Za tři fotbalisty z aféry cinklých sázek se postavila FIFPro

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 11. 2013 14:20
Fotbalistům disciplinárka zakázala až do vyřešení případu cinklých sázek hrát. V úterý se rozhodne, zda to byl oprávněný krok.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Jde to rychle. Případ tří fotbalistů stíhaných v sázkařské aféře bude už v úterý řešit Odvolací komise Fotbalové asociace ČR.

Nejde zatím samozřejmě vůbec o to, zda opravdu slibovali a nechávali si slibovat úplatky za manipulace zápasů podle dispozic sázkařské mafie, jak je obviňuje policie. Ani u soudů, ani na půdě fotbalové asociace se o vině a případných trestech dosud nerozhodlo, takže v tomto ohledu zatím není proti čemu se odvolávat.

Jde o něco jiného. Jedenácti fotbalistům, které obvinila policie a jsou nyní členy Fotbalové asociace ČR, totiž strahovská disciplinárka až do vyřešení případu zastavila činnost. Čili nesmí nastupovat k zápasům.

A právě proti tomu se (zatím) tři z nich odvolali. „Na stole máme odvolání Jana Halamy, Davida Jablonského a Vítězslava Brožíka,“ konstatuje Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR.

První dva jmenovaní jsou „profíci“, kteří se fotbalem živí. Halama, hráč Českých Budějovic, teď hostuje v Bohemians Praha, Jablonského najdete na soupisce Teplic. Poslední jmenovaný, Brožík, je nyní registrován v divizních Lovosicích.

Deník Insider zjistil, že fotbalisté dorazí na jednání odvolací komise „vyzbrojeni“ stanoviskem Mezinárodní asociace profesionálních fotbalistů. „To stanovisko je kritické vůči postupu Disciplinární komise FAČR,“ říká Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů, která je „českou pobočkou“ FIFPro.

O co jde? V létě vešel v platnost nový disciplinární řád FAČR. A podle litery toho nového disciplinárka nemá možnost fotbalistům před vyřešením případu činnost zastavovat.

„My jsme ale uplatnili dikci starého disciplinárního řádu, který platil v době, kdy se vyšetřované zápasy hrály,“ vysvětluje Richard Baček, předseda disciplinárky.

FIFPro se nicméně domnívá, že měl zohlednit jinou prioritu. „Podle FIFPro měla disciplinárka použít v takovém případě té regule, která je pro fotbalisty výhodnější, to je klasická procesní zásada,“ vysvětluje Haindlová.

Ta sice žádného z obviněných fotbalistů přímo nezastupuje, Česká asociace fotbalových hráčů jim ale konzultačně pomáhá.

Advokát Bronislav Šerák, který zastupuje Jablonského s Halamou, v odvolání svých klientů také zpochybňuje postup disciplinárky, která podle jeho mínění neměla právo hráčům činnost zastavovat.

Navíc Šerák napadá i samotnou legitimitu disciplinárky. Poukazuje na normy FAČR, podle nichž by tato komise měla být ustavena v součinnosti s ligovým shromážděním, které se však ve skutečnosti na jejím vzniku nijak nepodílelo.

Luděk Mádl

Na snímku: Jan Halama (vlevo) a jeho obhájce Bronislav Šerák (vpravo) před jednáním disciplinární komise FAČR (foto: Eduard Erben)

 

Právě se děje

Další zprávy