17. 11. lidé přijdou, jsou naštvaní, věří organizátoři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 10. 2012 13:26
"Demokracie vypadá jinak," tvrdí občanské iniciativy, studenti i odboráři
Foto: Jan Langer

Praha - 17. listopadu se opět bude v Praze demonstrovat, opět dojde k průvodu na Národní třídu, opět u toho budou i studenti.

Akci pořádá platforma STOP vládě, která sdružuje odbory a různé občanské iniciativy.

Mezi spoluorganizátory patří Českomoravská konfederace odborových svazů, občanská iniciativa ProAlt, studentská iniciativa Za svobodné vysoké školy, která například pořádala Týden neklidu, či Svaz pacientů ČR.

Chystaný občanský protest má motto "Demokracie vypadá jinak". Odkazuje tak na 17. listopad 1989, kdy lidé bojovali za demokracii, ovšem ve zcela jiné podobě, než je ta současná, vysvětlili zástupci pořádajících organizací. Jedná se o demonstraci "za prosperující a vzdělanou společnost".

Organizátoři požadují odstoupení vlády a předčasné volby, odklon od neoliberalismu, který se podle nich neosvědčil, usilují o zajištění sociálních jistot a svobodného přístupu ke vzdělání.

Zavadil: Lidé přijdou, jsou naštvaní

"Není to typicky odborářská demonstrace, je organizována na občanském principu. Je to jen výzva občanské veřejnosti, aby se zúčastnila. Necháváme demonstraci na lidech, nikoho nesvážíme autobusy do Prahy, myslím, že naštvanost lidí je veliká, takže přijdou," shrnul šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Od 11 hodin budou fungovat na Václavském náměstí petiční stany jednotlivých iniciativ, od 13 hodin začne hlavní program demonstrace a od 14 hodin pak bude zahájen pochod, který by měl být veden symbolicky právě na Národní třídu.

"Datum 17. listopadu s sebou nese historické konotace, které ukazují, že má smysl bojovat proti nespravedlnostem, které tato vláda prosazuje," prohlásil zástupce studentů Dominik Forman.

Účastníci úterního brífinku ve svých slovech vládu a současný stav na společenské a politické scéně nešetřili, nicméně přece jen volili výrazy uvážlivě. Od zářijového výroku předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila, že současná vláda je nejhorší od roku 1950, se prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár posunul k mírnějšímu prohlášení: "To, co se nyní odehrává v sociální a zdravotní oblasti, je nejhorší situace, kterou zažíváme za posledních 23 let."

Tak vypadal 17. listopad 2011:

Vláda: Hrotí to a chtějí zřejmě socialimus

Nicméně "demokracii jinak" prezentoval Zavadil výrokem občana "Radši budu stát frontu na banány než na Úřadu práce." Tato věta znepokojila například místopředsedkyni vlády a šéfku strany LIDEM Karolinu Peake. Podle ní si šéf odborů představuje zřejmě demokracii jako socialismus nebo komunismus. "Tato vláda je demokratická," dodává rezolutně Peake.

"Je to standardní postup odborových bossů pokusit se vyhrotit a zaktivovat situaci. Vláda má mandát, vzniká z parlamentních voleb, nevzniká žádnými regionálními volbami. Vůdci odborářů to používají jako politický nátlak," reagoval na to ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Problémy v hospodářství podle něj vláda řeší také na tripartitě, kde jsou i odboráři.

 

Právě se děje

Další zprávy