Zaklínadlo jménem konkurenceschopnost

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 6. 2013 13:52
Ukazuje se, že s příchodem globalizace dochází k postupnému obratu v roli národních států a podnikové sféry. Stát, který má vytvářet a dohlížet na soutěžní pravidla, se stává najednou sám účastníkem takové soutěže.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Když ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba hovořil na konci května na mezinárodním Evropském jaderném fóru, řekl, že Česko musí při určování směru vývoje energetiky vzít v potaz dopad na konkurenceschopnost země na globálním trhu. Když český prezident Miloš Zeman minulý týden vyslovil obavy, že současná ekonomická krize může být delší, než si myslíme, hovořil o ztrátě konkurenceschopnosti ekonomik. Když minulý týden představila Evropská komise svá doporučení adresovaná zemím Evropy včetně Česka, měla na srdci růst jejich konkurenceschopnosti.

Čtete správně: průsečíkem všech citovaných příkladů je těžko vyslovitelný pojem „konkurenceschopnost“. Rozumí se konkurenceschopnost země, její ekonomiky.

A tento výběr může posloužit příkladem, jak Česko, stejně jako jiné země, přijalo v globalizovaném světě jeho logiku, způsoby uvažování a fungování.

Zatímco konkurence na úrovni podniků je prospěšná, konkurence na úrovni států a regionů se může míjet účinkem a dokonce škodit.

Tam, kde jsou jasně nastavená a průhledná pravidla soutěže (konkurence), se prokázalo, že to působí ve prospěch spotřebitelů, menšinových vlastníků, růstu inovací, ochrany životního prostředí atd. Toho lze zhruba dosáhnout na národní úrovni, když pravidla stanoví stát nebo v širším měřítku nějaká mezinárodní organizace. Stěží to lze dodržet, posuneme-li se o patro výše.

Ukazuje se, že s příchodem globalizace dochází k postupnému obratu v roli národních států a podnikové sféry. Stát, který má vytvářet a dohlížet na soutěžní pravidla, se stává najednou sám účastníkem takové soutěže. Příčinou je rostoucí role nadnárodních podniků, které operují po celém světě.

Stát pak nutně (ve jménu konkurenceschopnosti) přijímá hledisko a kritéria nadnárodních korporací, investorů. Ta však mohou být nezřídka ve sporu se zájmy jeho obyvatel. Pomyslná společenská smlouva státu a obyvatel dané země se tak narušuje, což ve finále vede ke snížení požadované konkurenceschopnosti.

Poznámka pro zájemce: Studii o tom přinesla z různých úhlů pohledu skupina autorů v čele s docentkou Evou Klvačovou (VŠE v Praze).

Petr Hlinomaz

Zdroj dat v grafu: Světové ekonomické fórum, (www.weforum.org)

 

Právě se děje

Další zprávy