100 let opatruje pohlednice z dětství. Ve vzpomínkách i v šuplíku.

100 let opatruje pohlednice z dětství. Ve vzpomínkách i v šuplíku.
Bedřiška Köhlerová (sedící uprostřed) se narodila jako Friedrike Katscher v italském Meranu (součást Rakousko-uherského mocnářství). Tatínek byl stavitel a v Itálii dostal práci. Tak se obě dcery narodily v Tyrolsku.
Dům pro několik rodin, který tam tatínek postavil, obývali zpočátku Katscherovi sami. "Jmenoval se Moravia."
"Takhle vypadal, když jsme z něj odcházeli (vlevo). "Pak už jsem tam nikdy nebyla. Za komunistů to nešlo a po revoluci už jsem byla na takovou cestu stará. Fotku mi dovezli známí (vpravo)," vzpomíná paní Bedřiška.
V igelitovém pytlíku u postele schovává své poklady - pohledy z dětství. Při jejich prohlížení vypravuje: "Za první váky šel tatínek sloužit císaři. Kopal zákopy po celé říši a my jsme s ním putovali. Žili jsme v Itálii, Sedmihradsku i Maďarsku."
Foto: Jan Langer
Jan Langer
1. 2. 2011 1:00

Brno - Když posloucháte její vyprávění, zmocní se vás trochu neskutečný pocit. Jakoby před vámi ožilo něco z Rakouska-Uherska, něco, co považujete vlastně za "dávné dějiny" a nad čím se pousmíváte - jako u Švejka.

Bedřiška Köhlerová, která se narodila jako Friedrike Katscher v Meranu v Tyrolsku, tyto "dávné dějiny" prožila na vlastní kůži. Někdejší fakturantka-účetní oslavila v roce 2010 své 103. narozeniny.

Projděte si ve fotogalerii její životní příběh. Byť ve zkratce, stojí za to poslouchat.

 

Právě se děje

Další zprávy