Zbytek si vzpomněl: Mail jsem psal, ale někdo ho doplnil

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 2. 2013 15:49
Po několika dnech absolutního odmítání si přítel budoucího prezidenta Zdeněk Zbytek vzpomněl, jak to bylo s jeho mailem, kvůli němuž se o financování strany Miloše Zemana SPOZ zajímá policie. Bývalý armádní velitel Insideru sdělil, že mail, který se mezi dvěma koly prezidentské volby dostal do rukou neúspěšného uchazeče, socialisty Jiřího Dienstbiera, a od něj na státní zastupitelství, skutečně před dvěma a půl lety napsal... Zjistila Sabina Slonková.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Po několika dnech absolutního odmítání si přítel budoucího prezidenta Zdeněk Zbytek vzpomněl, jak to bylo s jeho mailem, kvůli němuž se o financování strany Miloše Zemana SPOZ zajímá policie.

Bývalý armádní velitel Insideru sdělil, že mail, který se mezi dvěma koly prezidentské volby dostal do rukou neúspěšného uchazeče, socialisty Jiřího Dienstbiera, a od něj na státní zastupitelství, skutečně před dvěma a půl lety napsal. Avšak nikoli ve verzi, v níž se dostal na veřejnost a způsobil poprask.

Klíčové pasáže - včetně těch, které hovoří o černém financování Zemanovy strany od lidí spojených s ODS - podle Zbytka někdo k jeho autentickému dokumentu připsal.

„Já jsem si v Insideru teprve ve čtvrtek přečetl plnou verzi toho dopisu, co má Dienstbier, a můžu říct, že jde tak ze 30 procent o můj mail, který jsem kdysi psal jednomu ze členů SPOZ. Sedmdesát procent tam ale někdo doplnil. A mezi těmi sedmdesáti procenty jsou i ty hlouposti o financování strany,“ uvedl pro Insider Zbytek, který se dnes věnuje byznysu v postsovětských republikách, kvůli němuž se mu věnovala i česká tajná služba.

Kromě úvahy o černém financování Zemanovců ze strany sympatizantů ODS (měla to být odměna za výpomoc při shánění hlasů pro podporu vlády Mirka Topolánka v lednu 2007) jsou podle Zbytka v mailu i další věci, které by nikdy nenapsal.

„Týkají se Miloše, takto bych o něm nikdy nemluvil,“ dodal Zbytek.

O tom, kdo by měl zájem vyrábět falzifikát z jeho mailu, nechtěl Zdeněk Zbytek spekulovat. „Já to nevím a nepátral jsem po tom. Vím jen to, že té situace teď využil mladý Dienstbier, zhrzený po prohrané prezidentské volbě,“ prohlásil.

Zbytkova dnešní slova v podstatě vylučují, aby policie byla schopná z případu něco „uvařit“. Jestliže i sám Zbytek - podle mailu se o černých financích SPOZ dozvěděl od dalšího Zemanova přítele, exministra Miroslava Grégra - říká, že o ničem takovém nikdy neslyšel, nemají se kriminalisté čeho chytit. Tím spíš, že všechno popřel i Grégr.

Ať už byl mail zfalšovaný, nebo nebyl, Insider připomíná, že některé reálie v něm sedí. Jako třeba to, že někdejší voják Zbytek nemůže přijít na jméno letité pravé ruce Miloše Zemana Miroslavu Šloufovi. Jejich spory jsou osobní, Zbytek mu podle zasvěcených vyčítá, že na „Milošovi jen parazituje“ a ovládl stranu podobně smýšlejícími jedinci.

Stejně tak pasáž o finanční injekci coby údajném výměnném obchodu za hlasy pro Topolánkovu vládu není úplně mimo realitu. Kabinet totiž tehdy podpořili i dva přeběhlíci z řad sociálních demokratů a svou roli ve vyjednávání tehdy sehráli lidé právě kolem Miroslava Šloufa.

Sabina Slonková

 

Právě se děje

Další zprávy