Dobrá zpráva: Virus prasečí chřipky zatím nemutuje

Josef Tuček
18. 11. 2009 19:05
Ani na Ukrajině nebyla zjištěna jeho zmutovaná podoba
Žena rozsvěcuje svíčku v řeckokatolickém kostele v ukrajinském Ternopolu.
Žena rozsvěcuje svíčku v řeckokatolickém kostele v ukrajinském Ternopolu. | Foto: Reuters

Praha - Virus prasečí chřipky nemutuje do nebezpečnější podoby. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrzuje, že se tak nestalo ani na Ukrajině, kde byl rozběh epidemie dramatický a vyvolal dojem, že jej způsobil virus nově zmutovaný.

To je - alespoň prozatím - dobrá zpráva, protože právě změn viru, které by vedly k ještě horším zdravotním důsledkům pro nakažené, se epidemiologové stále obávají.

Potvrzení z Londýna a Atlanty

Vzorky odebrané pacientům na Ukrajině byly analyzovány ve dvou laboratořích spolupracujících s WHO, v Londýně a v Atlantě.

"Předběžné genetické porovnání ukázalo, že zkoumaný virus je podobný tomu viru, který byl použit pro výrobu pandemické vakcíny," uklidňuje ve své zprávě WHO. To znamená, že současné pandemické vakcíny by proti němu měly zabírat.

Podle posledních informací WHO bylo ve světě k 8. listopadu hlášeno 6250 potvrzených úmrtí na prasečí chřipku. (Čísla k 15. listopadu budou k dispozici tento pátek.)

WHO také registruje celkem půl milionu případů nákazy prasečí chřipkou ve světě, ale poznamenává, že ve skutečnosti nákazu prodělalo nebo prodělává mnohem víc osob, protože většina zemí přestala kvůli přetížení laboratoří ověřovat případy nákazy, které proběhly mírně.

Zmutovaný virus bychom našli, říkají v Praze

"I u nás pozorujeme, že se pandemický virus chová stabilně a nemění své podstatné vlastnosti," potvrzuje Martina Havlíčková, vedoucí česká Národní referenční laboratoře pro chřipku.

"Netestujeme všechny viry, jen některé individuálně vybrané v případech mimořádného průběhu onemocnění. Předpokládám však, že kdyby virus zmutoval na našem území, je vysoce pravděpodobné, že bychom na to přišli," ujišťuje doktorka Havlíčková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy