Advokátka ukradla dům umírající jmenovkyni. Dostala sedm let

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 4. 2015 7:00
Na pět let do vězení půjde i její sestra, mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. Nepomohl jí ani advokát Tomáš Sokol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Koupit pětipatrový činžák v historickém centru Prahy za necelého čtvrt milionu korun by chtěl asi každý.

Za tuto sumu pořídila dům v těsném sousedství slavné restaurace a pivovaru U Fleků mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

Uvedenou "koupi" ve středu potrestal Vrchní soud v Praze dvanácti lety vězení. Pětiletý trest dostala Jarmila Lehnerová, o dva roky vyšší pak její sestra, advokátka Marcela Lehnerová. Sestrám nepomohlo ani to, že je před soudem hájily dvě advokátní celebrity – Tomáš Sokol a Josef Monsport.

Soud neuvěřil obhajobě Marcely Lehnerové (její sestra v celém procesu odmítala vypovídat), že jim dům za uvedenou sumu prodala její klientka a současně jmenovkyně Katharina Lehnerová, a to pouhých šest dnů před svou smrtí. A že zhruba desítka svědků – přátel a příbuzných – se proti nim spikla a křivě vypovídala.

Advokátka podle soudu jen využila těžké nemoci své klientky a zneužila podpisy, které od ní dříve vylákala. "Obžalované záměrně a promyšleně připravily poškozenou o veškerý její majetek ještě za jejího života," rozhodl již loni v říjnu soudce Městského soudu v Praze Libor Vávra, podle něhož advokátka všechny kroky do detailu naplánovala. Obě sestry se odvolaly, ale Vrchní soud v Praze verdikt ve středu prakticky bez výhrad potvrdil, a je tak pravomocný.

Hledáme Lehnery

Příběh začal v roce 2004, kdy tehdejší majitelka většinového podílu na domu v Křemencově ulici v Praze Katharina Lehnerová hledala novou advokátku. V telefonním seznamu jí padl zrak na její jmenovkyni Marcelu. A hned se pro ni rozhodla.

"Hledala stále nějakého Lehnera kolem sebe. Objevila ji v novinách, tak jsem tam zavolala a seznámila je," popisovala před soudem její přítelkyně Anna Bartošková, která byla i překládat při jejich prvním setkání. Katharina, která se do Česka přistěhovala počátkem 90. let z Kanady, když její manžel restituoval část domu vedle pivovaru U Fleků, totiž takřka neuměla česky.

Sama advokátka před soudem předložila úplně jinou verzi – s Katharinou se znala už od roku 1992 a byly navíc příbuzné ze sedmého kolena. A u soudu o ní většinou mluvila jako o "Kathy".

To, že se obě ženy seznámily až v roce 2004 poté, co Katharina Lehnerová svoji jmenovkyni našla v telefonním seznamu, ale potvrdilo více svědků z jejího okolí. Podle nich navíc v žádném případě nechtěla svůj dům prodávat.

Když pak Katharina Lehnerová v srpnu 2006 ležela v Nemocnici Na Františku, kde umírala na rakovinu, advokátka většinový podíl jejího domu prodala falešnou smlouvou své sestře Jarmile za pouhých 240 tisíc korun.

Prodej domu byl podle advokátky výslovným přáním zemřelé. "Kupní cenu stanovila, aby to odpovídalo finančním možnostem sestry a zbylo jí na charitu," vysvětlila.

Hodnota převedených osmi patnáctin domu byla podle obžaloby více než 17 milionů korun. Skutečná hodnota je přitom zřejmě nejméně dvojnásobná. Když se totiž ohodnocovaly jednotlivé byty, vyšla cena jejího podílu na 44 milionů.

Všichni jsou v Kanadě

"Protože Katharina měla veškeré příbuzenstvo v zahraničí, pravděpodobně čekaly, že jim to projde," uvedl advokát Jiří Exner, který jako zmocněnec zastupuje u soudu jednoho z potenciálních dědiců. Ti totiž žijí v Kanadě, odkud se Katharina Lehnerová počátkem devadesátých let vrátila do Česka. A část z nich opravdu o dům ani neměla zájem.

Do Česka však občas jezdil nevlastní syn Lehnerové Otto. Ten se o osud domu začal zajímat. I proto, že mu matka údajně slíbila, že mu uvedenou část domu odkáže. Podal trestní oznámení, které policie nejdříve odložila. Až po stížnosti pak začala případ prověřovat znovu. A po více než pěti letech obě sestry obvinila.

Proti tomu však protestuje advokát Jarmily Lehnerové Sokol. Podle něj jde jen o spor o dědictví, kterým by se trestní soud vůbec neměl zabývat. "Jde o klasické dědické řízení. Úplně běžná záležitost. Tady se 'dědicům' podařilo prosadit, aby se tím zabývaly policejní orgány, a tím jim odpadlo důkazní břemeno," rozčiloval se.

Příliš dokonalý podpis

Kromě nelogičnosti transakce byl podle soudu důkazem i podpis Kathariny Lehnerové pod prodejní smlouvou. Byť byl bezpochyby pravý. Jenže byl na odděleném papíře a podle znalců s největší pravděpodobností nevznikl v uvedený den, ale zhruba o rok či více dřív.

Znalci k tomu došli proto, že podpis byl až příliš dokonalý. Vzhledem k tomu, jak se zhoršoval zdravotní stav Kathariny Lehnerové, tak i její písmo se zhoršovalo. "Podpisy poškozené z konce roku 2005 a roku 2006 jsou podstatně méně kvalitní než její podpisy z dřívější doby," uvedl soudní znalec v oboru písmoznalectví Jan Zimmer, který dělal revizní znalecký posudek.

Katharina Lehnerová přitom podle svědků do poslední chvíle věřila, že se její stav zlepší a vrátí se domů. "Po návratu z nemocnice by neměla kde bydlet ani z čeho žít," podotkl soudce a připomněl, že jim podle smlouvy převedla vše včetně svého bytu a jeho vybavení. 

Advokátka tvrdila, že služby své jmenovkyni poskytovala zdarma, u soudu však vyšlo najevo, že z jejího účtu dostávala pravidelné desetitisícové částky.

Stále dostává sto tisíc měsíčně

Paradoxní je, že uvedená polovina domu zůstane prozatím Jarmile Lehnerové. A to kvůli tomu, že dosud nebylo dokončeno dědické řízení a nerozhodlo se, komu by měla připadnout.

"Nejdřív bude muset civilní soud rozhodnout o vrácení domu do dědictví," vysvětlil zástupce části poškozených příbuzných Jiří Exner. Až poté se teprve rozhodne, komu dům připadne. Jako dědicové připadají v úvahu dvě sestry Kathariny Lehnerové a jejich rodiny, které žijí v Kanadě – a ty se zatím na rozdělení dědictví po své sestře nedohodly.

Jarmila Lehnerová tak nadále bude moci inkasovat nájem z bytů a nebytových prostor v uvedené polovině domu, který dosahuje zhruba sto tisíc měsíčně. "Až se dědictví uzavře, tak jedna nebo druhá větev rodiny podá žalobu na neoprávněné obohacení a bude ty peníze chtít vyplatit," uvedl Exner.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy