Dokument: Projev premiéra Nečase ke kauze Víta Bárty

ČTK ČTK
8. 4. 2011 15:24
Premiér Petr Nečas (ODS) přijal rezignaci ministra dopravy Víta Bárty (VV)

Vystoupení, ve kterém premiér a šéf ODS Petr Nečas oznámil přijetí rezignace ministra dopravy Víta Bárty (VV) a vůli obměnit během jara kabinet:

Zhruba před padesáti minutami jsem se telefonicky spojil s panem ministrem dopravy Vítem Bártou, který mi sdělil, že nabízí rezignaci na svoji funkci ministra dopravy. Já jsem tuto rezignaci okamžitě přijal a doručím ji takto i panu prezidentu republiky.

Chci říci, že jsem nic jiného nepředpokládal a ani jiné řešení jsem nepřipouštěl ani na jednu jedinou minutu. Řešení této situace jiným způsobem nebylo možné. A znovu opakuji, nebylo možné ani na jednu jedinou sekundu připouštět, že by to dopadlo jinak.

Ta podezření, která se objevila v souvislosti s možným korupčním jednáním, a já teď nechci posuzovat rozdíl mezi danými penězi a půjčkami - to mi nepřísluší, to nechť posoudí příslušné orgány - jsou nicméně natolik závažná, že tento krok byl naprosto nutný a nezbytný.

Na druhé straně informace, které se objevily v posledních hodinách a dnech znovu otevírají naprosto legitimní politickou diskusi o tom, nakolik je možné propojení vysokých funkcí ve státní správě a ústavních funkcí s konkrétní detektivní agenturou, bezpečnostní službou. Tato debata je ve světle posledních informací a indicií naprosto legitimní a znovu to i otevírá naprosto legitimně diskusi o tom, zda je vhodné, aby strana Věci veřejné měla ve své zodpovědnosti resort ministerstva vnitra. Tyto údaje jsou natolik závažné, že tato diskuse - říkám naprosto jednoznačně - je naprosto oprávněná, je naprosto legitimní.

Proto jsem se rozhodl dnes svolat jednání K9, kde budu očekávat od představitelů strany Věci veřejné vysvětlení celé řady záležitostí.

Chci říci, že věci, které se v poslední době objevily v médiích, ale i chování vlády a chování vládní koalice i celé politické scény v mnoha ohledech oprávněně můžou u občanů narušit důvěru ve fungování demokratického systému. To je nepřípustná situace a tady musím jednoznačně říci, že tato koalice se musí velmi rychle vzpamatovat. Takhle dál to prostě nejde, takhle dál to takto nemůže a nesmí pokračovat.

Občané České republiky si to nezaslouží. Nezaslouží si to občané, kteří dali těmto stranám důvěru a jednoznačný úkol reformovat a modernizovat tuto zemi. Proto je nadále neúnosné, aby v práci této vlády a koalice dominovaly osobní politické spory nad reformním úsilím. Proto je nadále nepřípustné, aby v práci této koalice a vlády dominovaly skandály nad tvrdou každodenní systematickou prací.

Chci také říci, že na základě působení všech ministrů vlády od 13. července loňského roku je v tuto chvíli zjevné, že někteří z nich na své úkoly nestačí. A proto mohu jednoznačně říci, že ještě v průběhu jara budou provedeny další personální změny ve vládě, samozřejmě po projednání a po pokusu nalezení shody s představiteli všech tří koaličních stran. Je to běžná věc v každém demokratickém systému, v každé parlamentní vládě založené na systému koaličních vlád a nikdo by se tomuto kroku neměl divit.

Zdroj: úřad vlády

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy