reklama
 
 

Vyšetřování kauzy Janouškových odposlechů se protahuje

4. 8. 2014 18:06
Kvůli úniku odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma už byl vyslechnut i někdejší poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka.

Za kulisy událostí – Kauza úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma se vleče. Deník Insider zjistil, že klíčový posudek, který expert vypracoval na výpočetní techniku nalezenou u bývalého šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, stále nemá obhajoba k dispozici, přestože měl být dokončen už v lednu. U výslechů se nyní střídají svědci, kteří o nahrávkách dle svých slov nic neví, jako například exposlanec Jaroslav Škárka.

„Ano, byl jsem v této věci vypovídat, ale o obsahu své výpovědi nebudu mluvit do médií,“ řekl Insideru bývalý místopředseda Věcí veřejných.

V kauze je kromě zmíněného Petržílka obviněn i někdejší předseda VV Vít Bárta. Právě on měl podle obvinění Petržílka, který tou dobou působil v Bezpečnostní informační službě, k vynesení odposlechů navést.

Večírek s odposlechy

Dosavadní výpovědi svědků však působí rozpačitě. Někdejší pracovník Bártovy bezpečnostní agentury ABL například uvedl, že Bárta nahrávky hovorů mezi Bémem a Janouškem přinesl na vánoční večírek před parlamentními volbami v roce 2010.

Druhý klíčový svědek pak uvedl, že hovory Kolibříka a Mazánka, jak si Bém s Janouškem do telefonu přezdívali, našel na Bártově počítači. Petržílka však nezná a ani neví, odkud Bárta odposlechy získal.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že Petržílek v „pouštění“ informací pokračoval i poté, co z BIS zamířil do čela analytiků protikorupční policie. Důkazy, které by tuto teorii podložily, hledali experti v hardwaru, který mu zabavili při jeho zatčení na podzim minulého roku. Podle zdrojů Insideru se jim dokonce podařilo k části dat dostat. Zda však narazili na důkaz, že Petržílek vynášel z klíčové policejní složky citlivé informace, není jisté.

Karel Hrubeš

autor: Aktuálně.cz | 4. 8. 2014 18:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama