65 % Čechů nechce radar USA v Brdech

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 7. 2007 15:35
Podíl odpůrců neustále stoupá
Záběr z demonstrace odpůrců radaru.
Záběr z demonstrace odpůrců radaru. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čím dál více Čechů nechce, aby USA vybudovaly v Brdech radarovou základnu. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je odpůrců radaru mezi lidmi 65 %.

40 procent dokonce uvedlo, že s radarem "rozhodně nesouhlasí, zbylých dvacet pět procent zvolilo odpověď "spíše nesouhlasím".

Pro je něco přes čtvrtinu lidí

Naopak pro vybudování základny se vyslovila více než čtvrtina (28 %) dotázaných, když 6 % uvedlo, že s umístěním radaru u nás "rozhodně souhlasí", a 22 % se vyjádřilo, že "spíše souhlasí". 7 % oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

"Porovnáme-li červnové výsledky s předchozím výzkumem realizovaným v první polovině května tohoto roku, můžeme vidět mírné opětovné zvýšení podílu odpůrců radarové základny, který v porovnání s dubnovým šetřením tehdy zaznamenal zřetelný pokles," uvedli analytici CVVM.

Z průzkumu vyplynulo, že podpora radaru klesá dle politických preferencí člověka z prava doleva.

Jedině mezi voliči ODS převažují jeho příznivci, a to v poměru 60:34.

U ostatních stran odpůrci převažují. "...přičemž u opoziční ČSSD a zejména KSČM je nesouhlas relativně četnější a vyhraněnější než u obou menších stran vládní koalice," upozorňuje CVVM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy