Deštné pralesy ubývají čím dál rychleji

rst, Reuters
30. 10. 2005 21:36
Brazília - Likvidace deštných pralesů postupuje až dvakrát rychleji, než se dosud předpokládalo.

Vědci z Carnegieho institutu ve Washingtonu použili novou metodu analýzy satelitních snímků a zaznamenávali těžbu dřeva v pěti hlavních těžebních oblastech v brazilském deštném pralese.

Jejich zjištění, která zveřejnilo nejnovější vydání časopisu Science, je šokovala. "Očekávali jsme, že objevíme velké odlesněné oblasti, ale rozsah těžby hluboko za hranicemi oblastí, kde je povolená těžba, je mnohem horší než jsme se domnívali," řekl Michael Keller, jeden z účastníků výzkumu.

Vědci se zaměřili na takzvanou selektivní těžbu, tedy kácení individuálních stromů uprostřed existujícího pralesa.V porovnání s klasickou těžbou je selektivní těžba menší zlo a nelze jí označit za hlavního viníka rozsáhlého odlesňování v Amazonii.
Autoři výzkumu chtějí poskytnout výsledky studie brazilské vládě, aby tak mohla účinněji bojovat s nelegální těžbou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy