Vědí kdy, nevědí kde a jak. Proč se ambasády zavírají kvůli teroru

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 8. 2013 13:52
Američané zavřeli ve světě dvaadvacet svých ambasád. Je to největší a naprosto bezprecedentní uzavření diplomatických misí v historii. Důvodem je zachycení komunikace mezi údajně vysoce postavenými členy Al-Káidy, kteří hovořili o nadcházející „velké operaci“.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Američané zavřeli ve světě dvaadvacet svých ambasád. Je to největší a naprosto bezprecedentní uzavření diplomatických misí v historii.

Důvodem je zachycení komunikace mezi údajně vysoce postavenými členy Al-Káidy, kteří hovořili o nadcházející „velké operaci“.

Bílý dům úzkostlivě tají, čí komunikaci a o čem přesně zpravodajské služby získaly. Z podniknutých kroků je zřejmé, že zpravodajci vědí, kdy zhruba se něco chystá, ale nevědí přesně co a hlavně kde.

Pro člověka, jehož prací je předcházet teroristickým útokům, velmi těžká a nepříjemná rovnice o jedné neznámé.

Organizátoři útoků Al-Káidy jistě vědí, že jejich maily a mobilní či satelitní telefony je mohou prozradit, takže se stále více uchylují rovnou k domluvě přes kurýry či používání programů, které znemožní osobu lokalizovat.

Hlavně žádnou techniku, kterou lze zaměřit nebo odposlechnout. Domlouvání přes Skype je stále více tabu, internet používají káidisté hlavně pro šíření své propagandy.

Podle Washingtonu tomu ale v tomto případě tak nebylo. „Udivující je, jak sebevědomě mezi sebou o svém plánu komunikovali a byli si jisti úspěchem,“ řekl nejmenovaný člen Obamovy administrativy televizi ABC.

V Itálii a ve Španělsku byly aktivovány oddíly námořní pěchoty schopné do hodiny od vydání rozkazu vyrazit do akce. Poblíž Jemenu plují dvě americké vojenské lodě a bezpečnostní opatření před velvyslanectvím USA v jemenské metropoli Saná jsou taková, že si lze těžko představit větší.

Budovu hlídá dvanáct tanků, okolní ulice jsou uzavřeny, ani ve větší vzdálenosti nesmí projíždět žádné cisterny nebo nákladní vozy. (Ty představují nejhorší nebezpečí, v roce 2008 výbuch nákladního automobilu zničil hotel Marriott v Islámábádu, kde zahynul i český velvyslanec Ivo Žďárek.)

Hrozba může souviset se dvěma skutečnostmi. Jednak končí muslimský postní měsíc ramadán. To je pro fanatiky mimořádně oblíbená doba k útokům, jde o nesmírně slavnostní a důležitý den islámského kalendáře.

A stovky, ne-li tisíce ozbrojenců Al-Káidy se dostaly v posledních týdnech na svobodu při úspěšných vzpourách ve věznicích v Iráku, Pákistánu i Jemenu. V Sýrii, Iráku a Jemenu káidisté ovládají části území, kde mají podmínky na přípravu velkých operací.

Z výboru pro zpravodajskou činnost v americkém Senátu pochází informace, že komunikace, kvůli které tolik ambasád zavřelo, připomíná způsob, jakým spolu mluvili a psali si útočníci 11. září 2001. Ti nikdy nehovořili ani nepsali o konkrétním plánu, ale z jejich komunikace vyplývalo, že všechny své aktivity a kroky směřují k jednomu cíli v budoucnosti…

Nabízí se otázka, zda nejde spíše o poplach, který má dokázat, že rozsáhlé sledovací programy Národní bezpečnostní agentury (NSA) jsou oprávněné a Edward Snowden, který je zveřejnil, tak bezpečnost Spojených států poškodil.

Jenže některá svá velvyslanectví na základě hrozeb zavřely i Francie, Velká Británie nebo Německo. Navíc by Obama sám zpochybnil své nedávné tvrzení, že Al-Káida je téměř poražena, na ústupu a nepředstavuje už globální hrozbu.

Pravděpodobnější je, že nějaké důvodné podezření existuje a Obama nechce opakovat noční můru z libyjského Benghází 11. září loňského roku. Teroristé tam napadli americký konzulát a zavraždili velvyslance Christophera Stevense. Vláda víceméně přiznala, že nebezpečí v tomto případě podcenila.

Stejnou chybu nechce udělat podruhé.

Martin Novák

.....

Insider 24. května ve své analýze „Každá válka jednou skončí, ale až když doopravdy skončí“ (http://bit.ly/17tyeN3) zpochybňoval optimismus vlády USA ohledně zničení Al-Káidy už krátce poté, co o tom Barack Obama hovořil.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy