Do Plzně se sjíždějí stovky archeologů, začíná kongres

ČTK ČTK
4. 9. 2013 12:26
Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Nejvýznamnější událost tohoto roku pro archeology v Evropě začíná ve středu v Plzni.

Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů, kde představí nejnovější výsledky výzkumů. Během tří dnů zazní 997 přednášek v 91 sekcích.

Proti minulým ročníkům se víc zaměří na archeologii novověku a moderní doby, nabídnou mimo jiné téma studené války. Novinářům to řekli archeologové Pavel Vařeka a Martin Gojda ze Západočeské univerzity, která kongres hostí.

"Dosud byly tyto výroční kongresy zaměřeny převážně na archeologii pravěku, loni v Helsinkách poprvé byla součástí i archeologie středověku a nově přichází témata z nejmladší historie," uvedl Gojda.

Vařeka doplnil, že archeologie má co říci pro poznání nedávné minulosti, a v této souvislosti upozornil na sekci věnovanou studené válce, tedy období, které postihlo Evropu na dlouhá desetiletí.

"Je tam celá řada příspěvků, které mohou odborné veřejnosti ukázat, co může archeologie říci třeba k 50., 60., 70. nebo 80. letům minulého století, a to od výzkumu zaniklých opuštěných základen pro jaderné rakety přes pozůstatky železné opony a postižení kulturní krajiny nejen vojenskými aktivitami," uvedl Vařeka.

Odborníci přitom mohou konfrontovat hmotné pozůstatky s výpovědí pamětníků. Tématu studené války se věnuje i tým plzeňské katedry.

Kongres se v historii ČR koná poprvé

Podle člena Evropské asociace archeologů Marka Pearce jsou čeští archeologové velmi dobří. Zmínil například profesora Evžena Neustupného ze ZČU, který v Plzni v roce 1998 založil archeologii a letos oslaví 80. narozeniny.

"Je nejlepší v ČR, jeho kniha Teorie archeologie byla přeložena do řady jazyků, sám ji používám neustále," řekl Pearce.

Na přípravě prestižní mezinárodní akce začala pracovat plzeňská katedra před dvěma lety. Odborníci budou zasedat od čtvrtka do soboty, denně od 08:30 do 18:30.

Hlavními tématy jsou interpretace archeologických pramenů, péče o archeologické dědictví, teorie a paradigmata v archeologii, archeologie a veřejnost, archeologie jídla a pití a archeologie vědy.

Archeologický kongres se v historii ČR koná poprvé, posledním setkáním světových archeologů na českém území byl Kongres mezinárodní asociace prehistoriků v Praze roku 1966.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy