Zemanovi pasažéři. Podívejte se, koho prezident bere do Číny

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 10. 2014 14:15
Za obchody poletí nejen expremiér Petr Nečas, ale i exministr životního prostředí Tomáš Chalupa či šéf Protonového centra, které se soudí se státem o miliardy.
Spolu s prezidentem Milošem Zemanem zamíří do Číny na šedesát byznysmenů
Spolu s prezidentem Milošem Zemanem zamíří do Číny na šedesát byznysmenů | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Expremiér Petr Nečas není jediným bývalým politikem, který tento čtvrtek odletí spolu s prezidentem Milošem Zemanem do Číny. Členem šedesátičlenné delegace je například i Nečasův ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Podívejte se na seznam účastníků delegace do Číny

Zatímco ale Nečas už během pátku pro Aktuálně.cz prozradil, že v Asii bude shánět pro společnost Delta Capital investory pro projekty v lesnictví, zdravotnictví nebo IT, exministr Chalupa o svých plánech v Číně mlčí. Nebere telefon a ani nereaguje na zaslané otázky.

Ze seznamu účastníků, který má server Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že do Číny jede Chalupa spolu se svým společníkem, advokátem Jiřím Linkem, jménem jejich nově založené poradenské společnosti Strategy One.

"Naše společnost si bere za cíl být nikoliv lobbistickou, ale konzultační firmou poskytující výhradně privátním klientům své služby v oblasti například energetické politiky, úspor energie, nových technologií nebo politik životního prostředí," popsal Chalupa letos v srpnu pro Hospodářské noviny, co nyní dělá.

Dvě letadla obchodníků

Účastníky mise, která poletí do Číny dvěma vládními speciály, vybíral Svaz průmyslu a dopravy. Podle Martina Fáry, který se na organizaci za svaz podílí, byl o účast velký zájem. "Podařilo se nám takřka všem vyhovět," podotkl Fára.

Obchodní mise má tak zhruba šedesát členů. Třiapadesát míst si zaplatili účastníci, zbytek připadá na aparát svazu průmyslu.

Ve výběru dostaly přednost zejména firmy a subjekty, které mají v Číně již rozpracované projekty. Nebo společnosti se šancí reálně získat dobrý kontrakt. Cestu si podnikatelé hradí, přijde na několik desítek tisíc korun.

Pivo, víno, stroje, vlaky

Kromě klasických zástupců průmyslových podniků jako Linet, PBS Velká Bíteš či Žďas jedou například i zástupci Templářských sklepů Čejkovice, kteří chtějí v Číně prorazit se svými víny, či ředitel Pivovarů Lobkowicz. Ale také třeba obchodník s vínem, firma Mold-Vin podnikatele Zdeňka Zbytka, bývalého vysokého důstojníka komunistické armády a blízkého přítele prezidenta Zemana.

Kdo také jede do Číny

  • Advokátní kancelář Kříž a partneři
  • Exportní garanční pojišťovací společnost
  • Leo Express
  • Proton Therapy Center
  • Arca Capital
  • ČVUT
  • CTP invest
  • Precheza
  • Top Hotels Group
  • Linet
  • Meopta - optika
  • Bonatrans Group
  • ČD Cargo
  • Strategy One
  • Raiffeisen
  • Templářské sklepy Čejkovice
  • MOLD VIN
  • Úřad pro technickou normalizaci
  • Elektrotechnický zkušební úřad
  • Průmyslová zóna Holešov

Poněkud překvapivě se mezi delegáty dostal i zástupce tuzemského státního dopravce ČD Cargo, který spadá pod České dráhy. Podle mluvčího drah Radka Joklíka chce ČD Cargo navázat spolupráci se svým čínským protějškem.

"Čína má zájem o evropský trh. Zatím s ní spolupracujeme při dopravě kontejnerových vlaků do Pardubic a Mělníka, rádi bychom ale jezdili až do Hamburku a Duisburgu," řekl Joklík. 

"Zájem Číňanů přepravovat zboží do Evropy roste. Proto existuje pro Cargo velký potenciál," dodal Joklík a poukázal, že tradiční – byť lacinější – cesta lodí trvá takřka o měsíc déle. 

Prezident Zeman s sebou bere i podnikatele z několika menších firem. Třeba libereckého výrobce zdravotnické techniky MZ Liberec. Podle jeho ředitele Martina Hájka jde o sondážní cestu. "Vyvážíme už do čtyřiceti zemí, ale do Číny ještě ne. Pokusíme se zjistit, jaká je tam situace a zda bychom se tam uchytli," říká ředitel firmy, která má 160 zaměstnanců a obrat 329 milionů korun a tři čtvrtiny její produkce směřuje do zahraničí.

Certifikáty napříště už v Česku

Mezi delegáty jsou i představitelé několika vysokých škol – například rektor ČVUT Petr Konvalinka či představitelé Západočeské univerzity v Plzni. Ale také zástupci několika státních úřadů.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Ředitel státního Elektrotechnického zkušebního ústavu Dalibor Tatýrek jede do Číny podepsat dokumenty o sjednocení standardů. Zatímco přístroje v Česku jsou certifikovány pro provoz značkou CE, v Číně mají normu CCE. A kdo chce do Číny vyvážet, musí si zatím nechat své výrobky certifikovat tam.

"Podpis dohod usnadní výrobcům v Evropě, aby snáze pronikli na trh v Číně. Značku CCE budou moci získat u nás. Výrazně se jim zjednoduší komunikace," vysvětluje Tatýrek.

Mezi účastníky je třeba i Jaromír Řezáč, ředitel jihlavské firmy Gordic, která tvoří programy a informační systémy pro státní správu a o její zakázky například pro pražský magistrát se zajímá policie.

Sama firma cestu do Číny nechce komentovat. "Máme kontakty s firmami, detaily bych nerad prozrazoval," řekl pouze mluvčí firmy Vladimír Přech.

A podobně nechal bez odpovědí otázky, co si od návštěvy Číny slibuje, i spolumajitel Protonového centra Václav Laštovka. Firma, která vybudovala kliniku na léčbu onkologických pacientů unikátní protonovou metodou, se přitom se státem soudí za zmařenou miliardovou investici.

Mimochodem: Laštovka byl před rokem a půl na podobné misi v Moskvě, kterou krátce před pádem svého kabinetu vedl tehdejší premiér a nynější čínský spolupasažér Petr Nečas.

Nečas tehdy čelil kritice kvůli tomu, že s sebou kontroverzního podnikatele bere. Podle některých členů správní rady VZP to bylo podobné, jako kdyby s sebou vzal někdejšího šéfa Diag Human Josefa Šťávu.

Nezapomeňte na právníky!

Spolu s podnikateli jedou i zástupci několika právních kanceláří. "Snažíme se podobných příležitostí využívat k navazování či utužování spolupráce se zahraničními kancelářemi, především v oblasti přeshraničních transakcí. A u zemí Dálného východu, jejichž význam v globální ekonomice stále roste, tato snaha platí dvojnásob," vysvětluje Jiří Horník z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Advokát Horník počítá i s tím, že jeho služeb mohou využít přímo na místě ostatní účastníci mise. "Považujeme za užitečné, když jsou v misi i právníci – protože ať už se uzavírají obchody, nebo se debatuje o otázkách spíše politických, právník do debaty přináší jiný úhel pohledu," poukazuje.

Mise zavítá do tří měst - Chengdu, Peking, Tianjin – a součástí programu pro podnikatele jsou obchodní fóra a bilaterální setkání. V neděli proběhne seminář Bank of China, který zajišťuje finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Představitelé PPF letí do Číny vlastním letadlem.

 

Právě se děje

Další zprávy