním seznamu jí padl zrak na její jmenovkyni Marcelu. A hned se pro ni rozhodla.

"Hledala stále nějakého Lehnera kolem sebe. Objevila ji v novinách, tak jsem tam zavolala a seznámila je," popisovala před soudem její přítelkyně Anna Bartošková, která byla i překládat při jejich prvním setkání. Katharina, která se do Česka přistěhovala počátkem 90. let z Kanady, když její manžel restituoval část domu vedle pivovaru U Fleků, totiž takřka neuměla česky.

Sama advokátka před soudem předložila úplně jinou verzi – s Katharinou se znala už od roku 1992 a byly navíc příbuzné ze sedmého kolena. A u soudu o ní většinou mluvila jako o "Kathy".

To, že se obě ženy seznámily až v roce 2004 poté, co Katharina Lehnerová svoji jmenovkyni našla v telefonním seznamu, ale potvrdilo více svědků z jejího okolí. Podle nich navíc v žádném případě nechtěla svůj dům prodávat.

Když pak Katharina Lehnerová v srpnu 2006 ležela v Nemocnici Na Františku, kde umírala na rakovinu, advokátka většinový podíl jejího domu prodala falešnou smlouvou své sestře Jarmile za pouhých 240 tisíc korun.

Prodej domu byl podle advokátky výslovným přáním zemřelé. "Kupní cenu stanovila, aby to odpovídalo finančním možnostem sestry a zbylo jí na charitu," vysvětlila.

Hodnota převedených osmi patnáctin domu byla podle obžaloby více než 17 milionů korun. Skutečná hodnota je přitom zřejmě nejméně dvojnásobná. Když se totiž ohodnocovaly jednotlivé byty, vyšla cena jejího podílu na 44 milionů.

Všichni jsou v Kanadě

"Protože Katharina měla veškeré příbuzenstvo v zahraničí, pravděpodobně čekaly, že jim to projde," uvedl advokát Jiří Exner, který jako zmocněnec zastupuje u soudu jednoho z potenciálních dědiců. Ti totiž žijí v Kanadě, odkud se Katharina Lehnerová počátkem devadesátých let vrátila do Česka. A část z nich opravdu o dům ani neměla zájem.

Do Česka však občas jezdil nevlastní syn Lehnerové Otto. Ten se o osud domu začal zajímat. I proto, že mu matka údajně slíbila, že mu uvedenou část domu odkáže. Podal trestní oznámení, které policie nejdříve odložila. Až po stížnosti pak začala případ prověřovat znovu. A po více než pěti letech obě sestry obvinila.

Proti tomu však protestuje advokát Jarmily Lehnerové Sokol. Podle něj jde jen o spor o dědictví, kterým by se trestní soud vůbec neměl zabývat. "Jde o klasické dědické řízení. Úplně běžná záležitost. Tady se 'dědicům' podařilo prosadit, aby se tím zabývaly policejní orgány, a tím jim odpadlo důkazní břemeno," rozčiloval se.

Příliš dokonalý podpis

Kromě nelogičnosti transakce byl podle soudu důkazem i podpis Kathariny Lehnerové pod prodejní smlouvou. Byť byl bezpochyby pravý. Jenže byl na odděleném papíře a podle znalců s největší pravděpodobností nevznikl v uvedený den, ale zhruba o rok či více dřív.

Znalci k tomu došli proto, že podpis byl až příliš dokonalý. Vzhledem k tomu, jak se zhoršoval zdravotní stav Kathariny Lehnerové, tak i její písmo se zhoršovalo. "Podpisy poškozené z konce roku 2005 a roku 2006 jsou podstatně méně kvalitní než její podpisy z dřívější doby," uvedl soudní znalec v oboru písmoznalectví Jan Zimmer, který dělal revizní znalecký posudek.

Katharina Lehnerová přitom podle svědků do poslední chvíle věřila, že se její stav zlepší a vrátí se domů. "Po návratu z nemocnice by neměla kde bydlet ani z čeho žít," podotkl soudce a připomněl, že jim podle smlouvy převedla vše včetně svého bytu a jeho vybavení. 

Advokátka tvrdila, že služby své jmenovkyni poskytovala zdarma, u soudu však vyšlo najevo, že z jejího účtu dostávala pravidelné desetitisícové částky.

Stále dostává sto tisíc měsíčně

Paradoxní je, že uvedená polovina domu zůstane prozatím Jarmile Lehnerové. A to kvůli tomu, že dosud nebylo dokončeno dědické řízení a nerozhodlo se, komu by měla připadnout.

"Nejdřív bude muset civilní soud rozhodnout o vrácení domu do dědictví," vysvětlil zástupce části poškozených příbuzných Jiří Exner. Až poté se teprve rozhodne, komu dům připadne. Jako dědicové připadají v úvahu dvě sestry Kathariny Lehnerové a jejich rodiny, které žijí v Kanadě – a ty se zatím na rozdělení dědictví po své sestře nedohodly.

Jarmila Lehnerová tak nadále bude moci inkasovat nájem z bytů a nebytových prostor v uvedené polovině domu, který dosahuje zhruba sto tisíc měsíčně. "Až se dědictví uzavře, tak jedna nebo druhá větev rodiny podá žalobu na neoprávněné obohacení a bude ty peníze chtít vyplatit," uvedl Exner.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy