před 16 hodinami

Inspekce varuje před konzumací rozinek, obsahují nepovolený olej

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací rozinek společnosti Tesco. Obsahují minerální olej, který nelze používat v potravinářství. Jde o Rozinky Sultana, balení 200 g, s označením data minimální trvanlivosti do 4/2023, šarže L220953V9871. ČTK to dnes sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři potvrdil přítomnost minerálního oleje, který není potravinářskou látkou a nesmí být v potravinářském výrobku obsažen. Množství nepovoleného oleje činilo 397 mg/kg, a výrobce tak porušil nařízení Evropského parlamentu a Rady o potravinářských přídatných látkách.

Inspektoři SZPI nařídili společnosti Tesco Stores ČR a.s., aby uvedenou šarži potraviny neprodleně stáhla z tržní sítě. Spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži potraviny doma, inspekce důrazně nedoporučuje její konzumaci.

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 20:19

Policie obvinila řidiče, který způsobil smrt tří spolucestujících

Policie obvinila řidiče osobního auta, který havaroval 12. února v Litomyšli, při nehodě uhořeli tři mladí lidé. Osmadvacetiletý muž se zranil, ale jako jediný přežil. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Vyšetřovatel dlouho vyhodnocoval všechny důkazy a znalecké posudky. Řidiče obvinil z trestného činu usmrcení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky.

"Kriminalisté mu kladou za vinu, že po předchozím požití alkoholu a pod vlivem návykových látek, a to pervitinu a marihuany, řídil osobní vozidlo Škoda Fabia, ve kterém přepravoval další tři osoby. S vozidlem následně havaroval, kdy po nárazu do stromu došlo k zahoření vozidla a následnému úmrtí tří spolujedoucích," uvedla Janovská. Po nehodě bylo u řidiče zjištěno 1,82 promile alkoholu v dechu, čemuž následně odpovídal i provedený krevní test.

Nehoda se stala před půl pátou ráno u nádraží. Auto začalo hořet, zemřely v něm dvě ženy ve věku 22 a 23 let a osmnáctiletý mladík. Obviněný byl při příjezdu policie mimo vozidlo a nebylo zprvu jasné, zda řídil.

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 18:32

Pokornou Jermanovou zvolili do čela hospodářské komise Evropského výboru regionů

Česká poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová povede následujícího dva a půl roku Komisi pro hospodářskou politiku při Evropském výboru regionů. Předsedkyní byla bývalá středočeská hejtmanka za hnutí ANO zvolena při čtvrtečním zasedání, oznámil výbor v tiskové zprávě.

Evropský výbor regionů sdružuje stovky zástupců členských zemí Evropské unie s cílem zapojit regionální a komunální složky do unijních rozhodovacích procesů. Pokorná Jermanová je jeho členkou od roku 2017. Úkolem Komise pro hospodářskou politiku je koordinovat práci výboru související například se státní podporou, zadáváním veřejných zakázek, s malými a středními podniky nebo s cíli udržitelného rozvoje.

Jermanová Pokorná uvedla, že si zvolení do čela komise velmi cení. Během svého mandátu chce usilovat o to, aby byla Evropská unie schopna lépe reagovat na hospodářské výzvy, s nimiž se potýkají města a regiony.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2022 14:59

Lékaře Bartáka ve čtvrtek podmínečně propustili z vazební věznice

Z jablonecké věznice Rýnovice byl ve čtvrtek propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták, potvrdila mluvčí věznice Monika Králová. O podmíněném propuštění Bartáka rozhodl ve čtvrtek Okresní soud v Jablonci, pravomocný se stal verdikt právě ve čtvrtek. Státní zástupce se totiž vzdal práva stížnosti. Lékař si ve věznici Rýnovice odpykával dvanáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, do jeho vypršení mu zbýval zhruba rok.

"Státní zastupitelství nám sdělilo, že se vzdává práva stížnosti, takže to usnesení tím nabylo právní moci a soud podnikl kroky k tomu, aby byl pan Barták propuštěn," uvedl mluvčí jabloneckého soudu Jaroslav Kneř. Státní zastupitelství mělo na podání stížnosti tři dny, své rozhodnutí sdělilo soudu hned první den.

Mluvčí věznice další podrobnosti k propuštění Bartáka nesdělila. "Vzhledem k tomu, že nedal žádný souhlas k poskytování informací, nic víc k tomu sdělit nemohu," uvedla.

Soud o předčasném propuštění Bartáka rozhodl zejména na základě odborných závěrů znalců. "Byly zpracované posudky na psychický stav pana odsouzeného a na tomto základě tedy soud učinil závěr takový, že lze jeho žádosti vyhovět, že nebude představovat jeho propuštění nějaké riziko," řekl ve čtvrtek Kneř.

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 12:07

Policisté prošetřují podezření na kupčení s hlasy na Teplicku a v Ústí nad Labem

Podezření na kupčení s hlasy ve volbách, které se konají v pátek a v sobotu, se objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem, uvedl server Romea.cz. Policie přijala v Ústeckém kraji několik oznámení v souvislosti s volbami v podstatě ze všech okresů, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Také se kvůli tomu kromě jiných obcí opakovaly i v Krupce.

"Podle našich informací se lidé nabízející 300 korun za hlas pro jednu ze stran pohybují na sídlišti Maršov v Krupce a stejně tak je o nákup hlasů chudých Romů zájem v Teplicích. Náznaky toho, že probíhá ovlivňování voleb máme i z ústeckého chudinského sídliště Mojžíř," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz místní aktivista Miroslav Brož. Podle Brože je uplácení chudých a nevzdělaných voličů v přímém rozporu s ústavními hodnotami, nebezpečím pro demokratický systém a policie nestíhá zadavatele, organizátory, ani terénní koordinátory uplácení. Případy Brož policii oznámil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat