34 školám hrozí zánik: Učily zdravé děti jako postižené

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 5. 2010 18:42
Stát do škol posílá novou kontrolu. Spor je i o vyšší dotace, které školy čerpaly
Na škole v Odrách učí děti bez ohledu na handicapy
Na škole v Odrách učí děti bez ohledu na handicapy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Školní inspektoři se vydají na opakovanou kontrolu do čtyřiatřiceti bývalých zvláštních škol, u kterých vyšlo najevo, že zařadily zdravé děti do výukových programů pro postižené.

Česká školní inspekce hodlá nyní prověřit, zda zároveň zmíněné školy neoprávněně nečerpaly od státu zvláštní dotaci na výuku dětí s postižením.

"Při první kontrole jsme zjistili hrubé porušení zákona," říká náměstek ředitelky inspekce Libor Vacek. "Pokud vzdělávají děti, které tam nemají být, a čerpají na dítě dotace, pak je čerpají neoprávněně a jde o porušení rozpočtové kázně."

Kontrola by na všech 34 školách měla skončit do konce školního roku. Tam, kde se potvrdí, že byla dotace zneužita, budou muset školy částku vrátit, zaplatit pokutu, anebo budou vymazány z rejstříku škol.

Podle propočtů inspekce mohly být na dotacích neoprávněně čerpány zhruba 3 milióny korun. Úřad však připouští, že částka může být mnohem vyšší.

Křivda na dětech

Podle informací Aktuálně.cz bylo nejvíce dětí neprávem zařazeno do speciálních škol ve Středočeském kraji. Tady zjistila inspekce pochybení u 21 zařízení.

Dalších pět škol, kde vedení porušilo zákon, patří pod Pardubický kraj. Na Vysočině jsou takové školy čtyři. Po jedné škole s prohřešky našla inspekce v Karlovarském kraji, Královéhradeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Plzeňském.

"Je-li dítě zdravé, má být učeno jako zdravé. Pokud tomu tak není, je na něm páchána křivda," říká náměstek Vacek. "Pokud se takové dítě dostalo do zvláštní školy, nemá v podstatě možnost návratu a nemá stejné šance, jako děti z běžných škol."

Ačkoliv byly zvláštní školy formálně zákonem zrušeny, podle inspektorů dál v Česku protiprávně přetrvává "skrytý systém zvláštních škol"

Neoprávněné čerpání dotací?

Kromě toho, že taková výuka poškozuje samotné děti, tu jde o peníze. Škola, která vzdělává žáka s diagnózou mentálního postižení, má totiž nárok na navýšení státní dotace o 50 procent.

Kontrola škol

  • Inspekce zkontrolovala 171 bývalých zvláštních škol
  • což je 43% všech bývalých zvš
  • 34 škol vzdělávalo zdravé žáky jako postižené
  • nejvíc 21 jich bylo ve Středočeském kraji
  • neprávem je v kontrolovaných zvš 110 žáků
  • u dalších 173 jsou pochybnosti
  • velkou část žáků zvš stále tvoří Romové

 

"Je ještě potřeba zkontrolovat, zda školy, které čerpaly dotace na žáky bez diagnózy, neporušily zákon," vysvětluje Vacek, proč inspekce, ještě dané školy nepostihla. "Čerpá-li škola dotace, musí mít k tomu podklady, tyto školy je neměly."

I pokud by však potřebné dokumenty dodatečně předložily, stejně jim hrozí podle Vacka sankce.

Podle zjištění inspekce z první kontroly čerpaly školy navýšené dotace celkem na 110 žáků. Ještě u dalších 173 žáků však existují pochybnosti o jejich oprávněném zařazení do zvláštní školy - a tedy i o zákonném čerpání dotace.

Zpátky do normální školy

První kontrola ukázala kromě konkrétních pochybení zároveň na závažné nedostatky v celém systému speciálního školství.

"Systém je nedotažený, nejsou daná jasná pravidla, jak diagnostikovat a zacházet s dětmi sociálně vyloučenými," říká Vacek. "Kvalita posudků, na jejichž základě se děti do zvláštní školy dostanou, je velmi odlišná. Existují proto pochybnosti o tom, jak jsou vypovídající."

Inspekce proto trvá na tom, aby děti na školách, které prošly kontrolou a nemají diagnózu, nebyly dále vzděláváni ve speciální škole.

 

Právě se děje

Další zprávy