Zemanův pobočník chce být lídrem ve sněmovních volbách

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 2. 2013 15:49
SPOZ má po posledním triumfu velkou chuť na další vítězství a její hlavní lídr a Zemanův volební pobočník Vratislav Mynář nijak neskrývá, že ambice jsou teď velké. V sázce nejsou jen místa v hradní administrativě, o nichž Miloš Zeman začal dnes poprvé vyjednávat, ale také vize úspěchu v nejbližších volbách do sněmovny.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Jindy opatrný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si tentokrát nebral servítky. "Je to strana postkomunistů, řízená podnikatelským klanem s podivnými vazbami a historií,“ pustil se záhy po prezidentském vítězství Miloše Zemana do jeho Strany práv občanů.

Ta má po posledním triumfu velkou chuť na další vítězství a její hlavní lídr a Zemanův volební pobočník Vratislav Mynář nijak neskrývá, že ambice jsou teď velké. V sázce nejsou jen místa v hradní administrativě, o nichž Miloš Zeman začal dnes poprvé vyjednávat, ale také vize úspěchu v nejbližších volbách do sněmovny.

Vratislav Mynář je přitom rozhodnut obhajovat letos místo předsedy SPOZ a Insideru prozradil, že bude prosazovat, aby se v čele udržel i architekt ekonomického jištění Zemanovy kampaně Martin Nejedlý, byznysmen s blízkými vztahy na aparátčíka Šloufa a zástupce ruského Lukoilu v Praze.

„Ve sportovní hantýrce se říká, že vítězný tým se nemění. A my jsme vítězný tým, který významnou měrou pomohl Milošovi na Hrad,“ řekl Insideru Mynář a pak dodal, že Nejedlého (a Zdeňka Štengla, 1. místopředsedu strany a člena volebního týmu) strana také potřebuje.

Samotný Mynář neskrývá, že by rád byl pro nejbližší sněmovní volby stranickým lídrem. „Zavedli jsme na to s Milošem zatím tak tři věty a Miloš mne v tom podporuje,“ přiznal své ambice.

Otevřené je v jeho případě i angažmá v Zemanově novém hradním týmu. „Včera jsme o tom jen tak diskutovali v přátelském duchu, nic není definitivní,“ reagoval dnes na dotazy novinářů, kteří sledovali Zemanovy schůzky s dosud Klausovými hradními úředníky.

Mynář je spojován se zakázkami v pražském dopravním podniku, působil totiž v orgánech společnosti Tessile ditta Service. Ta je přes Bémova ekonomického ředitele dopravního podniku Martina Horáka propojena s obdobně nazvanou firmou Tessile ditta, která vydělala na vymáhání pokut od černých pasažérů, tedy lukrativním byznyse za více než dvě miliardy korun.

„Já nikdy nic pro dopravní podnik nedělal. Byl jsem jen místopředsedou představenstva, protože mne můj dlouholetý osobní přítel požádal, jestli bych nemohl být v orgánech,“ brání se Mynář. „Nemám byť jednu jedinou akcii v těch společnostech,“ dodává.

Podle listin uložených v obchodním rejstříku jsou akcionáři společnosti Tessile ditta Service Vladimír Pavlík (jeden ze sponzorů SPOZ) a později i Vladimír Rybář. V případě Tessile ditta lze z veřejných zdrojů jen vyčíst, že jde o formu vlastnictví přes akcie na majitele.

Stejnou optikou pak Mynář hledí i na angažmá Martina Nejedlého, muže, jemuž před několika lety půjčil svoji vilu v toskánském letovisku Aleš Řebíček. „Je normálním společníkem s. r. o Lukoil Aviation. To, že je úspěšný podnikatel, to je spíš dobře. Nedovedu si představit, že bychom měli za toto kohokoli perzekvovat,“ odmítá myšlenku, jestli by se SPOZ neměla od nynějšího místopředsedy odříznout.

„Firma Lukoil nám nikdy nedala ani korunu, ani rubl, ani dolar, nikdy nám to nedá,“ zdůrazňuje.

Jméno Lukoil skutečně ve výročních zprávách o hospodaření SPOZ a transparentního účtu Miloše Zemana chybí. Jako sponzor je v dokumentech uveden v letech 2010 a 2011 osobně Martin Nejedlý, který dal Zemanovcům v průběhu dvou let 900 tisíc korun.

S jeho dary je však momentálně mírně řečeno trochu problém. Miloš Zeman během kampaně uvedl, že Nejedlý dal Zemanovcům dar 300 tisíc korun, na transparentním účtu ovšem tyto peníze chybí a představitelé strany Zemanovo tvrzení popírají.

Na rozdíl od Mynáře mluví Nejedlý o svém dalším působení v politice vyhýbavě. „Dnes žiji tím, abych dokončil svou úlohu jako člen volebního výboru kampaně Miloše Zemana. Poté se mohu věnovat činnosti ve straně SPOZ,“ uvedl jen na dotaz Insideru, zda se také chystá do parlamentní politiky. Na to, zda se chystá být součástí hradního týmu, však odvětil jasně, že ne.

To, co dnes říkají lídři Zemanova týmu o budoucnosti, je dobré si zapamatovat, i když poslední průzkum volebních preferencí od agentury CVVM  (uskutečnil se mezi prvním a druhým kolem volby) vede ke střízlivosti. SPOZ sice od prosince posílila, ale pochlubit se může zatím jen 3,5 procenta voličské přízně. To Schwarzenbergově TOP 09 přinesla přímá volba jiný skok - z 8,5 procenta v prosinci se dostala na lednových 16 procent a přeskočila i dosavadního lídra české pravice ODS.

Martina Machová

Foto:  Spoz.cz

 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 1 hodinou

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy