Zachránce židovských dětí sir Nicholas Winton přijede v říjnu do Prahy. Převezme Řád bílého lva

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 10. 2014 19:07
V roce 1998 dostal od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka. O čtyři roky později ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu a již třikrát byl navržen na Nobelovu cenu za mír.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým – Za dva týdny přivítá prezident Miloš Zeman vzácného hosta. V den, kdy si Česko připomene 96. výročí vzniku samostatného státu, na Hrad zavítá sir Nicholas Winton, aby převzal státní vyznamenání. Informaci potvrdil zdroj z prezidentova okolí.

Zeman Wintona pozval do Prahy, když mu v květnu přál k jeho 105. narozeninám. „Váš životní příběh je mimořádný z mnoha důvodů. Předně je příkladem lidskosti, nezištnosti, osobní odvahy a skromnosti. I proto jsem se rozhodl udělit Vám ke dni státního svátku 28. října letošního roku nejvyšší vyznamenání České republiky – Řád bílého lva,“ napsal mu v dopise.

Winton, který v roce 1939 zachránil 669 československých, většinou židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech, pozvání i přes svůj vysoký věk přijal. Už v červnu, když se za ním na ostrovy vypravil hradní protokolář Jindřich Forejt, řekl, že by Prahu navštívil rád, pokud mu bude zdravotně dobře.

Původně se zvažovalo, že by mohl Zeman vyrazit za Wintonem do Anglie a předat mu řád tam, mimo termín svátku. To ale Hrad odmítl s tím, že spojení s 28. říjnem dodává ocenění váhu.

Nicholas Winton pomáhal zajistit dětem z pronásledovaných rodin nový domov v Británii – přitom měl původně jet na dovolenou do Alp lyžovat, ale vyslyšel prosbu svého přítele, učitele Martina Blakea, který vlakovou záchranu dětí organizoval. Poslední z devíti vlaků, který se vydal na cestu 1. září 1939 a vezl 250 malých pasažérů, se už do cíle nedostal.

Mezi ty, kterým Winton zachránil život, patří například režisér Karel Reisz, oceňovaný tvůrce v rámci takzvaného Free Cinema, v němž se britští autoři zaměřili na sociální tematiku. Další je třeba profesor chemie Michael Franz Lappert nebo křesťanský misionář Thomas Graumann.

Svým skutkem se Winton nikdy nijak nechlubil. Nevěděla o tom ani jeho rodina až do chvíle, kdy na půdě našla dokumenty, díky nimž celý příběh zrekonstruovala. V roce 1988 pak pomohla uspořádat vůbec první setkání Wintona s „jeho“ dětmi, a to v přímém přenosu britské televize BBC. Moderátor tehdy vyzval publikum, aby vstali ti, kteří díky Wintonovi žijí. Vstali všichni.

Až tímto okamžikem se začalo o Wintonově příběhu veřejně mluvit. V roce 1998 dostal od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka. O čtyři roky později ho královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu a již třikrát byl navržen na Nobelovu cenu za mír.

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy