Advokát Ratha: Policie tlačí a postupuje nestandardně

Radek Nohl Radek Nohl
18. 5. 2012 10:20
Podle advokáta Adama Černého se chce poslanec David Rath zúčastnit jednání sněmovny
David Rath.
David Rath. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policie chce poslance Davida Ratha umlčet, říká jeho advokát Adam Černý.

Proto mu poté, co byl zatčen, ztížila komunikaci s veřejnosti a dala podle jeho slov do jedné z nejhorších českých věznic.

Černý, pro kterého je kauza Rath životním případem, však chce, aby se jeho klient zúčastnil jednání Poslanecké sněmovny. Podal kvůli tomu dokonce i oficiální žádost. 

"Zatím tomu nebylo vyhověno. Brání nám ve výkonu mandátu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Černý.

Přestože tvrdí, že muže svého největšího případu blíže nezná, rešerše ukazují, jak se v minulosti jejich dráhy protnuly. 

Například před několika měsíci připravovala Černého firma pro Středočeský kraj portál tojecool.cz. Ten je však nyní pod kritikou odborníků.

Aktuálně.cz: Jak dlouho se s panem Rathem znáte?

Měl jsem možnost ho poznat, až potom co mě jmenoval obhájcem. Někde jsme se předtím viděli, věděl jsem, o koho jde, to je samozřejmost.

A.cz: Bude chtít vypovídat na sněmovním výboru?

Foto: Petr Vyoral

Určitě. Podali jsme oficiální žádost na to, aby se mohl účastnit zasedání Poslanecké sněmovny. Zatím tomu nebylo vyhověno. Brání nám ve výkonu mandátu.

A.cz: Chcete, aby byl převezen do jiné věznice, blíže svému bydlišti?

Tak to každopádně. Je to jedna z jejich obstrukcí. Po Čechách tady máme řadu věznic, jenom v Praze jsou asi tři a zrovna ho poslali podle informací, které máme, do jedné z nejhorších. Zároveň má obhájce z Prahy. Je to naschvál, aby ta komunikace mezi námi byla, co nejvíce ztížená.

A.cz: Proč jste podali stížnosti proti vzetí do vazby?

Ta vazba vůbec nemá smysl. Cílem je dostat doktora Ratha do vězení a znemožnit mu komunikaci s okolím.

Stíhaný poslanec David Rath očima národa, podívejte se:

A.cz: Řekl jste, že policie postupuje nestandardně.

To každopádně...

A.cz: Co vám teda vadí nejvíce? Podle vás měla policie nějakou dobu krabici s penězi u sebe, než mu ji přinesla zpět.

Přesně tak. Je to hodně zvláštní.

A.cz: Byl podle vás poslanec Rath pod nějakým extrémním tlakem ze strany policie?

Rozhodně. Takovéto věci často probíhají pod tlakem. Dělali to proto, aby nemohl komunikovat, vyjadřovat se do médií. To, co on řekne, se jim nelíbí. Snaží se ho umlčet takovýmto způsobem.

Měl podle vás skončit David Rath ve vazbě? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy