Discovery je na jedné z posledních cest do vesmíru

Andrej Brabec
5. 4. 2010 14:45
Starý raketoplán se má vyřazovat z provozu, vesmírná stanice je téměř dokončena
Start raketoplánu Discovery
Start raketoplánu Discovery | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Raketoplán Discovery odstartoval z floridského Mysu Canaveral na jednu z posledních servisních misí k vesmírné stanici ISS.

Kosmické plavidlo se sedmi astronauty na palubě přepravuje výbavu, jídlo a zásoby. Vesmírná stanice, která se nachází přibližně 335 km nad zemí, má být totiž v září po 12 letech dokončena.

Spojené státy plánují poslední tři mise, při kterých využijí trojici svých raketoplánů. Cílem je zásobit stanici součástkami a vybavením příliš velkým či objemným pro přepravu jinými stroji.

Raketoplány do vesmírné stanice dokáží transportovat až 50 tun, kvůli výdajům a bezpečnosti ale budou na konci roku vyřazeny z provozu.

O doručování nákladu se v budoucnu postarají dvě soukromé společnosti, Space Exploration Technologies a Oribital Sciences Corp.

Partneři vesmírné základny, kterými jsou Rusko, Evropa a Japonsko, mají vlastní plavidla a přepravu posádky exkluzivně zajišťuje Rusko.

Vesmírné taxi

Obamova vláda navrhuje po následujících pět let zvýšení rozpočtu NASA o šest miliard ročně, čímž se má podpořit vznik komerčních vesmírných dopravců.

Space Exploration Technologies příští měsíc plánuje ukázkový let svého raketoplánu Falcon 9.

Podle zakladatele a generálního ředitele společnosti Elona Muska potrvá vývoj nouzového katapultování další tři roky. Pak by kabina měla být schopna přepravy lidí.

Na vývoji vesmírných taxi ale pracují i další známé firmy, kupříkladu Boeing společně s United Launch Alliance. Využívají na to granty NASA.

 

Právě se děje

Další zprávy