12 milionů za zpackaný život? Podle nemocnice je to moc

Lenka Smyčková
30. 1. 2009 14:15
Požadavek je nadnesený, míní právník nemocnice. Jsme za vrahy
Babička Anna krmí přesnídávkou malou Nikolkou, kterou personál třebíčské nemocnice omylem vydal nesprávným rodičům.
Babička Anna krmí přesnídávkou malou Nikolkou, kterou personál třebíčské nemocnice omylem vydal nesprávným rodičům. | Foto: Petr Josek

Brno - "Trváme na šesti milionech pro každou rodinu," zopakoval před Krajským soudem v Brně Igor Veleba - advokát rodin, jimž zaměstnanci porodnice v Třebíči vyměnili novorozeňata.

"Požadavek je nadnesený, co by za tolik peněz jiní dali," zareagoval před soudem v závěrečné řeči advokát nemocnice Ondřej Dostál.

Soudní proces v bezprecedentním případu se chýlí ke konci. Znalci dnes u soudu vypověděli, jak se žije rodinám, které devět měsíců nevědomky vychovávaly cizí děti.

Potvrdili, že rodiny nefungují harmonicky, že rodiče trpí úzkostmi a depresemi. Tak, jako je případ bezprecedentní pro psychology, bude průlomový i pro české soudy a nemocnice.

Obě strany vynesly závěrečné řeči, nyní se čeká, až samosoudce Michal Ryška vynese rozsudek.

Advokát rodin: Kauza mění zdravotnictví

Veleba zdůraznil, že nikdo nedokáže predikovat, co si rodiče i jejich děti ještě v budoucnu v souvislosti se záměnou prožijí.

Navíc je podle Veleby vysoká satisfakce důležitá i z důvodu signálu pro ostatní poškozené v různých sporech s nemocnicemi. Případ je prý znamením toho, že lidé postižení chybami zdravotnických zařízení se už nezdráhají postupovat tvrdě vůči nemocnicím.

"Kauza změnila postupy v porodnicích i obecně ve zdravotnictví. Lidé budou více asertivní v jednání s lékaři," uvedl Veleba v závěrečné řeči. Ta trvala dlouhých čtyřicet minut.

Advokát odmítl některé námitky, které vůči rodinám zaměněných dětí vznášel právní zástupce nemocnice, média i veřejnost.

Třeba to, že kdyby rodiče skutečně "tak moc" trpěli, neukazovali by se tolik v médiích.

"Je to tak zajímavá kauza, že by dominovala médiím, i kdyby k nim rodiny neměly tak vstřícný postoj. To, že jsme nezavřeli dveře, pomohlo tomu, že média byla celkem korektní," odůvodnil postup rodin Veleba.

Advokát se vyjádřil i ke spekulacím, že rodiny postupují promyšleně a vypočítavě. "Ano, výpovědi byly nezvykle konstantní, vše do sebe zapadá. Nic z toho ale nikdo neplánoval."

Závěrečná řeč se dotkla i otázky, zda je "slušné" žádat miliony, když pozůstalí po obětech autohavárií nebo trestné činnosti dostávají jen statisíce korun.

"Samozřejmě, že vnímám tragédii obětí autohavárií. Chápu, že v těch odškodněních není proporcionalita. Ale tady jsme v úplně jiné škatulce," upozornil Veleba.

Advokát nemocnice: Jsme tady za vraha

Naopak advokát nemocnice Ondřej Dostál se v závěrečné řeči znepokojoval nad tím, že nemocnice se v procesu dostala do pozice, kdy "byla pomalu horší než vrah a také po ní chtějí ještě mnohem více peněz".

"Měl-li by být vývoj u soudů takový, že lidem budou přiznávány miliony, musely by nemocnice dostávat více peněz od pojišťoven. Platby od pojišťovny na jeden porod jsou dnes čtyři a půl tisíce korun," uvedl Dostál.

Nemocnice podle něj udělala pro rodiny dost. Vyvodila důsledky u zaměstnanců, kteří pochybili a nabídla mimosoudní vyrovnání v řádech statisíců. "Co by za to jiní pacienti dali," zaútočil právník. "Událost skončila relativním happy-endem. V jiných případech poškození u soudu ani sedět nemohou. Jsou mrtví," dodal.

Rodiny podle něj zažily nepříjemnou situaci, ale netrpí žádnou nemocí a ani trvalé následky nejsou jisté. Navíc si za následky mohou rodiny i samy, třeba proto, že se vystavovaly v médiích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 52 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy