Za Miloše Zemana a další drsnosti kampaně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 10. 2013 13:23
"Když mi v manželské výměně názorů docházejí argumenty, vždycky ještě mohu hlasitě prásknout dveřmi. Mám pocit, že mnohé strany se touto situací pro závěr kampaně inspirovaly," píše ve svém pravidelném předvolebním sloupku sociolog Jan Herzmann.
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Když mi v manželské výměně názorů docházejí argumenty, vždycky ještě mohu hlasitě prásknout dveřmi. Mám pocit, že mnohé strany se touto situací pro závěr kampaně inspirovaly.

Hledáte diskusi o charakteru státu, o rovnováze svobody a odpovědnosti, o koncepci sociálních jistot pro 21. století, o mezinárodním směřování České republiky? Jděte do hospody. Rozhodně se ale nespoléhejte na volební kampaň – ta má, panečku, jiné hity.

Dalo se čekat, že poslední dva tři týdny budou drsné. Také se dalo čekat, že hesla částečně překryjí obsah politických programů. Míra, v jaké nás to potkává, je překvapující. Když si to nepamatují politici, mohli by aspoň jejich poradci vzpomenout, kam takové zjednodušení do podoby mobilizace zavedlo ODS. Asi nevzpomněli.

V disciplíně zjednodušování vede zatím SPOZ: „Za Miloše Zemana – 15“. Nevím, zda se autoři sloganu inspirovali slovy písničky: „Za císaře pána ...“, nebo je naopak neznají. Každopádně by tenhle slogan spíš slušel Koruně české než straně, která pretenduje na pozici trvalé součásti české levice.

Ostatní na tom nejsou o mnoho lépe. ODS se sice musí třást, aby nespadla do nebezpečného pásma sestupu, ale nabízí nám premiérku. To Schwarzenbergovo: „Dnes neodjížděj“ má aspoň vtip, i když je spíš voláním o pomoc než soustředěným útokem na ideové protivníky.

Jsem moc zvědav, s čím ještě přijde sociální demokracie. „Prosadíme dobře fungující stát“ je přeci jen málo úderné a klesající podpora ČSSD, kterou signalizují průzkumy, si žádá přitvrdit a zjednodušit. Lidový dům to přitom nebude mít snadné, protože o voliče se přetahuje hlavně se svými potenciálními koaličními partnery na levici a boj proti Kalouskovi už mu vzali Zemanovci.

Nějaké trumfy do závěru kampaně asi ještě vytáhnou strany, které se na pětiprocentní hranici dívají spíše zdola. Pěkně opepřený volební předkrm čekám od Úsvitu i od Hlavy (vzhůru), zatímco zeleným a svobodným jejich ideové ukotvení zřejmě takový způsob vedení boje nedovolí.

V dané situaci, zdá se mi, si chladnou hlavu zachovávají nemnozí. Určitě komunisté – ti vědí, že nemají co ztratit, a role rozvážného obhájce sociálně slabých jim jde. A překvapivě také lidovci, kteří balancují na hraně 5 %, a k nervozitě tudíž mají dobrý důvod. Že by opravdu klidná síla? Dostanou ale skutečně příležitost dát zemi do pořádku, až bude sociální demokracie prosazovat dobře fungující stát?

A pak je tu ještě jedna zajímavost. Roli hlavního otloukánka kampaně, kterou tradičně hráli komunisté, převzal Andrej Babiš. Ne že by kterákoli strana promeškala nějakou příležitost kopnout do kotníku kteroukoli jinou stranu. Na ANO se ale sype nevraživost ze všech stran – daleko víc než na protisystémový Úsvit nebo euroskeptickou Hlavu vzhůru. Ne, nechci hájit ani osobu, ani hnutí, jen si říkám: „Že oni by se toho Babiše skutečně báli?“ Že by se tady chystalo opravdu něco většího, něco ve stylu voleb roku 1990, které byly referendem o charakteru státu? Že by referendum o konci éry jedné politické garnitury? To by ovšem asi muselo k volbám přijít tolik lidí jako tehdy, ne nějakých 55 %, které zatím čekám. Ale proč, když zatím vrcholná politika semlela všechny, kdo kdy vstoupili do Sněmovní ulice?

Jan Herzmann

Pozn. red.: Pravidelné sloupky sociologa Jana Herzmanna vám přinášíme každé úterý – až do voleb. První díl si můžete zpětně dohledat v Insideru z 18. září – http://bit.ly/15pgVSi

 

Právě se děje

před 51 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy