Nefér stíhání jí zničilo život, soud to ocenil na 600 tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
15. 1. 2015 16:58
Starostka Libušína má dostat dalších téměř tři sta tisíc korun, podle jejího advokáta je ale celkové odškodné za 600 tisíc nízké. Pro Marii Minaříkovou žádal pět milionů.
Foto: Thinkstock

Praha - Jen částečného úspěchu dosáhla bývalá starostka Libušína na Kladensku Marie Minaříková, která jedenáct let čelila neoprávněnému trestnímu stíhání.

Obvodní soud pro Prahu 2 jí sice ve čtvrtek na pokyn Ústavního soudu zvýšil odškodné a zvedl ho z 312 tisíc na téměř dvojnásobek, jenže náplast v hodnotě dalších 273 tisíc korun advokáta Minaříkové Vojtěcha Veverku příliš nenadchla. Chtěl původně pro klientku pět milionů, a zvažuje tedy další odvolání.

Minimálně to Minaříkové poradí. "Doporučím jí to," řekl Veverka pro Aktuálně.cz. Sama Minaříková k jednání ale nedorazila – po anabázi s policií a soudy se nejen stáhla do ústraní, ale z rodného Libušína se i odstěhovala do 150 kilometrů vzdáleného města.

Minaříkovou policie obvinila v roce 1998 z toho, že jako starostka několika nezákonnými rozhodnutími připravila obecní kasu o 1,7 milionu korun. Soudy ji ale po jedenácti letech zprostily obvinění.

Maximum. A ještě zdvojnásobit

Nejvyšší soud v roce 2010 nastínil mantinely, v nichž by se mělo odškodnění obecně pohybovat. A jako základní odškodné za nepřiměřenou délku řízení stanovil sumu v rozmezí 15 až 20 tisíc korun za rok. Z této částky také původně stanovené odškodnění vycházelo - soudy přiřkly Minaříkové 312 tisíc korun.

Poškozené to ale přišlo neadekvátní a obrátila se na Ústavní soud, který jí dal za pravdu. Soudy, které projednávaly odškodnění, totiž při svém rozhodování vzaly v úvahu prakticky pouze jen nepřiměřenou délku řízení. A dalšími následky se nezabývaly.

"Obecný soud musí zohlednit všechny výjimečné okolnosti případu," uvedla loni v dubnu ve svém verdiktu soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.  "Když se postižený domáhal zadostiučinění, stát se zachoval v podstatě jako opatrný úředník a jakoby na lékárnických vahách odvažoval míru své odpovědnosti, neboť se obával, že věci jako precedentu by mohli využít s odvoláním na presumpci neviny i skuteční zločinci," dodala.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Otília Hrehová proto odškodné musela stanovit znovu. Jako základ určila maximální částku, kterou spočetla podle metodiky Nejvyššího soudu, a pak ji zdvojnásobila. Došla tak k sumě 585 tisíc korun, od které odečetla již vyplacenou sumu 312 tisíc.

"Byla dlouhodobě dehonestována jednak ve sdělovacích prostředcích, byla i stresována tím, že ji zadrželi přímo ve škole, kde 35 let pracovala, a strávila dva dny v cele předběžného zadržení," zdůvodnila své rozhodnutí Hrehová.  

Méně, než jsem čekal

"Já to rozhodnutí vítám, je to přece jen zlom v tom, co se obvykle přiznává. Ale současně je to méně, než jsem čekal," uvedl advokát Vojtěch Veverka.

Podle něj ještě česká justice nedospěla k tomu, že by při příkořích způsobených státem přiznávala dostatečné sumy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy