20 hodin otázek a odpovědí: Dějiny jako téma voleb

Libor Stejskal Libor Stejskal
20. 5. 2010 9:05
Třeštíková, Veselá Samková, Kraus, Just, Urban, Sokol a další v předvolebním on-line maratónu
Foto: Aktuálně.cz

20 let svobodných voleb. 20 autorů, 20 témat. 20 hodin on-line otázek a odpovědí.

Společný projekt Aktuálně.cz a serveru moderni-dejiny.cz, během něhož známé osobnosti, historici, ale i studenti nabízeli své pohledy na dobu nedávno minulou i tu dnešní, vrcholí.

Po dokumentaristce Heleně Třeštíkové píšící o nepřekročitelných hranicích a své přítelkyni Evě, která se utrápila v emigraci…

Foto: Aktuálně.cz
Helena Třeštíková:
O nepřekročitelných hranicích

… spisovateli Janu Burianovi hledajícím souvislosti mezi islandskými telecími kůžemi a volbami u nás...

Foto: Aktuálně.cz
Jan Burian:
Islandské telecí kůže a naše volby

… či bývalé ředitelce Transparency International Adrianě Krnáčové zamýšlející se nad mravními hodnotami dnešní české společnosti, zbývá do celkové dvacítky již jen jeden příspěvek (první vyšel v pondělí 2. května, poslední - dvacátý  - publikujeme v pátek).

Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová:
Důvody negativního morálního salda: korupce a závist

Ještě ale nekončíme. Na posledních dvacet hodin pro vás chystáme unikátní on-line maraton, během něhož budou ti, kteří se do projektu zapojili, odpovídat na Vaše dotazy. Účast již přislíbili Helena Třeštíková, Adriana Krnáčová, Klára Veselá Samková, Jan Urban, Ivan Kraus, Tomáš Sokol, Vladimír Just či Heřman Chromý.

Začínáme ve čtvrtek v šestnáct hodin, své dotazy ale můžete posílat již nyní na adresu [email protected] či nám je napsat jako virtuální sms (tedy v délce 130 znaků - napište do telefonu vlevo). Autoři je budou průběžně dostávat do mejlových schránek a postupně, podle svých časových možností na ně odpovídat (nemůžeme samozřejmě slíbit, že zodpoví všechny, volbu necháváme na nich).

Maraton otázek a odpovědí skončí následující den v poledne, tedy v pátek, ve 12 hodin.

Ptejte se spisovatelů, historiků, právníků, pedagogů i jejich studentů, kteří se s vámi v uplynulých dvaceti dnech podělili o svůj názor, jak vidí naše novodobé dějiny i současnost.

Foto: Aktuálně.cz
Klára Veselá:
Cesta tam a zase zpátky
Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
O návratu strachu
Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kraus:
Občan Nývlt
Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sokol:
Měla se zakázat KSČ? A proč se tak nestalo?
Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban:
Máte šanci, mladí…
Foto: Aktuálně.cz
Vladimír Just:
Starost o životní prostředí jako zapomenutý životní postoj
Foto: Aktuálně.cz
Matěj Spurný:
Souboj o dějiny je zápasem o identitu
Foto: Aktuálně.cz
Heřman Chromý
Občanská společnost - světlo v tunelu

Texty dalších účastníků projektu Dvacet svobodných naleznete ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy