65 % Čechů nechce radar USA v Brdech

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 7. 2007 15:35
Podíl odpůrců neustále stoupá
Záběr z demonstrace odpůrců radaru.
Záběr z demonstrace odpůrců radaru. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čím dál více Čechů nechce, aby USA vybudovaly v Brdech radarovou základnu. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je odpůrců radaru mezi lidmi 65 %.

40 procent dokonce uvedlo, že s radarem "rozhodně nesouhlasí, zbylých dvacet pět procent zvolilo odpověď "spíše nesouhlasím".

Pro je něco přes čtvrtinu lidí

Naopak pro vybudování základny se vyslovila více než čtvrtina (28 %) dotázaných, když 6 % uvedlo, že s umístěním radaru u nás "rozhodně souhlasí", a 22 % se vyjádřilo, že "spíše souhlasí". 7 % oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

"Porovnáme-li červnové výsledky s předchozím výzkumem realizovaným v první polovině května tohoto roku, můžeme vidět mírné opětovné zvýšení podílu odpůrců radarové základny, který v porovnání s dubnovým šetřením tehdy zaznamenal zřetelný pokles," uvedli analytici CVVM.

Z průzkumu vyplynulo, že podpora radaru klesá dle politických preferencí člověka z prava doleva.

Jedině mezi voliči ODS převažují jeho příznivci, a to v poměru 60:34.

U ostatních stran odpůrci převažují. "...přičemž u opoziční ČSSD a zejména KSČM je nesouhlas relativně četnější a vyhraněnější než u obou menších stran vládní koalice," upozorňuje CVVM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy