17. 11. lidé přijdou, jsou naštvaní, věří organizátoři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 10. 2012 13:26
"Demokracie vypadá jinak," tvrdí občanské iniciativy, studenti i odboráři
Foto: Jan Langer

Praha - 17. listopadu se opět bude v Praze demonstrovat, opět dojde k průvodu na Národní třídu, opět u toho budou i studenti.

Akci pořádá platforma STOP vládě, která sdružuje odbory a různé občanské iniciativy.

Mezi spoluorganizátory patří Českomoravská konfederace odborových svazů, občanská iniciativa ProAlt, studentská iniciativa Za svobodné vysoké školy, která například pořádala Týden neklidu, či Svaz pacientů ČR.

Chystaný občanský protest má motto "Demokracie vypadá jinak". Odkazuje tak na 17. listopad 1989, kdy lidé bojovali za demokracii, ovšem ve zcela jiné podobě, než je ta současná, vysvětlili zástupci pořádajících organizací. Jedná se o demonstraci "za prosperující a vzdělanou společnost".

Organizátoři požadují odstoupení vlády a předčasné volby, odklon od neoliberalismu, který se podle nich neosvědčil, usilují o zajištění sociálních jistot a svobodného přístupu ke vzdělání.

Zavadil: Lidé přijdou, jsou naštvaní

"Není to typicky odborářská demonstrace, je organizována na občanském principu. Je to jen výzva občanské veřejnosti, aby se zúčastnila. Necháváme demonstraci na lidech, nikoho nesvážíme autobusy do Prahy, myslím, že naštvanost lidí je veliká, takže přijdou," shrnul šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Od 11 hodin budou fungovat na Václavském náměstí petiční stany jednotlivých iniciativ, od 13 hodin začne hlavní program demonstrace a od 14 hodin pak bude zahájen pochod, který by měl být veden symbolicky právě na Národní třídu.

"Datum 17. listopadu s sebou nese historické konotace, které ukazují, že má smysl bojovat proti nespravedlnostem, které tato vláda prosazuje," prohlásil zástupce studentů Dominik Forman.

Účastníci úterního brífinku ve svých slovech vládu a současný stav na společenské a politické scéně nešetřili, nicméně přece jen volili výrazy uvážlivě. Od zářijového výroku předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila, že současná vláda je nejhorší od roku 1950, se prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár posunul k mírnějšímu prohlášení: "To, co se nyní odehrává v sociální a zdravotní oblasti, je nejhorší situace, kterou zažíváme za posledních 23 let."

Tak vypadal 17. listopad 2011:

Vláda: Hrotí to a chtějí zřejmě socialimus

Nicméně "demokracii jinak" prezentoval Zavadil výrokem občana "Radši budu stát frontu na banány než na Úřadu práce." Tato věta znepokojila například místopředsedkyni vlády a šéfku strany LIDEM Karolinu Peake. Podle ní si šéf odborů představuje zřejmě demokracii jako socialismus nebo komunismus. "Tato vláda je demokratická," dodává rezolutně Peake.

"Je to standardní postup odborových bossů pokusit se vyhrotit a zaktivovat situaci. Vláda má mandát, vzniká z parlamentních voleb, nevzniká žádnými regionálními volbami. Vůdci odborářů to používají jako politický nátlak," reagoval na to ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Problémy v hospodářství podle něj vláda řeší také na tripartitě, kde jsou i odboráři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy