Walesa chce zpátky do Solidarity. Odešel vůbec?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 4. 2014 15:50
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Bylo by možné za neplacení členských příspěvků vyloučit z odborů Solidarita jejich zakladatele Lecha Walesu? Tuto otázku si nyní kladou členové základní organizace v Loděnici Gdaňsk. Otec zakladatel totiž po halasném rozchodu před čtyřmi lety nyní zatoužil vrátit se do řad legendární organizace.

„Vstupuji do Solidarity ještě jednou, protože si kapitalisti moc dovolují a je potřeba je trochu umírnit,“ citoval Walesu deník Gazeta Wyborcza.

V čase, kdy si celé Polsko připomíná 25. výročí prvních svobodných voleb po pádu komunismu, na kterém se Walesa zásadně podílel, je to ale citlivá otázka.

Jednak už Solidarita není dávno tím, čím byla v osmdesátých letech, tedy široce rozkročeným hnutím, ale pouze jedním z odborových svazů. Za předchozího vedení byla navíc názorově příliš blízko konzervativní strany Právo a spravedlnost, což se Walesovi nelíbilo, a proto odešel.

V gdaňské televizi Walesa uvedl, že pokud ho nepřijmou zpět, tak založí odbory nové. „Odbory jsou nyní v těžké situaci, snaží se najít svoji pozici v nové realitě,“ řekl. „Kdysi jsem pomohl kapitalismus budovat, ale teď už je hodně silný a je třeba ho trochu zkrotit.“

Exprezident by podle prvních ohlasů odborářů mohl být mediátorem mezi nimi a vládou při jednání o změnách pracovního práva.

Odboráři v gdaňské loděnici ale hlavně řeší, zda Walesa stále je, či není členem. Dlouhá léta za něj příspěvky v domácí organizaci v loděnici platil nynější poslanec vládní Občanské platformy a člen staré Solidarity Jerzy Borowczak. Walesa mu ale před čtyřmi lety řekl, ať přestane.

Loděnici, kterou všem nedávno připomněl výpravný film o Walesovi, se majitelé a stát neodváží i přes neustálé problémy zavřít. Odboráři si podobně těžko představují, jak připojují podpisy pod oficiální dopis, jímž kvůli neplacení příspěvků vylučují ze svých řad držitele Nobelovy ceny za mír, legendu Lecha Walesu.

„Formálně je stále členem, i když s pozastaveným členstvím,“ popisuje zvláštní situaci Roman Galezewski, současný šéf odborů v loděnici.

Martin Ehl

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy