65 % Čechů nechce radar USA v Brdech

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 7. 2007 15:35
Podíl odpůrců neustále stoupá
Záběr z demonstrace odpůrců radaru.
Záběr z demonstrace odpůrců radaru. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čím dál více Čechů nechce, aby USA vybudovaly v Brdech radarovou základnu. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je odpůrců radaru mezi lidmi 65 %.

40 procent dokonce uvedlo, že s radarem "rozhodně nesouhlasí, zbylých dvacet pět procent zvolilo odpověď "spíše nesouhlasím".

Pro je něco přes čtvrtinu lidí

Naopak pro vybudování základny se vyslovila více než čtvrtina (28 %) dotázaných, když 6 % uvedlo, že s umístěním radaru u nás "rozhodně souhlasí", a 22 % se vyjádřilo, že "spíše souhlasí". 7 % oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

"Porovnáme-li červnové výsledky s předchozím výzkumem realizovaným v první polovině května tohoto roku, můžeme vidět mírné opětovné zvýšení podílu odpůrců radarové základny, který v porovnání s dubnovým šetřením tehdy zaznamenal zřetelný pokles," uvedli analytici CVVM.

Z průzkumu vyplynulo, že podpora radaru klesá dle politických preferencí člověka z prava doleva.

Jedině mezi voliči ODS převažují jeho příznivci, a to v poměru 60:34.

U ostatních stran odpůrci převažují. "...přičemž u opoziční ČSSD a zejména KSČM je nesouhlas relativně četnější a vyhraněnější než u obou menších stran vládní koalice," upozorňuje CVVM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy