40 let žil se špatným rodným číslem. Soudy prohrává

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 10. 2009 11:02
"Úřadník špatně vyplnil rodný list, nedá se nic dělat," říkají soudy
Cestovní pas pan Tkadlec už šest let nevlastní
Cestovní pas pan Tkadlec už šest let nevlastní | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Další neúspěch v sérii svých soudních sporů si připsal muž, který roky bojuje se státem kvůli faktu, že mu do rodného listu úředníci napsali špatné rodné číslo.

Na chybu se přišlo až po téměř čtyřiceti letech s nástupem počítačových registrů. Najednou se podnikatel Jak Tkadlec dozvěděl, že žádný z jeho dokladů ani osobních listin neplatí a nové mu budou vydány jen se správným rodným číslem, které mu nic neříkalo.

Tkadlec se s postupem řadů nechtěl smířit, nové doklady nepřevzal. Soudy, na které se obrací, se ale staví na stranu státu. "Úřady udělaly chybu, teď ji napravily, smiřte se s tím," vzkazují.

Šest let bez dokladů

"Jsem už šest let bez dokladů. Nevím, jaké rodné číslo, tedy vlastně platí," popisuje Tkadlec.

Nejprve soudy odmítly žádost o milionové odškodnění, které muž požadoval po České republice. Před časem pak Nejvyšší správní soud posvětil postup Městského úřadu v Ostravě, který Tkadlecovi chce vydat doklady s rodným číslem, které mu bylo v roce 1967 po narození přiděleno.

"Jediným řešením vzniklé situace proto může být pouze to, že stěžovatel akceptuje své rodné číslo ve tvaru, který je veden v informačním systému evidence obyvatel, a převezme si osobní doklady s tímto rodným číslem," uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Marie Turková.

"Z lidského hlediska je proto pochopitelné, že stěžovatel pociťuje zjištění, že jeho rodné číslo má koncovku 225, jako obrovský zásah do svých práv," uznal soud. Nicméně s tím, že nezbývá, než chybu úřadů přehlédnout.

Spor míří k Ústavnímu soudu

Problém je podle Tkadlece ve faktu, že si už v roce 1993 nechal rodné číslo potvrdit, protože se objevily pochybnosti, že je více lidí se stejným rodným číslem. Policie mu číslo potvrdila a vystavila občanský průkaz. Nyní se situace změnila a Tkadlec si není jistý jaké číslo je správné. Chce proto potvrzení od soudu.

Rodné číslo jako podnikatel používá i jako DIČ, podle rodného čísla se řídí i platby na účet České správy sociálního zabezpečení.

"Ať mi dají konkrétní rozhodnutí, jaké číslo mám používat. Podle toho se budou moci řídit i všechny další úřady," požaduje.

Zatím nebyl úspěšný a tento i další spory leží u Ústavního soudu.

Podle úřadů by se už nyní podobné případy neměly opakovat. Existuje elektronická centrální evidence obyvatel i s dálkovým přístupem. Tam se totožnost a údaje ověřují a úředníci nespoléhají jen na data v dříve vydaných dokladech.

 

Právě se děje

Další zprávy