Advokátka se sestrou ukradly dům umírající jmenovkyni. S dovoláním neuspěly, odsedí si 12 let

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 2. 2016 15:17
Pětipatrový činžák v historickém centru Prahy v těsném sousedství pivovaru U Fleků koupila za pouhých 240 tisíc bývalá mluvčí Senátu a posléze i Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová. Soud ale neuvěřil, že jí dům za takto nízkou cenu prodala její jmenovkyně Katharina Lehnerová, když umírala v nemocnici na rakovinu. Jarmilu Lehnerovou spolu s její sestrou Marcelou proto poslal na pět, respektive sedm let do vězení. Oběma sestrám nyní sebral poslední naději Nejvyšší soud v Brně, který odmítl jejich dovolání. Paradoxní je, že jim stále plyne nájemné z uvedeného domu ve výši sto tisíc korun měsíčně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Takřka čtvrt století pracovala dnes čtyřiašedesátiletá Jarmila Lehnerová jako mluvčí nejrůznějších úřadů státní správy. Počátkem devadesátých let nastoupila na Český statistický úřad a přes Senát a Ministerstvo pro místní rozvoj doputovala ve stejné funkci na Energetický regulační úřad, kde strávila posledních třináct let.

Když se ale před třemi lety ocitla před soudem s obviněním, že spolu se svojí sestrou, advokátkou Marcelou Lehnerovou, připravila svoji umírající jmenovkyni Katharinu Lehnerovou o pětipatrový činžák v centru Prahy, moc hovorná nebyla. Kromě krátkého prohlášení v úvodu procesu, že je nevinná, už odmítla vypovídat a do konce za ni mluvil jen její advokát Josef Monsport.

Loni v dubnu potvrdil Vrchní soud v Praze Jarmile Lehnerové pětiletý trest vězení, a Marcela dostala dokonce o dva roky více. Obě sestry si již nyní odpykávají trest ve vězení. Naději, že je předčasně propustí, jim nyní vzal Nejvyšší soud v Brně, když zamítl jejich dovolání. Verdikt padl již koncem loňského roku, nyní jej soud zveřejnil na svých stránkách. "Závěry předchozích soudů jsou logické a netrpí rozpory,“ stojí v usnesení, kterým dovolání odmítl.

Záměrně a promyšleně ji okradly

Obě ženy se před soudem ocitly poté, co dědicové Kathariny Lehnerové, žijící v zahraničí, zjistili, že ač například vlastnila většinu pětipatrového činžáku v centru Prahy, nezbyl po ní žádný majetek. Ten totiž získala již zmíněná Jarmila Lehnerová.

Soud neuvěřil obhajobě Marcely Lehnerové (její sestra v celém procesu odmítla vypovídat), že jim nejen dům, ale i zbylý svůj majetek včetně peněz na účtech přenechala její klientka a současně jmenovkyně Katharina Lehnerová, a to pouhých pět dnů před svou smrtí. A že zhruba desítka svědků – přátel a příbuzných zemřelé - se proti nim spikla a křivě vypovídala.

Hlavním viníkem byla podle soudu právě advokátka. Ta jen využila těžké nemoci své klientky a zneužila podpisy, které od ní dříve vylákala na čistých papírech. "Obžalované záměrně a promyšleně připravily poškozenou o veškerý její majetek ještě za jejího života," rozhodl již předloni v říjnu soudce Městského soudu v Praze Libor Vávra, podle něhož advokátka všechny kroky do detailu naplánovala. A jak Vrchní soud v Praze, tak i nyní Nejvyšší soud potvrdily jeho verdikt prakticky bez výhrad.

Hledáme Lehnery

Příběh začal v roce 2004, kdy tehdejší majitelka většinového podílu na domu v Křemencově ulici v Praze Katharina Lehnerová hledala advokátku. V telefonním seznamu jí padl zrak na její jmenovkyni Marcelu. A hned se pro ni rozhodla.

"Hledala stále nějakého Lehnera kolem sebe. Objevila ji v novinách, tak jsem tam zavolala a seznámila je," popisovala před soudem její přítelkyně Anna Bartošková, která byla i překládat při jejich prvním setkání. Katharina, která se do Česka přistěhovala počátkem 90. let z Kanady, když její manžel restituoval část domu vedle pivovaru U Fleků, totiž takřka neuměla česky.

Sama advokátka před soudem předložila úplně jinou verzi – s Katharinou se znala už od roku 1992 a byly navíc příbuzné ze sedmého kolena. A u soudu o ní většinou mluvila jako o "Kathy". To, že se obě ženy seznámily až v roce 2004 poté, co Katharina Lehnerová svoji jmenovkyni našla v telefonním seznamu, ale potvrdilo více svědků z jejího okolí. Podle nich navíc v žádném případě nechtěla svůj dům prodávat.

Když pak Katharina Lehnerová v srpnu 2006 ležela v Nemocnici Na Františku, kde umírala na rakovinu, advokátka většinový podíl jejího domu prodala falešnou smlouvou své sestře Jarmile za pouhých 240 tisíc korun.

Prodej domu byl podle advokátky výslovným přáním zemřelé. "Kupní cenu stanovila, aby to odpovídalo finančním možnostem sestry a zbylo jí na charitu," vysvětlila. Skutečná hodnota převedených osmi patnáctin domu byla přitom podle posudků až 44 milionů korun.

Všichni jsou v Kanadě
"Protože měla veškeré příbuzenstvo v zahraničí, pravděpodobně čekaly, že jim to projde," uvedl advokát Jiří Exner, který jako zmocněnec zastupoval u soudu jednoho z potenciálních dědiců. Ti totiž žijí v Kanadě, odkud se Katharina Lehnerová počátkem devadesátých let vrátila do Čech. A část z nich opravdu o dům ani neměla zájem.

Do Česka ale občas jezdil její nevlastní syn Otto. Ten se o osud domu začal zajímat. I proto, že mu matka údajně slíbila, že mu uvedenou část domu odkáže. Podal trestní oznámení, které policie nejdříve odložila. Až po jeho stížnosti pak začala případ prověřovat znovu. A po více než pěti letech obě sestry obvinila.

Kromě celé nelogičnosti transakce byl podle soudu důkazem i podpis Kathariny Lehnerové pod prodejní smlouvou. Byť byl bezpochyby pravý. Jenže byl na odděleném papíře a podle znalců s největší pravděpodobností nevznikl v uvedený den, ale zhruba o rok či více dřív.

Paradoxní je, že uvedená polovina domu zatím nadále zůstává Jarmile Lehnerové. A ta nadále inkasuje nájem z uvedené poloviny domu, který dosahuje zhruba sto tisíc měsíčně. Obě sestry tak již získaly více než deset milionů korun.

A to kvůli tomu, že dosud neproběhlo dědické řízení a nerozhodlo se, komu by měl dům připadnout. To bude trvat ještě několik let. "Až se dědictví uzavře, tak jedna nebo druhá větev rodiny podá žalobu na neoprávněné obohacení a bude ty peníze chtít vyplatit," uvedl Exner.

 

Právě se děje

Další zprávy