Vyhlášení tendru na Temelín míří ze září k prosinci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 4. 2013 14:43
Už jen měsíce zbývají ČEZu, aby podle harmonogramu vybral vítěze historicky největšího a diplomaticky náročného tendru na dostavbu Temelína. Podle zákulisních informací Insideru se ale tendr neuzavře v září, jak je plánováno, ale až v prosinci.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Už jen měsíce zbývají ČEZu, aby podle harmonogramu vybral vítěze historicky největšího a diplomaticky náročného tendru na dostavbu Temelína. Podle zákulisních informací Insideru se ale tendr neuzavře v září, jak je plánováno, ale až v prosinci.

Zpoždění, v podstatě tříměsíční, tendr nabral už kvůli vyřazení francouzského uchazeče, společnosti Areva. V těchto týdnech se zbývající dva finalisté, tedy americko-japonský Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR.1200, společně s ČEZem probírají obří dokumentací jednotlivých nabídek.

Právě zdroje blízké uchazečům mluví o prodloužení „deadline“ tendru. Přes velkou rivalitu se na této informaci shodují oba tábory. I když oficiálně harmonogram tendru nekomentují.

Vyjádření českých představitelů zjištěným informacím neodporují. K září se totiž neupínají.

„Zatím nevidím důvod měnit harmonogram tendru – ale rozhodně je na prvním místě kvalita případného kontraktu, ne datum podpisu. Jednání s oběma uchazeči běží a uvidíme, jaké garance budou schopní dát,“ řekl Insideru vládní zmocněnec pro Temelín Bartuška na dotaz, zda se podle něj může zpozdit samotný harmonogram tendru.

Podle něj nejde ani tak o cenu, ale záruky, že uchazeči dokážou splnit své slovo.

„Dosavadní návštěvy staveb mě vedou k maximální ostražitosti, předpokládám, že ČEZ to vidí podobně,“ uvedl navíc Bartuška. Ten už v minulosti upozorňoval, že tendr také může skončit tak, že nebude vybrán žádný vítěz.

Zveřejněný plán ČEZu mluví dlouhodobě o tom, že v září se vítěz vybere a do konce roku bude podepsaná smlouva s vítězem.

Podobně jako Bartuška nechává termíny spíš otevřené i mluvčí ČEZu Ladislav Kříž. „Činíme všechny kroky v tendru tak, aby termíny byly naplněny, a dále zůstává naší absolutní prioritou zejména kvalita dojednaného kontraktu,“ řekl mluvčí Insideru s tím, že s uchazeči je potřeba probrat stovky položek.

Už zmiňované zpoždění tendru kvůli vyřazení Arevy se projevilo při čekání na průběžné hodnocení. Původně mělo být hotové s koncem loňského roku, poté se po týdnech termín odkládal a nakonec se výsledek objevil až koncem března. A podle neoficiálních informací se má za to, že výrazně vede Westinghouse.

Když ale ČEZ loni v prosinci oznamoval odklad průběžného hodnocení, uváděl zároveň jeho mluvčí, že nijak neohrožuje splnění výše zmíněných termínů tendru.

Posuny v řádu měsíců začínají být zajímavé i z toho pohledu, že kabinet Petra Nečase míří ke konci svého vládnutí. Mohlo by se tak stát, že by se smlouva podepisovala takřka „na poslední chvíli“. Na druhou stranu, mezi nejsilnějšími českými stranami ODS a ČSSD panuje relativně konsenzus na potřebě jádra a dostavbě Temelína.

Nejistotu ohledně tendru posílil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, když otevřeně připustil, že dostavba Jaderné elektrárny Temelín se s velkou pravděpodobností zdrží. Současný plán počítá s tím, že se nové bloky rozjedou do roku 2025. Podle ministra průmyslu Martina Kuby však bude Česká republika elektřinu z nich potřebovat nejdříve v roce 2030.

Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy