Vynořil se nový soupeř pro Váňu. Synovec jeho koně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 10. 2012 12:50
Pokud budou zítra točit do cílové roviny bok po boku Tiumen s Trezorem, právě jezdecké obsazení může rozhodnout o tom, že příznivci Josefa Váni budou vypínat televize zklamáním.
Foto: Tomáš Kunc

Sport Inside - Naganský hrdina Dominik Hašek musel tento týden nedobrovolně ukončit kariéru, protože o něj neprojevil zájem žádný americký klub. To Josef Váňa ve své disciplíně takový problém nikdy řešit nemusel.

Je pravda, že podobně jako Hašek už několikrát konec své jezdecké kariéry ohlašoval, ale nakonec si to vždy rozmyslel. Kromě Velké pardubické k tomu měl v posledních letech jeden pádný důvod. Jmenuje se Tiumen a Váňa ho obvykle opisuje jediným slovem: trenažér.

V jedenáctiletém valachovi našla bezmála šedesátiletá dostihová legenda koně šitého na míru pro veterána, jemuž se ve vrcholu sezony nechce vyklízet pole mladším.

Zatímco první osudový kůň, Železník, byl všechno jiné než jednoduchý na ježdění a vyžadoval jezdce v plné fyzické síle, jakým tehdejší třicátník Váňa byl, Tiumen umí projít 6900 metrů dlouhý kurs Velké pardubické bez toho, že by potřeboval výraznou podporu svého jezdce. „Umíme se navzájem podržet, některé problémy za mě vyřeší on a jindy mu zase pomůžu já,“ popisuje to Váňa.

A protože hnědákův majitel, Ivo Köhler ze stáje Köi Dent, nesmýšlí jako kluby NHL v případě veterána Haška, dostalo se Josefu Váňovi po třiatřiceti letech v sedle zvláštní výsady: smí jezdit nejlepšího koně v poli.

Nebo to aspoň platilo do letošního roku. Sobotní 122. Velká pardubická totiž může zaběhané pořádky změnit. Co všechno se dá od mimořádně otevřeného ročníku čekat?

Rekordy na dvou frontách

Váňa je se svými osmi jezdeckými a devíti trenérskými vítězstvími rekordmanem Velké už dávno. Pokud ale zvítězí i letos, stane se nejstarším vítězem v historii Velké. Týden po dostihu oslaví 60. narozeniny, takže by překonal dosavadního rekordmana, 59letého Vladimíra Hejmovského, který v 50. letech zvítězil se Salvátorem jen necelý rok předtím, než ho jako ruského emigranta zavraždila Státní bezpečnost.

Tiumen se zase může stát prvním koněm, jemuž se podaří vyhrát Velkou pardubickou čtyřikrát za sebou.

Čtyři úspěchy má sice na kontě i dosud nejúspěšnější kůň historie Železník, jeho série ale měla roční pauzu. Když po vítězstvích v letech 1987–1989 nastupoval jako horký favorit do 100. ročníku v roce 1990, spadl po kolizi se soupeřem na šesté překážce. Čtvrtý triumf si připsal až o rok později.

Nový hrdina a Váňovo zklamání

Tiumenovi přes noc vyrostl silný soupeř a paradoxně je to jeho blízký příbuzný z polského hřebčína Moszna. Osmiletý hnědák Trezor je valachovým synovcem a v posledních měsících předvedl nejen klasickou „tiumenovskou“ suverenitu na skocích, ale také rychlost a výbušnost, která starší hvězdě už zákonitě trochu schází.

Trezor se na Velkou pardubickou připravoval tak trochu v ústraní a mimo pozornost médií, neboť jeho trenérka Hana Kabelková zatím nepatří mezi velká jména a přímo na pardubickém závodišti připravuje pouhých pět koní.

Ještě loni zkoušela s Trezorem uspět v zahraničí, letos ho ale přesměrovala na pardubickou cestu a výsledkem je, že Trezor dvakrát deklasoval soupeře v kvalifikacích o propastných 6 délek a letos zůstává neporažen.

Přímo geniální tah se Kabelkové a stáji Epicos podařil s angažováním britského žokeje Liama Treadwella. Vítěz Velké národní jako první Angličan po mnoha letech přistoupil ke své české misi svědomitě, přijel už na kvalifikace a dokonale se seznámil s koněm, dráhou i podmínkami.

Pokud budou zítra točit do cílové roviny bok po boku Tiumen s Trezorem, právě jezdecké obsazení může rozhodnout o tom, že příznivci Josefa Váni budou vypínat televize zklamáním.

Větší napětí a lidi, které neznáte

Jiný trenér než Josef Váňa naposled vyhrál Velkou pardubickou před dlouhými sedmi lety. Od roku 2006 slavili výhradně koně z Váňovy centrály Mlýnce/Bohuslav na Karlovarsku.

Tentokrát je okruh kvalitních koní výrazně širší. Kromě Trezora dozráli k vrcholným výkonům také další mladí překážkáři Klaus, Ronino nebo Valldemoso.

Kdo za nimi stojí? Valldemosa, třetího z loňské Velké, chystá v Ostravě-Radvanicích málo známý Jiří Uhl, Klause a Ronina naopak připravuje známé jméno – Čestmír Olehla, trenér hvězd jako Železník a Registana.

Konečně kvalitní cizinci

Zahraniční koně v posledních letech do Pardubic buď nejezdili, nebo se jednalo o druhou a třetí garnituru. Tentokrát přijíždějí kvalitní skokani.

Může za to nejen zvýšení dotace na 192 000 eur, ale také fakt, že Velká pardubická je součástí mezinárodního překážkového seriálu Crystal Cup, mimochodem jako jeho nejlépe dotovaný díl. Irský trenér William Mullins má šanci na celkové vítězství a hodlá tomu podřídit všechno.

Proto do Pardubic posílá Uncle Juniora, ostříleného skokana se zkušenostmi z Irska i Francie, který si umí poradit s různými typy drah a jako kovaný vytrvalec nemá problémy ani se sedmi kilometry. Rád se drží v závětří a nastupuje až v samém závěru.

Kromě něj změří síly s Čechy ještě britský veterán Maljimar a další Ir, Doctor Pat.

Šokující zvraty

Letos startuje 23 koní, a byť to neznamená žádný rekord, na české poměry to je dost. Výrazně to ovlivní taktiku některých koní, kteří půjdou zepředu, nebo naopak za polem, aby se vyhnuli problémům a kolizím.

Velká pardubická má za sebou několik klidných ročníků, v tak početném poli se ale může snadno přihodit podobná pohroma jako v roce 1998.

Tehdy na Popkovickém skoku jeden kůň odmítl skočit, další spadnul a dominovým efektem následovaly pády poloviny pole.

 

Právě se děje

Další zprávy