Velká pardubická připravila půdu pro invazi Francouzů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 10. 2012 14:45
Bývalý trenér vítězky Velké pardubické Patrice Quinton telefonoval do Česka ještě v sobotu večer a podle informací Insideru se příští rok chystá do Pardubic osobně.
Foto: Tomáš Kunc

Sport Inside - Vítězství klisny Orphee des Blins a žokeje Jana Faltejska v sobotní 122. Velké pardubické neutnulo jen velkou sérii miláčka publika Josefa Váni, ale možná ukázalo nový způsob, jak vyhrát slavný dostih i příště.

Vítězná stáj Pegas, za kterou stojí miliardář Jiří Trávníček, totiž novou hvězdu nepřivezla z Polska ani Německa, až dosud hlavních zdrojů kvalitních koní pro překážky, ba ani nesáhla po osvědčeném českém koni z rovinových dostihů, jako byl svého času trojnásobný vítěz Velké Peruán.

Trávníček šel novátorskou cestou a vítězku Velké pardubické si přivezl z Francie. Tedy z dostihové velmoci, která zůstává pro domácí stáje neprobádaným územím.

Francouzské překážky i rychlost, jakou se zdolávají, zatím nejsou nic pro Čechy. Největší dostihy jako Grand Steeple-Chase de Paris o 600 tisíc eur jsou nejen příliš silně obsazené, ale také se od domácích podmínek výrazně liší. A pro samotné Francouze zase není Velká pardubická o menší peníze kdesi na východě dostatečně atraktivní.

To všechno se teď může díky Orphee des Blins změnit. Její sobotní vítězství stylem start-cíl mělo ve Francii publicitu a tamní stáje si udělaly lepší představu o tom, jaký typ koně se v Pardubicích může prosadit.

Francouzi zároveň cítí velkou šanci proniknout na nový trh. Bývalý trenér Orphee des Blins Patrice Quinton telefonoval do Česka ještě v sobotu večer a podle informací Insideru se příští rok chystá do Pardubic osobně.

Případnému vstupu Francouzů do Česka mohou výrazně pomoci dva domácí trenéři. Stáje Pavla Vítka a Jiřího Michala se dají s nadsázkou přirovnat ke koňské obdobě tuzemských montoven známých firem. Oba trénují několik desítek plnokrevníků, ale na českých drahách zůstávají prakticky neviditelní.

Specializace těchto stájí spočívá v něčem jiném než běhání dostihů. Francouzi dovážejí k Vítkovi a Michalovi desítky hříbat, která v Česku za zlomek nákladů projdou základním výcvikem a pak jsou odeslána zpět do Francie, kde absolvují většinou překážkové kariéry.

Právě Vítek, syn nejúspěšnějšího trenéra československé historie Františka Vítka a bývalý překážkový jezdec, Trávníčkovi v létě 2009 výrazně pomáhal při výběru Orphee des Blins. Klisna z francouzského polokrevného chovu dokázala doma v barvách stáje Ecurie des Dunes pětkrát zvítězit, mimo jiné i na slavném pařížském závodišti Auteuil.

Vítek, který má z dob své jezdecké kariéry ve Francii výborné kontakty, hnědku zahrnul do předvýběru a zúčastnil se pak i samotného nákupu v Normandii. Orphee des Blins je podle něj pouze vrcholek ledovce a ve Francii je celá řada podobných i lepších koní s potenciálem pro Pardubice. Je ale třeba vybírat ve stájích, které se soustředí na krosové dostihy, a nikoli rychlé steeplechase.

Klíčem k úspěchu bylo přesné zadání při koupi, ale až do soboty viděl v Orphee des Blins potenciální vítězku Velké pardubické jen její trenér Greg Wroblewski. Stájový jezdec Dušan Andrés se rozhodl pro koně z konkurenčních stájí a musel z Trávníčkova luxusního střediska Zhoř u Jihlavy odejít.

Jako každý průkopnický počin bude i pro Orphee des Blins a její realizační tým mimořádně těžké sobotní úspěch zopakovat. K tomu, aby na trati 6900 metrů a podmáčené dráze prostála taktiku start-cíl, byl zapotřebí nejen silný fyzický fond a přesný odhad jezdce, ale také určité podcenění ze strany soupeřů.

To už se příště nestane, ale už nyní je jasné, že se stáji Pegas podařilo změnit podmínky nejslavnějšího českého dostihu. Kromě nové hvězdy nabídla také inspiraci, kde hledat ty budoucí.

 

Právě se děje

Další zprávy