Vyšetřování kauzy Janouškových odposlechů se protahuje

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 8. 2014 18:06
Kvůli úniku odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma už byl vyslechnut i někdejší poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Kauza úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a pražského exprimátora Pavla Béma se vleče. Deník Insider zjistil, že klíčový posudek, který expert vypracoval na výpočetní techniku nalezenou u bývalého šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, stále nemá obhajoba k dispozici, přestože měl být dokončen už v lednu. U výslechů se nyní střídají svědci, kteří o nahrávkách dle svých slov nic neví, jako například exposlanec Jaroslav Škárka.

„Ano, byl jsem v této věci vypovídat, ale o obsahu své výpovědi nebudu mluvit do médií,“ řekl Insideru bývalý místopředseda Věcí veřejných.

V kauze je kromě zmíněného Petržílka obviněn i někdejší předseda VV Vít Bárta. Právě on měl podle obvinění Petržílka, který tou dobou působil v Bezpečnostní informační službě, k vynesení odposlechů navést.

Večírek s odposlechy

Dosavadní výpovědi svědků však působí rozpačitě. Někdejší pracovník Bártovy bezpečnostní agentury ABL například uvedl, že Bárta nahrávky hovorů mezi Bémem a Janouškem přinesl na vánoční večírek před parlamentními volbami v roce 2010.

Druhý klíčový svědek pak uvedl, že hovory Kolibříka a Mazánka, jak si Bém s Janouškem do telefonu přezdívali, našel na Bártově počítači. Petržílka však nezná a ani neví, odkud Bárta odposlechy získal.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že Petržílek v „pouštění“ informací pokračoval i poté, co z BIS zamířil do čela analytiků protikorupční policie. Důkazy, které by tuto teorii podložily, hledali experti v hardwaru, který mu zabavili při jeho zatčení na podzim minulého roku. Podle zdrojů Insideru se jim dokonce podařilo k části dat dostat. Zda však narazili na důkaz, že Petržílek vynášel z klíčové policejní složky citlivé informace, není jisté.

Karel Hrubeš

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy