Advokát: Šnajdr je nevinný, výslechy jsou už nezákonné

ČTK ČTK
17. 7. 2013 17:50
Marek Šnajdr a další "rebelové" můžou vyváznout z trestního stíhání, chrání je imunita
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Advokát Marka Šnajdra tvrdí, že jeho klient už po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí z trestního stíhání nemá status obviněného.

Řekl, že nynější výslechy svědků v kauze údajného podplacení trojice poslanců ODS kvůli tomu nejsou zákonné. Podal proto podnět Nejvyššímu státnímu zastupitelství, aby žalobcům Iva Ištvana zakázalo další podobný postup. Ištvan je naopak přesvědčen, že obvinění exposlanců stále trvá, a stejný názor má i Nejvyšší soud.

Šnajdrův advokát Lukáš Trojan se zúčastnil policejního výslechu svědka Miroslava Dvořáka. Dvořák je předsedou představenstva Českého Aeroholdingu, do nějž po složení mandátu zamířil jeden z obviněných poslanců - Ivan Fuksa.

"Hned na začátku výslechu jsem vznesl námitky k jeho zákonnosti. Výslech se totiž konal ve věci obviněných Šnajdra, Fuksy a dalších. Trojice bývalých poslanců už přitom obviněna není," uvedl.

V usnesení Nejvyššího soudu je podle Trojana jasně uvedeno, pro jaký skutek jsou exposlanci vyňati z trestního stíhání, přičemž tento skutek je totožný s tím, který popisuje policie v usnesení o zahájení trestního stíhání. "Nechápu tedy, na základě jaké právní konstrukce se pan Ištvan domnívá, že jsou stále stíháni," podotkl.

Ištvan řekl, že obvinění exposlanců trvá, přičemž o jeho dalším osudu rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství, které bude posuzovat stížnosti obviněných proti zahájení trestního stíhání.

To, že rozhodnutí o vynětí z trestního řízení automaticky neznamená zrušení obvinění, potvrdil i mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. "O tom musí rozhodnout státní zástupce a policejní orgán," řekl.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa se poslaneckého mandátu vzdali po rebelii proti vedení své strany. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase (ODS), která s ním spojila hlasování o důvěře. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

 

Právě se děje

Další zprávy