Děti na psí knížku jsou zárodkem sociálních konfliktů

Josef Tuček
9. 6. 2008 19:30
Socioložka má ocenění za výzkum mimomanželské plodnosti
Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd. | Foto: Josef Tuček

Praha - Dětí, které se rodí svobodným matkám, v Česku přibývá. "Ve většině případů to není jakási móda, ale zárodek možných budoucích společenských problémů," říká Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd v Praze.

Doktorka Hamplová se svými kolegy připravila na toto téma monografii, která vyšla pod provokativním názvem Děti na psí knížku? Mimomanželská plodnost v České republice.

Ne intelektuálky, ale chudé ženy

Badatelé zkoumali, proč se stále více dětí rodí ženám, které v době porodu nejsou vdané.

Svobodnými matkami nejčastěji nebývají moderní, samostatné intelektuálky, jak by se třeba mohlo zdát, nýbrž ženy se základním vzděláním a se špatně placenou prací či úplně bez zaměstnání.

"V oblastech s vysokou nezaměstnaností v severních Čechách se přes polovinu dětí rodí mimo manželství," poznamenává Dana Hamplová.

Čtěte rovněž: Po čem ženy touží. A muži také

Muž si mě nechtěl vzít

"V našem výzkumu, v němž nám na otázky odpovědělo 1200 žen, se ukázalo, že čím vyššího vzdělání ženy dosáhly, tím častěji byly v době porodu dítěte provdány," konstatuje dále.

Dalším postřehem pak je, že svobodné matky často uváděly, že to je výsledkem rozhodnutí muže: ten si je nechtěl vzít.

Ne vždy to takto dopadne. (Ilustrační foto.)
Ne vždy to takto dopadne. (Ilustrační foto.) | Foto: Ondřej Besperát

"Tohle ovšem nemůžeme potvrdit z druhé strany, protože jsme se nemohli ptát také oněch mužů," připouští socioložka. Soudí však, že roli mohly hrát ekonomické důvody: Partnery žen se základním vzděláním bývají muži, kteří často nemají kvalifikaci a dobré příjmy. Je pro ně tedy těžké materiálně zabezpečit rodinu.

Podvod kvůli sociálním dávkám?

Nabízí se také vysvětlení, že některé ženy se hlásí jako svobodné matky proto, aby získaly sociální dávky.

"To vám samozřejmě nikdo přímo neprozradí. Nicméně asi čtvrtina svobodných matek připustila, že finanční otázka hrála roli v jejich rozhodnutí být neprovdanou matkou," říká doktorka Hamplová.

Když však žena na sociálním úřadě zapře, že má partnera, aby mohla pobírat sociální dávky, zvyšuje současně riziko, že pokud se pak s partnerem rozejde, nezíská od něj žádnou další podporu.

Sociální propast se zvětšuje

Varovným závěrem výzkumu tedy je, že děti z neúplných rodin vyrůstají nejčastěji v prostředí, kde svobodná matka má nízké vzdělání a nízké příjmy.

"Zvětšuje se tak sociální propast mezi bohatšími a vzdělanějšími rodinami, kde partneři žijí v manželství a pečují o děti, a neúplnými chudými rodinami s nízkým vzděláním matky. Ze zahraničí víme, že takový stav zakládá na budoucí sociální konflikty. U nás budeme teprve vývoj situace sledovat, ale i tady takové problémy určitě hrozí," uzavírá doktorka Hamplová.

Wichterleho prémie

V pondělí odpoledne za svůj výzkum získala od předsedy Akademie věd Václava Pačesa Prémii Otto Wichterleho.

Toto ocenění mladým vědeckým pracovníkům do čtyřiceti let spolu s Danou Hamplovou převzalo i dalších třiadvacet nadějných vědců.

Seznam všech oceněných i s charakteristikou jejich vědecké práce najdete na stránkách Akademie věd zde.

 

Právě se děje

Další zprávy