20 Kč z každé klobásy. Auditor spočítal výdělky z arény

jem
18. 11. 2009 15:45
Sazka si objednala zprávu o tom, kolik stát utržil z provozu její haly

Praha - Loterijní společnost Sazka si nechala od auditorské firmy KPMG spočítat, kolik peněz získal stát z provozu její arény v pražských Vysočanech.

Výsledek? Každá utracená stokoruna z O2 arény přinese státnímu rozpočtu 38 korun.

Aby svou zprávu, která vznikla, jak sama KPMG přiznává, nestandardní metodou, udělala co nejvíce srozumitelnou, přidala příklady. Každá klobása (v hale ve stáncích za sektory fanklubů stojí 45 korun) přinese do státní pokladny necelých dvacet korun.

Bez daně z příjmu vydělal státní rozpočet za pět a půl roku provozu haly na jednom návštěvníkovi arény průměrně 430 korun za akci, uvádí auditoři.

Přínosy, které neplynou z přímých daní, se podařilo vypočítat díky nové metodě, kterou KPMG na "případ Sazka" nasadila. Metoda započítává i příjmy státní poklady, které nejsou s O2 viditelně spojeny, ale vycházejí z jejích ekonomických vazeb.

"Pomocí této unikátní metody je možné ověřit, zda kromě své ekonomicko-provozní stránky přináší i další reálné přínosy veřejnému i soukromému sektoru a určit jejich výši," říká Eva Racková, partnerka společnosti KPMG.

"Naší snahou bylo vyčíslit přidanou hodnotu O2 arény pro veřejný sektor, tedy co nejpřesněji určit výnos, který by bez ní nebylo možné vygenerovat. Tato hodnota za sledované období provozu pěti a půl let činí 1,2 miliardy korun," doplnila Eva Racková.

Projděte si souvislosti v našem speciálu článků, které jsme o Sazce publikovali

EXKLUZIVNÍ ZPRÁVY:
 • Původní zpráva:
  Stát zadal tajné službě, ať připraví atak na Sazku
 • Summary: BIS prověřovala aktivity největší sázkové společnosti v zemi - Sazka. Expremiér Topolánek s exministrem školství Liškou došli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu
 • Reakce Sazky: Firma "se vší rozhodností" odmítá spojení s jakýmikoli aktivitami, které by byly v rozporu se zákonem.
 • Zjištění BIS:
  Peníze na sport mizí v aréně. Vinou Sazky, zjistila BIS
 • Summary: Proč ve skutečnosti českému sportu chybějí peníze? Podle zjištění BIS proto, že miliony původně zamýšlené na rozvoj sportu přes kolečko spřízněných firem neplynou sportovcům, ale na sanaci vysočanské sportovní haly.
 • Reakce Sazky: Ministerstvo financí kontroluje naše odvody na veřejně prospěšné účely a nikdy k nim nevzneslo výhrady ani pochybnosti, říká Sazka. A odkazuje i na povolení umožňující výslovně sanovat i pražskou arénu.
 • Důvod sledování:
  BIS: Sazka přes lobbisty ovlivňovala státní posty
 • Summary: Tajná služba je přesvědčena, že zástupci společnosti Sazka dlouhodobě ovlivňovali personální obsazení ministerstva financí. A to na klíčových postech souvisejících s loteriemi.
 • Reakce Sazky: Společnost "potvrzuje, že s úředníky je v každodenním styku", protože jí to tak ukládá zákon. Ale že by v tom bylo riziko ovlivňování, natož hrozba bezpečnostní? Absurdní, míní firma.
 • Dohry stavby Arény:
  Byla hala Sazky předražená o půl miliardy. Rozhodne soud
 • Summary: Pohled za kulisy megastavby haly ve Vysočanech dává ojedinělý soud mezi dceřinnou společností Sazky a cenovým "supervizorem" stavby, jehož si sama najala. Závěr kontrolora? Stavba byla předražená minimálně o 580 milionů korun.
 • Reakce Sazky: "Soudní řízení v této záležitosti probíhá od června 2007. Tvrzení o údajném předražení stavby, stejně jako nároky druhé strany odmítáme, což dokládají nezávislá odborná posouzení."
 • Další zjištění:
  Akcionáře si Sazka zavazovala štědrými bonusy
 • Summary: BIS monitorovala Sazku krom jiného proto, že chyběly peníze na sport. Akcionáři jí to podle agentů tolerovali díky štědrým odměnám pro dozorčí radu. Navíc někteří její současní členové měli šanci si na stavbě Sazka Areny přivydělat miliony
 • Reakce Sazky: "Naše společnost podléhá plné kontrole ze strany akcionářů, ministerstva financí a finančních úřadů, přičemž nebyly vzneseny žádné výhrady."
 • Varování od státu:
  Janota už poslal bankám dopis: Pozor, Sazce mohou dojít peníze
 • Summary: "Dle nám známých informací má, nebo může mít, společnost Sazka, a.s. v dohledné době problémy s likviditou a tudíž se splácením svých závazků. To má značný vliv na zajištění bezproblémového provozu společnosti," stojí v Janotově dopise datovaném už 25. března 2009.
 • Reakce Sazky: "Nezávislá hodnocení vyzdvihují udržitelný obchodní model Sazka, její stabilní charakteristiky a provozní cash flow. Závazky, vyplývající z emise dluhopisů a vztahů s finančními partnery, plníme řádně a včas."
  •  

   REAKCE:

    

   DOKUMENTY:
  • Tiskové zprávy z webu, který si Sazka zřídila, aby denně reagovala na odhalení Aktuálně.cz (jde o externí link mimo Aktuálně.cz - pozn. red)
   •  

     

    Právě se děje

    před 1 hodinou

    Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

    Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

    Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

    Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

    Zdroj: ČTK
    před 1 hodinou

    Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

    První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

    Výsledky NBA:

    Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

    Další zprávy