Do Plzně se sjíždějí stovky archeologů, začíná kongres

ČTK ČTK
4. 9. 2013 12:26
Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Nejvýznamnější událost tohoto roku pro archeology v Evropě začíná ve středu v Plzni.

Přes 1300 odborníků ze 49 zemí se zúčastní 19. kongresu Evropské asociace archeologů, kde představí nejnovější výsledky výzkumů. Během tří dnů zazní 997 přednášek v 91 sekcích.

Proti minulým ročníkům se víc zaměří na archeologii novověku a moderní doby, nabídnou mimo jiné téma studené války. Novinářům to řekli archeologové Pavel Vařeka a Martin Gojda ze Západočeské univerzity, která kongres hostí.

"Dosud byly tyto výroční kongresy zaměřeny převážně na archeologii pravěku, loni v Helsinkách poprvé byla součástí i archeologie středověku a nově přichází témata z nejmladší historie," uvedl Gojda.

Vařeka doplnil, že archeologie má co říci pro poznání nedávné minulosti, a v této souvislosti upozornil na sekci věnovanou studené válce, tedy období, které postihlo Evropu na dlouhá desetiletí.

"Je tam celá řada příspěvků, které mohou odborné veřejnosti ukázat, co může archeologie říci třeba k 50., 60., 70. nebo 80. letům minulého století, a to od výzkumu zaniklých opuštěných základen pro jaderné rakety přes pozůstatky železné opony a postižení kulturní krajiny nejen vojenskými aktivitami," uvedl Vařeka.

Odborníci přitom mohou konfrontovat hmotné pozůstatky s výpovědí pamětníků. Tématu studené války se věnuje i tým plzeňské katedry.

Kongres se v historii ČR koná poprvé

Podle člena Evropské asociace archeologů Marka Pearce jsou čeští archeologové velmi dobří. Zmínil například profesora Evžena Neustupného ze ZČU, který v Plzni v roce 1998 založil archeologii a letos oslaví 80. narozeniny.

"Je nejlepší v ČR, jeho kniha Teorie archeologie byla přeložena do řady jazyků, sám ji používám neustále," řekl Pearce.

Na přípravě prestižní mezinárodní akce začala pracovat plzeňská katedra před dvěma lety. Odborníci budou zasedat od čtvrtka do soboty, denně od 08:30 do 18:30.

Hlavními tématy jsou interpretace archeologických pramenů, péče o archeologické dědictví, teorie a paradigmata v archeologii, archeologie a veřejnost, archeologie jídla a pití a archeologie vědy.

Archeologický kongres se v historii ČR koná poprvé, posledním setkáním světových archeologů na českém území byl Kongres mezinárodní asociace prehistoriků v Praze roku 1966.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy