Úplné soukromí neexistuje. Terasu u sousedů ale zakázat lze

Tomáš Fránek
7. 6. 2014 6:28
Terasa postavená nad úroveň plotu je v podstatě tribuna umožnující sledování sousedů a je proto možné její stavbu zakázat nebo nařídit její odstranění, rozhodl soud.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

BrnoTerasa postavená nad úroveň plotu je v podstatě tribuna umožnující sledování sousedů a je proto možné její stavbu zakázat nebo nařídit její odstranění.

A i když v hustě obydlených městských aglomeracích a řadové zástavbě neexistuje možnost absolutní ochrany soukromí při bydlení, musí mít lidé možnost svůj životní prostor chránit proti nepatřičným zásahům od sousedů. Precedenčně o tom rozhodl Nejvyšší správní soud.

"Terasu umístěnou nad úroveň plotu nebo zdi přímo na hranici sousedního pozemku lze s trochou nadsázky přirovnat k tribuně, z níž lze sledovat každý detail chráněného prostoru, sousedů," rozhodli soudci s tím, že takovou stavbu mohou kvůli zásahu do soukromí úřady nechat zbourat.

Soudci v případu zařazeném do sbírky nejdůležitějších soudních případů posuzovali sousedský spor z Brna. V řadové zástavbě rodinných domů v části Černovice se majitelé jednoho z domů rozhodli postavit zvýšenou terasu. Proti tomu se ohradila sousedka s tím, že z terasy budou lidé vidět jak do jejího dvora, tak přímo do domu. Úředníci z Magistrátu v Brně ale námitky o narušení soukromí odmítli a stavbu terasy povolili. Podle jejich rozhodnutí terasa bude především sloužit jako místo pro přechod mezi zahradou a domem a nebude příliš využívána k sezení.

Magistrát rozhodl nezákonně

Žena nesouhlasící se stavbou terasy ale magistrát zažalovala, podle ní rozhodl nezákonně. A chtěla, aby terasu museli sousedi odstranit. "Je jasné, že v řadové výstavbě je třeba počítat s nižší úrovní soukromí, přesto by ochrana určité míry soukromí neměla být úplně vyloučena. Stavbou terasy dojde k popření účelu zídek postavených mezi domy umožňujících aspoň částečné soukromí," uvedla žena v žalobě.

Krajský soud v Brně jí vyhověl a rozhodnutí magistrátu povolující stavbu terasy zrušil. A otevřel tak cestu k odstranění terasy. "Pokud by terasa sloužila pouze k průchodu na zahradu, bylo by to v pořádku. Z terasy je dobře vidět na dvorek a dokonce i do domu, k zásahu do soukromí by tak dříve nebo později došlo," rozhodli soudci.

Majitelé domu, kteří terasu postavili, se ale ještě situaci snažili zvrátit stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. "Omezení soukromí v sousedním domě je jen hypotetickým problémem, který by reálně nenastal. V řadové výstavbě není možné zajistit úplné soukromí každému," uvedli ve stížnosti s tím, že ani stavební řešení a ani velikost terasy neumožňuje pravidelné sezení nebo grilování většího počtu lidí.

Nejvyšší správní soud ale rozhodl, že stavba takové terasy, ze které je velmi dobrý výhled k sousedům, je na rozdíl od oken nebo vikýřů zásahem do soukromí. Úřady proto mají možnost takovou stavbu nepovolit, případně nařídit její odstranění.

Velikost terasy a ani to, zda je často využívána, podle senátu vedeného soudcem Jiřím Pallou nehraje při posuzování zásahu do soukromí žádnou roli. "Zbudované komfortní sezení a velikost rodiny nehrají při vymezování funkce stavby roli. Nikdo nepochybuje o tom, že na velké terase může sedět více lidí, na menší terase méně a na nejmenší třeba jen jeden. K zásahu do práva na soukromí může docházet ve všech případech," rozhodli soudci.

Z terasy je podle soudců vidět jak na dvorek sousedky, tak i přímo do oken. "K tomu není nutné vynakládat žádné úsilí. Neexistuje ani možnost účinné obrany, ochrana by vyžadovala postavení bariéry o výšce několika metrů," uvedli soudci.

K ochraně stačí záclony

Ti připomněli, že už v roce 2000 Nejvyšší soud posuzoval spor o výstavbu vikýřů na bytovém domě. Soud tehdy rozhodl, že k ochraně soukromí postačují záclony nebo žaluzie v oknech.

"Zatímco pohled z okna vikýře působí při dodržování základních pravidel slušnosti pouze jako nahodilý zásah do soukromí sousedů, při pobytu na terase - stavbě určené primárně k relaxaci - jsou zásahy z povahy věci soustavné, dlouhotrvající a nikoliv nahodilé. Závažnost a rozsah zásahu do práva na soukromí je tak u terasy vyšší a není dobře možné se proti němu bránit,“ rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.

Ti potvrdili, že požadavek na odstranění terasy je oprávněný bez ohledu na to, zda došlo ke konkrétním zásahům do práva na soukromí, či nikoliv. "Rozhodující je skutečnost, že stavba terasy svým vysokým potenciálem způsobovat zásahy nad míru přiměřenou poměrům narušila zavedený a legitimně očekávaný rozsah soukromí," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy