reklama
 
 

Vyhlášení tendru na Temelín míří ze září k prosinci

30. 4. 2013 14:43
Už jen měsíce zbývají ČEZu, aby podle harmonogramu vybral vítěze historicky největšího a diplomaticky náročného tendru na dostavbu Temelína. Podle zákulisních informací Insideru se ale tendr neuzavře v září, jak je plánováno, ale až v prosinci.

Za kulisy událostí – Už jen měsíce zbývají ČEZu, aby podle harmonogramu vybral vítěze historicky největšího a diplomaticky náročného tendru na dostavbu Temelína. Podle zákulisních informací Insideru se ale tendr neuzavře v září, jak je plánováno, ale až v prosinci.

Zpoždění, v podstatě tříměsíční, tendr nabral už kvůli vyřazení francouzského uchazeče, společnosti Areva. V těchto týdnech se zbývající dva finalisté, tedy americko-japonský Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR.1200, společně s ČEZem probírají obří dokumentací jednotlivých nabídek.

Právě zdroje blízké uchazečům mluví o prodloužení „deadline“ tendru. Přes velkou rivalitu se na této informaci shodují oba tábory. I když oficiálně harmonogram tendru nekomentují.

Vyjádření českých představitelů zjištěným informacím neodporují. K září se totiž neupínají.

„Zatím nevidím důvod měnit harmonogram tendru – ale rozhodně je na prvním místě kvalita případného kontraktu, ne datum podpisu. Jednání s oběma uchazeči běží a uvidíme, jaké garance budou schopní dát,“ řekl Insideru vládní zmocněnec pro Temelín Bartuška na dotaz, zda se podle něj může zpozdit samotný harmonogram tendru.

Podle něj nejde ani tak o cenu, ale záruky, že uchazeči dokážou splnit své slovo.

„Dosavadní návštěvy staveb mě vedou k maximální ostražitosti, předpokládám, že ČEZ to vidí podobně,“ uvedl navíc Bartuška. Ten už v minulosti upozorňoval, že tendr také může skončit tak, že nebude vybrán žádný vítěz.

Zveřejněný plán ČEZu mluví dlouhodobě o tom, že v září se vítěz vybere a do konce roku bude podepsaná smlouva s vítězem.

Podobně jako Bartuška nechává termíny spíš otevřené i mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. „Činíme všechny kroky v tendru tak, aby termíny byly naplněny, a dále zůstává naší absolutní prioritou zejména kvalita dojednaného kontraktu,“ řekl mluvčí Insideru s tím, že s uchazeči je potřeba probrat stovky položek.

Už zmiňované zpoždění tendru kvůli vyřazení Arevy se projevilo při čekání na průběžné hodnocení. Původně mělo být hotové s koncem loňského roku, poté se po týdnech termín odkládal a nakonec se výsledek objevil až koncem března. A podle neoficiálních informací se má za to, že výrazně vede Westinghouse.

Když ale ČEZ loni v prosinci oznamoval odklad průběžného hodnocení, uváděl zároveň jeho mluvčí, že nijak neohrožuje splnění výše zmíněných termínů tendru.

Posuny v řádu měsíců začínají být zajímavé i z toho pohledu, že kabinet Petra Nečase míří ke konci svého vládnutí. Mohlo by se tak stát, že by se smlouva podepisovala takřka „na poslední chvíli“. Na druhou stranu, mezi nejsilnějšími českými stranami ODS a ČSSD panuje relativně konsenzus na potřebě jádra a dostavbě Temelína.

Nejistotu ohledně tendru posílil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, když otevřeně připustil, že dostavba Jaderné elektrárny Temelín se s velkou pravděpodobností zdrží. Současný plán počítá s tím, že se nové bloky rozjedou do roku 2025. Podle ministra průmyslu Martina Kuby však bude Česká republika elektřinu z nich potřebovat nejdříve v roce 2030.

Tereza Šídlová

 

autor: Aktuálně.cz | 30. 4. 2013 14:43

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama