9 dní po volbách: Na Zemanův účet se hrnou peníze

Lucie Stuchlíková Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
6. 2. 2013 6:28
Přes půl milionu korun dostal Zeman v pondělí od potravinářských byznysmenů Tomanových
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na volební účet Miloše Zemana začaly více než týden po prezidentské volbě proudit statisícové dary od předem dohodnutých sponzorů. Zeman potřebuje na doplacení volební kampaně zhruba 18 milionů.

V pondělí na účet dorazilo více než půl milionu korun od rodiny potravinářských byznysmenů Tomanů a jejich právníka Ivana Kozla.

A další štědré dary budou přibývat. Předseda SPOZ Vratislav Mynář odhadl celkové náklady na kampaň na 30 milionů, zatím ale bylo uhrazeno jen 12 milionů a volební účet prakticky zeje prázdnotou.

Mynář v pondělí přiznal, že s těmito náklady volební tým počítal a dopředu si na ně nasmlouval sponzory. Ti ale zůstávají po celou kampaň i v průběhu voleb skrytí a peníze dle dohody pošlou až ve chvíli, kdy bude potřeba zaplatit konkrétní faktury. První na řadě byli právě Tomanovi.

"S každým ze sponzorů máme smlouvu, která byla uzavřena ještě před koncem voleb. Tomanovi jsou jedni ze sponzorů," komentoval to Vratislav Mynář.

Jen několik hodin poté, co bylo celkem 525 tisíc od Tomanových připsáno na účet, zaplatil Zemanův volební tým fakturu za inzerci právě na půl milionu korun.

Podnikatel Zdeněk Toman poslal Zemanovi již na začátku kampaně 150 tisíc, nyní přidal dalších 175. Stejné částky věnoval i Tomanův souputník z byznysu Kozel. Nově se ke sponzorství přidal i Miroslav Toman, který také poslal 175 tisíc.

V Zemanově kampani tedy nejde o nová jména. Zbytek dárců, kteří Zemanovi teprve přispějí, ale volební tým zatím tají.

Klan Tomanů

Tomanovi jsou vlivná podnikatelská rodina. Miroslav Toman starší byl komunistickým ministrem zemědělství. Společně se svými syny Miroslavem a Zdeněk byl v 90. letech u privatizací významných potravinářských podniků.

Miroslav Toman mladší se po revoluci stal prvním náměstkem na stejném resortu. Za vlády Zemana vstupoval do státní správy, nejprve do diplomacie, v roce 2002 byl jmenován náměstkem ministerstva zemědělství.

To už sice bylo za vlády Vladimíra Špidly, do funkce ho nicméně dosadil tehdejší ministr, dnes hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Ten má dodnes velmi blízko k Zemanovi, dokonce se spekulovalo i o jeho přestupu do SPOZ.

Peníze až po volbách dorazily také na účet Karla Schwarzenberga. Podnikatel Libor Winkler mu poslal milion korun, dar v této výši ale veřejně avizoval prakticky ihned po skončení prvního kola. Schwarzenbergův tým navíc žádné další velké příspěvky neočekává a kampaň hodlá zaplatit z peněz, které veřejně přiznal již před volbou.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 49 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy