Adélu a Tondu museli vytáhnout z podzemí jinudy

Petr Holub
Aktualizováno 30. 11. 2013 20:11
Deník Insider popsal, proč se stavba pražského metra, prodloužení linky A, prodražila.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policie zkoumá stavbu metra ze stanice Dejvická do Motola, protože se její projekt během stavby změnil o 40 procent. Tím byl porušen zákon o veřejných zakázkách a stavební firmy stavěly něco jiného, než vysoutěžily. Insider zjistil ve stavebních dokumentech, že některé změny nebyly věcně zdůvodněny. Investor dodnes nedokáže vysvětlit, proč k nim došlo.

To je příklad jedné z nejdražších změn, která zrušila stavební jámu u stanice Dejvická. Kvůli této změně nešlo vytáhnout razicí štíty ze země na místě, kde skončila jejich cesta. Místo toho byly v podzemí rozmontovány a přepraveny kilometr zpátky k jiné jámě u kancelářského komplexu Hadovka.

Neplánovaný návrat

Projekt na metro počítal s tím, že v říjnu roku 2011 vznikne na rohu ulic Evropská a Gymnazijní stavební jáma, kterou se bude vyvážet z nově vyražených tunelů hornina a nakonec se vytáhnou razicí štíty TBM známé pod jmény Adéla a Tonda.

K tomu však nedošlo a počátkem prosince 2011 schválil generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák první stavební změny, které měly rozšířit stavební jámu na ulici Kanadská poblíž centra Hadovka. Po rezignaci Dvořáka podepsala smlouvu na vícepráce ekonomická ředitelka Magdalena Češková.

Štíty Adéla a Tonda dorazily do stanice Dejvická koncem listopadu 2012, pak byly rozmontovány a rozřezány. Následoval zpáteční transport vyraženými tunely a na povrch v Kanadské ulici byly štíty vytaženy v dubnu 2013.

Tato operace vyvolala vícepráce za 160 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Nejdražší bylo rozšíření původní jámy v Kanadské ulici, která měla původně sloužit pouze větrání, a kilometrový transport štítů. Plánovaná cena tím vyrostla o 100 milionů. Na dalších 30 milionů přišlo vyražení komory u stanice Dejvická, nezbytné k demontáži štítů.

Čtěte podrobnosti v placeném deníku Insider:

Proč se posouvala stavební jáma a jak to souvisí s tím, že blízko sídlí PPF?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy