Vzpouru proti Nečasovi rozdmýchával neznámý prvoposlanec

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 9. 2012 14:25
Jan Florián. Do sněmovny se v minulých volbách dostal až ze 36. místa kandidátky díky 8126 přednostním hlasům, jimiž voliči vyřadili řadu věhlasnějších politiků považovaných za zprofanované. Po dvou letech se však naopak spojil právě s ostřílenými matadory, kteří politiku využívají i k soukromým vendetám.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Do sněmovny se v minulých volbách dostal až ze 36. místa kandidátky díky 8126 přednostním hlasům, jimiž voliči vyřadili řadu věhlasnějších politiků považovaných za zprofanované. Po dvou letech se však naopak spojil právě s ostřílenými matadory, kteří politiku využívají i k soukromým vendetám.

Jan Florián se překvapivě stal jedním z nejhlasitějších kritiků vládního daňového balíčku, který s dalšími poslanci ODS odmítá podpořit, a tím také podkopává celou Nečasovu vládu.

Nevýrazný poslanec, jehož existence zůstává i po zvolení do sněmovny voličům v zásadě utajena (například ani takové parlamentní harcovnice, jako jsou legendární redaktorky Práva Naďa Adamičková s Marií Königovou, o něm nic moc bližšího neví), byl mezi stranickými kolegy v minulých dnech slyšet dokonce mnohem víc než všemi vnímaný neformální vůdce vzpoury Petr Tluchoř.

„Na klubu dnes mluvil velmi plamenně a stejně se choval ještě předtím. Až nás překvapilo, jak byl vyhraněný,“ popsal jeden z členů vedení ODS.

Jan Florián Insideru tvrdil, že proti balíčku zkrátka hlasovat musí kvůli svému svědomí. „Já své postoje neměním,“ řekl Florián Insideru na otázku, zda je připraven shodit zákon i ve chvíli, kdy s ním bude spojena důvěra sněmovny ve vládu. „Protože se mi nejedná o pád vlády, ale o to, aby konsolidační balíček se stáhnul a byl předložen v jiné, upravené podobě. Aby tam byl zapracován program ODS - nízké daně, hájení zájmů živnostníků.“

Další možné motivy ale naznačuje jeho smýšlení i zakotvení uvnitř struktur občanských demokratů.

Jan Florián je úzce napojen na dlouholetého zdravotnického experta ODS Borise Šťastného, který – ač se to veřejně snaží neustále vyvracet – je s premiérem na kordy. Hlavně proto, že Nečas zatím vždy (byť často vlažně a až po bitvě) podpořil místo něj v souboji o Prahu primátora Bohuslava Svobodu.

Právě díky Šťastnému, jemuž jeden čas dělal poslaneckého asistenta, přičichl Jan Florián k velkému světu politiky. A stejně jako Šťastný i Florián je často až nekritickým obdivovatelem Václava Klause.

A když se v roce 2010 dostal do sněmovny jako poslanec, skončil v lavici mezi Davidem Vodrážkou a Pavlem Bémem. Právě tito dva jsou vedle Šťastného v zákulisí ODS zmiňováni jako ti, co řídí Floriánovy kroky.

„Při vší úctě, on sám na to nemá,“ podotýká další z občanských demokratů s narážkou na fakt, že Jan Florián do politiky vstoupil s výučním listem a středoškolské vzdělání si doplnil až se vstupem do komunální politiky v kmotrovskými legendami opředené Praze 10.

Podle posledně jmenovaného znalce poměrů v ODS vystrčili starší a zkušenější Floriána před sebe proto, že na rozdíl od nich nemá na kontě žádný škraloup, a jeho postoj ke zvyšování daní tedy nelze automaticky smáznout se slovy, že jde o pomstu dalšího ze zhrzených.

Insider připomíná, že to byl právě Petr Nečas, kdo na kongresu 2010 například vyřídil Vodrážkovu slibnou kariéru, když překazil jeho opětovné zvolení za místopředsedu partaje. Pavel Bém zase premiérovi neodpustí, že tlačil na jeho odchod kvůli těsným kontaktům s Romanem Janouškem.

Ostatně nejde tu jen o Floriánovy spolusedící. Proč se kvůli Nečasovi cítí zhrzeni další ze vzbouřenců, si můžete přečíst v samostatném přehledu dnešního Insideru pod titulkem Kdo jsou rebelové proti Nečasovi.

 

Právě se děje

Další zprávy