Digitální vysílání je lepší. Ale rušivým vlivům neodolá

Josef Tuček
12. 1. 2009 13:40
Sledování televize ovlivňují odrazy signálu i počasí
Televize. Ilustrační foto.
Televize. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nová stanice, TV Barrandov, přibyla o víkendu v Česku mezi televizními stanicemi šířenými digitálním signálem.

Digitální televizní vysílání nepochybně nabízí mnoho výhod. Žádná technika však není zázračná. Například lidé bydlící v okolí pražského letiště Ruzyně si stěžovali, že jim startující a přistávající letadla rušila příjem digitálního televizního vysílání.


Pomohlo natočení antény

"Stížnosti se už neopakovaly. Podle našich informací se podařilo příjem vylepšit vhodným nasměrováním antén," uvádí mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianová.

"Letadla rušila i analogový televizní signál," poznamenává profesor František Vejražka, prorektor ČVUT v Praze. "Je to tím, že na televizní anténu přichází signál přímý a od něčeho odražený. Signály se mohou odečíst a příjem se zeslabí a může i vypadnout - to u odrazu od velkých objektů."

Jak dodává, při odrazu od malého a pohybujícího se objektu se mění vzdálenost, a tím se mění i míra odečítání a sečítání signálů a výsledný příjem kolísá.

Digitální signál je odolnější

"Pozemní digitální televizní vysílání je ze svého principu mnohem odolnější proti rušení a odrazům než dřívější vysílání analogové," doplňuje profesor Miloš Klíma, vedoucí katedry radioelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Foto: Aktuálně.cz

"Od analogového vysílání se liší jinou modulací rádiových vln. Ovšem stále platí, že rádiové vlny mají své fyzikální vlastnosti," konstatuje.

Rádiové vlny se šíří nejen přímo, ale také se odrážejí, ohýbají a rozptylují. Výborně se odrážejí například od kovových objektů, ale i od zděných budov, velkých nákladních automobilů či vodních ploch. A tedy rovněž od lidského těla, protože to se skládá z velké části z vody, jež elektromagnetické vlny odráží. Kovová letadla představují skvělou odraznou plochu.

U mobilu je to podobné

Televizní anténa tedy přijímá nejen vlny jdoucí přímo od vysílače, ale také jejich odrazy, které mohou podle své intenzity kvalitu přijímaného signálu ovlivnit. Někdy jej zeslabí, jindy dokonce úplně vyruší.

"Proto ani orientace antény přesně ve směru k vysílači nemusí být nutně ve všech případech nejvhodnější," připomíná profesor Klíma.

Celkově pak shrnuje: "Digitální televizní vysílání umožňuje mnohem lépe využít vysílací kmitočtová pásma. Jimi se pak může šířit podstatně více televizních programů než při vysílání analogovém, a to v obdobné nebo lepší technické kvalitě."

Mimochodem, stejně tak není nerušený ani příjem signálu mobilního telefonu, který je šířen prostřednictvím elektromagnetického záření jako televizní vysílání. I při něm úroveň přijatého signálu kolísá podle toho, jak jej ruší odrazy od okolních budov, automobilů a podobně.

Počasí má také vliv

Foto: Aktuálně.cz

Zajímavou informací pro televizní diváky by mohlo také být, že příjem signálu, i toho digitálního, dokáže ovlivnit také zimní počasí. Projeví se to tím, že se část obrazu na televizní obrazovce rozloží na kostičky.

Anténa totiž může zachytit i rušivé signály z velké dálky, které se k ní dostaly díky rozptylu způsobenému teplotní inverzí. Pro počasí zvané teplotní inverze je charakteristická nízká oblačnost, zahalující nížiny, a jasné a teplé počasí v horských oblastech. Na rozhraní chladné a teplé vzduchové vrstvy vznikají oblasti s vířícím vzduchem. A ty mohou televizní signál odrazit v jiném úhlu a usměrnit jej na vzdálená místa zemského povrchu.

Na rozdíl od televizních diváků se radioamatéři z tohoto jevu radují. Nabízí jim zajímavou příležitost jak zachytit signál stanic, které jsou při vysílání za běžných podmínek pro velkou vzdálenost nedosažitelné.

"Také sněhová pokrývka ovlivňuje elektrické vlastnosti zemského povrchu, a tím může měnit odrazivost signálu," konstatuje mluvčí Radiokomunikací Marie Fianová.

Rušivé odrazy se pochopitelně neprojevují při přijímání digitálního vysílání prostřednictvím kabelové televize, protože přenos elektromagnetických signálů kabelem, optickými sítěmi a podobně žádné odrazy neovlivňují. Je to však také pochopitelně dražší.

 

Právě se děje

Další zprávy