Oslavy 17. listopadu: Národní třídu zaplavily svíčky, v Praze a Brně se demonstrovalo

Přenos skončil
Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Vedle politiků či zástupců akademické obce je tam přinášeli řadoví občané, kteří prostor zaplnili bez ohledu na povolenou stovku osob na jednom místě. V Praze a Brně stovky lidí protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením. Události sledujeme v on-line reportáži.
Národní třída v odpoledních hodinách.
Národní třída v odpoledních hodinách. | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
22:52

Příspěvkem z akademické obce, z naší nejstarší Univerzity Karlovy, se s vámi, milí čtenáři, v dnešní on-line reportáži loučíme. Děkujeme za pozornost.

22:18

Píseň Modlitba pro Martu, kterou Marta Kubišová zazpívala 17. listopadu z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze, se stala jedním ze symbolů demonstrací. "Po vystoupení jsem si sedla do křesílka v Melantrichu a říkala si, jaký to byl trapas," zavzpomínala dnes pro Český rozhlas. "Dvacet let jsem hlas netrénovala, takže nevím, proč mě tam Jirka Černý vystrčil a řekl, že by to chtělo malou modlitbičku. Ale mile mě překvapilo, jak na to lidé reagovali," řekla.

21:33

Několik desítek umělců a řečníků se dnes zapojilo do kombinovaného přenosu Koncertu pro budoucnost 2020, který on-line pod záštitou Festivalu svobody pořádal Nerudný fest. Akce se bez přítomnosti diváků přenášela z Václavského náměstí, kde se představili řečníci s projevy, a z Obecního domu, odkud zahráli hudebníci. Z hygienických důvodů byli řečníci a moderátoři na Václavském náměstí v oploceném areálu. Záměry organizátorů částečně narušili účastníci protestu proti vládním protiepidemickým opatřením, kteří se sešli ve stejných místech, než se vydali na pochod směrem k Národní třídě.

21:25 Ilustrační foto.

Na akce v hlavním městě dohlíželo 700 policistů. Na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámí policie správnímu orgánu, dodala na twitteru. Bez roušky dorazili například bývalý prezident Václav Klaus nebo herečka Bára Štěpánová.

20:46

Prezident Miloš Zeman se pietních akcí, stejně jako v posledních několika letech, nezúčastnil. Kytici u pamětní desky na průčelí Kaňkova paláce za něj položil ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky Jan Novák. Zeman zaslal také kytici k Hlávkově koleji, uvedl na twitteru Pražský hrad. Vpodvečer se u pietního místa objevili odpůrci Zemana a Babiše.

19:58

V Pardubicích mohli lidé uctít Den boje za svobodu a demokracii před divadlem a univerzitou. Na obou místech bylo možné během celého dne zapálit svíčku a položit květinu. Z balkonu Východočeského divadla zazněla státní hymna v podání dvou třináctiletých dívek, Anny Palmeové a Elišky Faltysové, které hrají na trubku a vystupují jako Duo lady's. 

19:51

Na několika místech na východě Čech se dnes uskutečnily vzpomínkové akce k výročí událostí 17. listopadu. Z terasy Klicperova divadla v Hradci Králové promluvili v on-line přenosu umělecký šéf Pavel Khek spolu s ředitelkou Evou Mikulkovou. "Dalo by se říct, že divadlo, a nejen divadlo, je v nějaké covidové krizi. Trochu se utěšuji tím, že my jako český národ i jako lidstvo jsme překonali podstatně větší krize. Míra nesvobody, kterou zažíváme těmi opatřeními, je vlastně malicherná proti míře totality a nesvobody, která panovala v dobách minulých," řekl Khek.

Diváci mohli sledovat předtočený program herců Klicperova divadla, který přinesl například verše Ivana Martina Jirouse, poslední dopis Milady Horákové, citáty známých osobností, scénky inspirované historickými událostmi či několik písní. Na náměstí před divadlem také vzniklo ze svíček "havlovské" srdce.

19:47

Zapálením více než 600 svíček vyjádřili dnes večer lidé ve Zlíně na dálku podporu Bělorusům bojujícím za svobodu a demokracii. Vytvořili z nich letopočty 1989 a 2020, českou a historickou běloruskou vlajku a také vzkaz v azbuce. Setkání na náměstí Míru bylo součástí Festivalu svobody ve Zlíně.

19:33

Policisté zajistili dva lidi. Jeden člověk použil pyrotechniku a druhý byl agresivní, opilý a neuposlechl výzvu policie. V první fázi demonstrace na Václavském náměstí také policisté zjišťovali totožnost u několika lidí, kteří neměli zakryté dýchací cesty.

19:33

Stovky lidí dnes při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo přes tisíc. Mnoho z nich nemělo roušky. Akci, kterou pořádalo pořádalo Jedno společné české srdce za svobodu, přihlíželo několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu. Nemuseli ale zasahovat, protest se obešel bez fyzických konfliktů. Policisté pouze zajistili dva lidi kvůli přestupkům. Před 18:00 se účastníci začali rozcházet.

Foto: Jakub Plíhal
19:23

Lidé v Brně si dnes na několika místech připomněli události 17. listopadu let 1939 a 1989. I když v důsledku koronavirové pandemie chybělo pódium na náměstí Svobody, tisícové davy nebo lampionový průvod, náměstí rozzářily desítky svíček a v podvečer se městem rozezněla státní hymna.

19:12

Jihočeský Tábor oslavil 17. listopad nasvícením čerstvě opravené Staré radnice na Žižkově náměstí v barvách trikolory. Na náměstí se před 31 lety scházeli lidé na demonstracích. Pietní místo pro položení květin a zapálení svíčky tam je u kašny. Připomínka byla kvůli epidemii tentokrát bez proslovů a kulturního programu. Rozsvícení Staré radnice 11 minut po 17. hodině mohli lidé sledovat živě na facebooku Husitského muzea.

Tábor oslavil 17. listopad nasvícením čerstvě opravené Staré radnice na Žižkově náměstí v barvách trikolory. Na náměstí se před 31 lety scházeli lidé na demonstracích.
Tábor oslavil 17. listopad nasvícením čerstvě opravené Staré radnice na Žižkově náměstí v barvách trikolory. Na náměstí se před 31 lety scházeli lidé na demonstracích. | Foto: Díky, že můžem
18:30

Okolo 300 lidí dnes přišlo na Prokešovo náměstí v Ostravě připomenout si Den boje za svobodu a demokracii. Desítka hudebníků z Janáčkovy filharmonie Ostrava zahrála před 17:15 z balkonu radnice státní hymnu. Lidé se na náměstí snažili dodržovat rozestupy, většina měla roušky. Někteří lidé si přinesli státní vlajky. Lidé se scházeli před radnicí už desítky minut předem. Někteří příchozí využili příležitost k projevení nesouhlasu s prací vlády a ještě před hymnou skandovali například hesla "Vládo přestaň lhát", "Tuhle vládu nechceme" nebo "Andrej Babiš patří za mříže". Po doznění hymny se lidé postupně rozešli.

18:05

Zástupci chebského spolku Komunitní osvětové společenství dnes vyvěsili u kolonády Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních nápis "Svoboda není samozřejmost". Chtěli tím připomenout události 17. listopadu, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Nápis z kartonu složený z 23 písmen a dlouhý deset metrů putoval již téměř celým krajem, řekla za chebský spolek Lucie Poláková.

17:53

Kancelář prezidenta sdílela na Facebooku vystoupení Anety Langerové, která z balkonu Národního divadla zazpívala v symbolických 17 hodin a 11 minut legendární skladbu Modlitba pro Martu.

17:45

Přestože opatření proti šíření koronaviru letos neumožnila v Liberci uspořádat velkou vzpomínkovou akci, po celý den přicházeli lidé k pomníku obětem komunismu v parku v Jablonecké ulici. Pokládali květiny a zapalovali svíčky za studenty a všechny, kdo v boji za svobodu a demokracii položili své životy a připomněli si tak 17. listopad 1939 a hlavně 1989, kdy začala sametová revoluce.

17:42

Píseň spjatou s tehdejšími událostmi zazpívala Aneta Langerová, v přímém přenosu ji odvysílala Česká televize. K iniciativě se připojilo i několik rozhlasových stanic. Ve stejnou dobu se čtyři desítky významných budov rozsvítily v českých národních barvách, například Pražský hrad, Tančící dům v Praze, Letiště Václava Havla v Praze, brněnské Mahenovo divadlo nebo Nová radnice v Ostravě.

17:19

Hymnou České a Slovenské republiky začala dnes odpoledne na brněnském Zelném trhu demonstrace odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru. Organizátor akce Tomáš Franzki všechny zúčastněné vyzval, aby si nasadili roušky, stáli ve skupinkách po dvaceti lidech a chovali se slušně. Na akci dohlížejí policisté. Demonstranti podle svých slov žádají například zrušení testování zdravých či bezpříznakových obyvatel, ukončení manipulace s počty nakažených či zrušení všech zákazů. 

17:18

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce se dnes odpoledne rozzářila v barvách české národní trikolory. Slavnostní nasvícení průčelí svatostánku má podle organizátorů za cíl připomenout význam listopadových událostí roku 1989. Přímo u baziliky si jeho začátek nenechaly ujít desítky lidí, postupně k ní přicházeli další. Světelná trikolora svítila také na olomoucké radnici.

17:14

Na místě je i zpěvák Daniel Hůlka, který dal již dříve veřejně najevo svůj nesouhlas s vládními kroky. Lidé se s ním fotili.

Foto: Jakub Plíhal
17:12

Stovky lidí protestují proti vládním protiepidemickým opatřením. Mnoho z nich nemá roušky. 

Foto: Jakub Plíhal
17:11

Demonstrace na Václavském náměstí se účastní stovky lidí.

Foto: Jakub Plíhal
16:45

Jihlavané vzpomínají na události sametové revoluce u památníku Klíčů u řeky. Vedle položených svíček a květin tam cinkají zavěšená malá kovová srdce v národních barvách se vzkazy Pravda a láska musí!, Nezapomeňme proč! nebo Děkujeme pane Havle, které na místě píšou účastníci piety. Záběry od památníku přenášejí na facebooku členové Spolku za navrácení sochy TGM do Jihlavy, který oslavy tohoto státního svátku ve městě pořádá pravidelně.

16:38

Někdejší americký prezident Barack Obama byl za svých studentských let ohromen a inspirován protesty během takzvané sametové revoluce v Československu, jež pro něj byly hnutím, v nějž věřil a chtěl být jeho součástí. Obama to uvádí v prvním svazku svých pamětí, který se dnes dostal do prodeje. Československého a českého prezidenta Václava Havla v knize označuje za jeden ze svých vzorů, zatímco o jeho nástupci Václavu Klausovi píše, že u něj posílil obavy o odolnost demokratických hodnot ve střední Evropě.

16:36 Ilustrační foto.

V horní části Václavského náměstí se sešly stovky lidí, kteří protestují proti vládním protiepidemickým opatřením. Mnoho z nich nemá roušky. Nyní poslouchají protivládní projevy řečníků. Podle informací na facebooku se část účastníků plánuje z Václavského náměstí vydat přes Žitnou ulici, Karlovo náměstí a Resslovu ulici na Národní třídu. Akci přihlíží několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu, zatím proti ní nezasáhli.

16:32

Svíčky na Národní třídě mohli nechat zapálit i lidé, kteří se například s ohledem na protiepidemická opatření na Národní třídu nedostali. Členové spolku Díky, že můžem za dobrovolný příspěvek na svíčky připojovali vzkazy se jmény dárců a svíčky pak položili k pietnímu místu. Zájemci mohli tuto "pietu na dálku" sledovat například prostřednictvím facebooku.

16:10 Ilustrační foto.

Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Odpoledne zabíraly podle odhadu zpravodaje ČTK plochu zhruba 30 metrů čtverečních a stále přibývaly. Přinášeli je tam řadoví občané, kteří částečně ohrazený prostor kolem pamětní desky zaplnili bez ohledu na vládou povolené shromáždění maximálně jedné stovky osob na jednom místě.

15:56

Brněnské studio ČT připomíná, o jaké výročí dnes vlastně jde.

15:16

Představitelé brněnské Masarykovy univerzity si dnes při komorním pietním aktu v prostorách Kounicových kolejí připomněli hrůzy druhé světové války. U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva položili věnce k Památníku obětí nacistické totality. Aktu se zúčastnil rektor Martin Bareš, předseda akademického senátu Josef Menšík a předseda studentské komory Jiří Němec, uvedla na svém facebooku univerzita.

15:14

Před budovou České televize se dnes odpoledne sešly desítky lidí v autech i na ulici, aby demonstrovali proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce. Akci pořádaly iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím s podporou uskupení Milion chvilek pro demokracii.

Na autech byly české vlajky i hesla. Účastníci nesli transparenty: "Veřejnoprávní média teď: vyvážená žurnalistika, dozor nad politiky", "ČT nedáme", "Morava brání Českou televizi" nebo "Masaryk naši demokratickou republiku přivedl na svět, tihle ji pohřbívají" s karikaturami premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.

Před budovou České televize se sešly desítky lidí v autech i na ulici, aby demonstrovali proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce.
Před budovou České televize se sešly desítky lidí v autech i na ulici, aby demonstrovali proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce. | Foto: Jakub Plíhal
14:03 Ilustrační foto.

Před Hlávkovu kolej přišli také někteří politici. Z Národní třídy se tam přesunula ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), po ní dorazil i předseda SPD Tomio Okamura, ale také zástupci Senátu - místopředseda Jiří Růžička a Jiří Drahoš (za STAN).

Za KSČM pak krátce po jedenácté hodině před Hlávkovu kolej dorazili mimo jiné i první místopředseda KSČM Petr Šimůnek a předsedkyně krajského výboru strany Marta Semelová.

14:00 Ilustrační foto.

Národní třída v odpoledních hodinách.

Foto: Jakub Plíhal
13:55 Ilustrační foto.

Národní třída v odpoledních hodinách.

Foto: Jakub Plíhal
13:41

Věnce u Hlávkovy koleje.

13:30 Ilustrační foto.

Pamětní desku na Albertově s nápisem "Kdy - když ne teď? Kdo - když ne my?" a s datem 17. 11. 1989 od rána ozařovalo červené, bílé a modré světlo.

Zatímco brzy dopoledne pod ní hořelo jen pár svíček a ležela jediná růže, později na místě postupně přibývaly květiny. Věnce zde položil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a další akademici. Přicházely ale i rodiny, které zapálení svíčky spojily ve slunečném počasí s procházkou po okolí.

13:08

Vedení Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) v poledne položilo kytice růží na pražské Národní třídě. Podle Vystrčila tak demonstrovalo svou jednotu i jednotu horní komory.

Vystrčil označil připomínku událostí, které vedly k pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, za důležitou. "Je důležité pečovat nejen o zdraví, ale i o demokracii," uvedl k tomu, že se pietní akce konala za zpřísněných opatření proti epidemii koronaviru. Podle něj není možné se přestat starat o svobodu kvůli požadavkům na klid na práci.

12:46 Ilustrační foto.

"Naše vlast a její obyvatelé právě prožívají nelehké časy. Přesto a právě proto jsme se památník Jana Palacha, skromně a při dodržení všech platných protiepidemických pravidel za využití televizního přenosu a on-line technologií, rozhodli právě v dnešní den odhalit. Abychom tak vzdali čest těm, kteří se o naši svobodu v minulosti zasloužili, připomněli si její důležitost pro současnost a nezapomněli ji ochraňovat ani v budoucnosti," uvedl Lukeš.

Foto: Jakub Plíhal
12:45 Ilustrační foto.

Plastiku odhalil ministr kultury Lubomír Zaorálek spolu s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a jejím autorem, akademickým sochařem Antonínem Kašparem.

Zaorálek uvedl, že jde o největší připomenutí Palacha, které v Praze je. Palach podle něj chtěl vyburcovat lidi před zvykem a rutinou, do které se po okupaci vraceli. "Mám strach, aby se to vzpomínání na 17. listopad nebo Jana Palacha nestalo stejným zvykem a stejnou rutinou," podotkl. "Lidé by měli vzít život do svých rukou," dodal.

12:44

Před novou budovou Národního muzea byla dnes odhalena bronzová plastika Plamen na Palachově pylonu. Třicetimetrový ocelový sloup jako podstavec pro sochu stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění v Praze, kde dnes část muzea sídlí, již čtyři desítky let. O objektu v těsné blízkosti pražské magistrály přitom donedávna jen málokdo věděl.

11:55 Ilustrační foto.

Na Albertově tentokrát chybělo pódium a slavnostní projevy, pieta byla mnohem skromnější než v předchozích letech. Desítky lidí si tam i tak postupně přišly připomenout 31. výročí sametové revoluce i 81. výročí událostí, které vedly k uzavření vysokých škol nacisty.

11:53 Ilustrační foto.

Oslavy probíhají i na pražském Albertově, kam dnes lidé přicházejí, aby položili květiny, zapálili svíčku a věnovali vzpomínku událostem z let 1989 a 1939.

Tradiční setkání studentů a představitelů vysokých škol se zde letos nekonalo, a to kvůli pandemické situaci. Na Albertov si přesto našli cestu jak zástupci akademické obce, tak i pamětníci či rodiny s malými dětmi. V porovnání například s Národní třídou však bylo návštěvníků poskrovnu.

11:36

Podle zpravodaje ČTK lidí, kteří na Národní třídu přišli zapálit svíčku, v průběhu dopoledne přibývá. Přicházejí ale většinou jednotlivě a v poklidu odcházejí.

11:21

Na Národní třídu přišli společně za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

"Stačí říci slova svoboda, demokracie - to všechno je spojeno se 17. listopadem," řekl Fiala. Podle něj je to svátek naděje. "Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech," podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. 

11:00

"Transformace v demokratickou zemi nebyla úplně dokončena, na přelomu milénia dospěla k jakémusi úpadku politických elit. Dostali jsme se až do současné doby, kdy tady máme jednu silnou politickou stranu a pana premiéra, který si z právního státu dělá trhací kalendář," uvedl dnes na Národní třídě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Foto: ČTK
10:50

Podle předsedy Starostů Víta Rakušana by si lidé výročí 17. listopadu měli připomenout zvláště v době, která má tendenci brát jim část svobod v rámci opatření proti epidemii koronaviru. Měli by usilovat o jejich obnovení, uvedl dnes Rakušan po položení květin u památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě.

"Ta doba, která teď je okolo nás, má možná taky trochu tendenci nám nějaké svobody brát. A my bychom si dneska možná více než kdy jindy měli uvědomovat, že o ty svobody bychom se nikým a ničím neměli nechat připravovat," uvedl Rakušan. Podle něj bude třeba usilovat o jejich obnovení.

Foto: Jakub Plíhal
10:42 Jan Hamáček

Hamáček přitom vyzdvihl svobodu slova. "Všechno to, co dneska máme a pokládáme to za samozřejmé, i to že tady všichni můžeme svobodně vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie, a to před 17. listopadem nešlo," řekl.

Foto: Jakub Plíhal
10:40 Jan Hamáček

Uctít výročí 17. listopadu přišli dnes ráno na Národní třídu také ministři za ČSSD Jan Hamáček a Jana Maláčová. Za pískotu a skandování hesel několika lidí položili květinu a zapálili svíčku.

Je třeba si 17. listopad připomínat, protože to bylo klíčové datum v novodobé historii, konec totality a nástup demokracie, řekl novinářům předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. Pro ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou je 17. listopad den boje za svobodu.

10:30

Donedávna tajné dokumenty přinášejí překvapivá sdělení.

Pád komunistického režimu před 31 lety, který odstartoval masakr studentů na Národní třídě, nebyl ani trochu jednoduchý, jak se dnes leckomu jeví. Svědčí o tom unikátní edice protokolů komise pro dohled nad vyšetřováním událostí 17. listopadu z dílny Archivu Poslanecké sněmovny a Ústavu pro studium totalitních režimů.

10:22

Premiérova přítomnost tentokrát nevyvolala velké protesty jako loni, kdy na něj lidé pískali. 

10:20 Andrej Babiš

Na Národní třídu hned ráno dorazil premiér Andrej Babiš. Vyzdvihoval hlavně význam svobody. "Ti, kteří to nezažili, si to možná neumí představit, jak to bylo předtím," řekl přítomným novinářům.

10:15

Přehledně:

  • Koncert pro budoucnost v uzavřeném areálu na Václavském náměstí bude tentokrát formou přímého přenosu bez přítomnosti veřejnosti.
  • On-line budou i oslavy Korzo národní, při kterých budou moci lidé sledovat vedle diskusí, koncertů a divadla i Modlitbu pro Martu, kterou z balkonu Národního divadla zazpívá Aneta Langerová.
  • Před Novou budovou Národního muzea by měl být slavnostně odhalen pylon připomínající památku Jana Palacha.
10:10

I letos si Češi připomínají výročí událostí spojených se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc.

Letošní podoba oslav je však kvůli epidemii koronaviru jiná než v předchozích letech, nebudou organizované a z velké části se přesunou do on-line prostoru. Některé akce se však i přes omezení pohybu uskuteční v ulicích. Na bezpečnost tam dohlédne policie.

10:00

Dobré dopoledne. Vítejte u on-line reportáže, ve které bude redakce Aktuálně.cz sledovat dění kolem letošních oslav 17. listopadu.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2020 19:39
 

Právě se děje

Další zprávy