1. máj: Havel má lavičku, komunisté se sešli na Výstavišti

ČTK ČTK
1. 5. 2014 18:49
Pravice slavila na Petříně ve znamení lásky i blížících se voleb, Ústím nad Labem pochodovali radikálové.
Dagmar Havlová a pražský primátor Tomáš Hudeček při odhalení lavičky Václava Havla na Maltézském náměstí v Praze
Dagmar Havlová a pražský primátor Tomáš Hudeček při odhalení lavičky Václava Havla na Maltézském náměstí v Praze | Foto: MHMP

Praha - Politické mítinky, ale i představení nového místa odpočinku. Tak slavili politici 1. máj.

Například na pražském Maltézském náměstí v Praze byla slavnostně odhalena lavička, která má sloužit i jako připomínka bývalého prezidenta Václava Havla.

Prvními, kdo do dvou židlí usedli, byla Havlova druhá žena Dagmar a autor podoby lavičky Bořek Šípek. Lavičky stojí už i jinde ve světě, první takové místo vzniklo v USA. V Evropě je v Dublinu a v Barceloně.

Píseň práce tradičně na Výstavišti

Jinak se 1. máj nesl v tradičním duchu. Na pražském Výstavišti se jako obvykle sešli komunisté.

Praha, Česká republika. Na pražské výstaviště dorazil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.
Praha, Česká republika. Na pražské výstaviště dorazil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. | Foto: Aktuálně.cz

Stovky účastníků setkání, na němž nechyběl ani bývalý generální tajemník ÚV KSČM, jednadevadesátiletý Miloš Jakeš, přivítala nejen Píseň práce, ale i transparenty odpůrců s nápisy "Zámek hrůzy zadarmo = slez bolševiků" nebo "Komunisté zavraždili více lidí než nacisté".

ČSSD si Svátek práce připomněla na Střeleckém ostrově v Praze. "Ještě nikdy nebyly stabilita a mír zajištěny tak, jak jsou zajištěny dnes," připomněl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka desáté výročí vstupu Česka do Evropské unie.

Pravice ve jménu lásky a voleb

Výzvu k účasti ve volbách do Evropského parlamentu přednesl na prvomájovém setkání na náměstí Jiřího z Poděbrad pořádaném hnutím ANO jeho předseda Andrej Babiš.

Uvedl, že i přes nízkou oblibu, jakou v tuzemsku eurovolby mají, je pro stranu účast voličů důležitá. "Zkuste přijít k volbám a zkuste nás podpořit, je to pro nás psychologická záležitost."

Hlavní české pravicové strany se v rámci oslav 1. máje sešly s lidmi na pražském Petříně. Stoupenci TOP 09 vedené Karlem Schwarzenbergem se setkali na horní stanici lanové dráhy, zatímco příznivci ODS si dali sraz na stanici dolní.

TOP 09 slavila máj jako čas lásky, straníci rozdávali srdíčka a uspořádali pokus o překonání rekordu v líbání. ODS zůstala u balonků ve stranických barvách a její kandidáti na europoslance symbolicky hodili do kanálu euro.

V Ústí pochodovali pravicoví radikálové

Svátek práce využili i radikálové. V Ústí nad Labem uspořádala pochod Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), do města tak přijeli protestovat i antifašisté.

Foto: Aktuálně.cz

Policie řešila několik drobných potyček a tři antifašisty zadržela za napadení policistů z antikonfliktního týmu.

Pochod se ale obešel bez vážnějších problémů, i proto, že jej doprovázeli těžkooděnci a obě skupiny se k sobě nedostaly ani na 200 metrů.

V Praze zase odpoledne prošel průvod asi dvou stovek anarchistů a jejich příznivců s podtitulem "Lepší svět je možný". Zde policie nezaznamenala žádný incident.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy