Advokát Ratha: Policie tlačí a postupuje nestandardně

Radek Nohl Radek Nohl
18. 5. 2012 10:20
Podle advokáta Adama Černého se chce poslanec David Rath zúčastnit jednání sněmovny
David Rath.
David Rath. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie chce poslance Davida Ratha umlčet, říká jeho advokát Adam Černý.

Proto mu poté, co byl zatčen, ztížila komunikaci s veřejnosti a dala podle jeho slov do jedné z nejhorších českých věznic.

Černý, pro kterého je kauza Rath životním případem, však chce, aby se jeho klient zúčastnil jednání Poslanecké sněmovny. Podal kvůli tomu dokonce i oficiální žádost. 

"Zatím tomu nebylo vyhověno. Brání nám ve výkonu mandátu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Černý.

Přestože tvrdí, že muže svého největšího případu blíže nezná, rešerše ukazují, jak se v minulosti jejich dráhy protnuly. 

Například před několika měsíci připravovala Černého firma pro Středočeský kraj portál tojecool.cz. Ten je však nyní pod kritikou odborníků.

Aktuálně.cz: Jak dlouho se s panem Rathem znáte?

Měl jsem možnost ho poznat, až potom co mě jmenoval obhájcem. Někde jsme se předtím viděli, věděl jsem, o koho jde, to je samozřejmost.

A.cz: Bude chtít vypovídat na sněmovním výboru?

Foto: Petr Vyoral

Určitě. Podali jsme oficiální žádost na to, aby se mohl účastnit zasedání Poslanecké sněmovny. Zatím tomu nebylo vyhověno. Brání nám ve výkonu mandátu.

A.cz: Chcete, aby byl převezen do jiné věznice, blíže svému bydlišti?

Tak to každopádně. Je to jedna z jejich obstrukcí. Po Čechách tady máme řadu věznic, jenom v Praze jsou asi tři a zrovna ho poslali podle informací, které máme, do jedné z nejhorších. Zároveň má obhájce z Prahy. Je to naschvál, aby ta komunikace mezi námi byla, co nejvíce ztížená.

A.cz: Proč jste podali stížnosti proti vzetí do vazby?

Ta vazba vůbec nemá smysl. Cílem je dostat doktora Ratha do vězení a znemožnit mu komunikaci s okolím.

Stíhaný poslanec David Rath očima národa, podívejte se:

A.cz: Řekl jste, že policie postupuje nestandardně.

To každopádně...

A.cz: Co vám teda vadí nejvíce? Podle vás měla policie nějakou dobu krabici s penězi u sebe, než mu ji přinesla zpět.

Přesně tak. Je to hodně zvláštní.

A.cz: Byl podle vás poslanec Rath pod nějakým extrémním tlakem ze strany policie?

Rozhodně. Takovéto věci často probíhají pod tlakem. Dělali to proto, aby nemohl komunikovat, vyjadřovat se do médií. To, co on řekne, se jim nelíbí. Snaží se ho umlčet takovýmto způsobem.

Měl podle vás skončit David Rath ve vazbě? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy