Z péče o seniory se stává velký byznys, rakouská firma plánuje v Česku deset tisíc lůžek

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 10. 2014 15:03
32 procent české populace budou v roce 2055 podle odhadů ČSÚ tvořit lidé ve věku 65 let a více. Dnes je to 17 procent.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Rakouská firma Senecura je významným hráčem na evropském trhu se službami pro seniory – v Rakousku a Švýcarsku provozuje desítky nadstandardních zařízení s osmi tisíci lůžky. Nyní nakročila k další obrovské expanzi, a to do České republiky. Během deseti let zde chce vybudovat síť poboček pro seniory s deseti tisíci lůžky.

„Nechceme vytvářet pouze ubytovací kapacitu ústavního typu. V našich domech bude umožněno žít samostatným životem, bude zde respektováno přání a soukromí každého, přitom ale vždy bude k dispozici podaná ruka či pomoc v podobě poskytovaných sociálních služeb,“ říká Robert Sekera, jednatel firmy Senior Holding, která vznikla spojením místních investorů a české pobočky rakouské Senecury.

Se stavbou svého prvního zařízení začala společnost minulý týden v pražské Klamovce, druhé se plánuje v Chrudimi.

Seniorů rychle přibývá

Péče o seniory se stává stále zajímavějším byznysem. Už proto, že jich rychle přibývá a za čtyřicet let již budou podle odhadů Českého statistického úřadu tvořit lidé nad 65 let třetinu české populace, tedy dvakrát tolik co dnes. Do důchodového věku se navíc již dostávají ročníky, které si díky vyšším příjmům v posledních dvaceti letech mohou dovolit i více nadstandardní péči ve stáří.

V České republice proto v posledních letech přibývá zařízení, která jim nabízejí lepší a širší služby – ovšem také za nadstandardní peníze. Například ve čtyřech domech firmy Anavita, které jsou určené zejména pro lidi trpící stařeckou demencí, stojí pobyt mezi 15 a 22 tisíci korun měsíčně.

Je v nich zahrnuta komplexní péče, rehabilitace, zdravotnická péče a také hygienické potřeby. Za příplatek pak firma dokáže vyhovět i požadavkům nad základní rámec služeb. I přes vyšší cenu je zájem o místa v nich velký.

„Přece jenom počet potřebných lidí podstatně převyšuje kapacitu počtu lůžek a je to znát na zájmu žadatelů o naše ještě dnes nedokončené domovy v Olomouci a Havířově,” uvedl Jiří Dušek, který vede Domov seniorů firmy Anavita v Modřicích nedaleko Brna.

Klienti s Alzheimerovou nemocí

Především na klienty se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou osobou se zaměřuje i rakouská Senecura. Součástí stavěných rezidencí bude například také terapeutická zahrada.

O cenách, které budou klienti platit v nové pražské rezidenci pro seniory, zatím zástupci Senior Holdingu hovořit nechtějí. „Nebudou se však výrazněji lišit od cen, které jsou v podobných zařízeních běžné,“ říká projektový manažer Jaroslav Železný.

V Česku vznikají také stavby, které se zaměřují především na soběstačné seniory.

„Nabízíme samostatné bezbariérové byty s prostředím přírodního parku a nabídkou asistenčních služeb. Navíc podnikáme výlety a připravujeme další kulturně-společenské aktivity,” popisuje Emil Fedoš ze společnosti Senior Park, která provozuje čtyři zařízení a další tři chystá.

Zuzana Košutová

(S přispěním Aleše Měřičky)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy