Vědí kdy, nevědí kde a jak. Proč se ambasády zavírají kvůli teroru

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 8. 2013 13:52
Američané zavřeli ve světě dvaadvacet svých ambasád. Je to největší a naprosto bezprecedentní uzavření diplomatických misí v historii. Důvodem je zachycení komunikace mezi údajně vysoce postavenými členy Al-Káidy, kteří hovořili o nadcházející „velké operaci“.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Američané zavřeli ve světě dvaadvacet svých ambasád. Je to největší a naprosto bezprecedentní uzavření diplomatických misí v historii.

Důvodem je zachycení komunikace mezi údajně vysoce postavenými členy Al-Káidy, kteří hovořili o nadcházející „velké operaci“.

Bílý dům úzkostlivě tají, čí komunikaci a o čem přesně zpravodajské služby získaly. Z podniknutých kroků je zřejmé, že zpravodajci vědí, kdy zhruba se něco chystá, ale nevědí přesně co a hlavně kde.

Pro člověka, jehož prací je předcházet teroristickým útokům, velmi těžká a nepříjemná rovnice o jedné neznámé.

Organizátoři útoků Al-Káidy jistě vědí, že jejich maily a mobilní či satelitní telefony je mohou prozradit, takže se stále více uchylují rovnou k domluvě přes kurýry či používání programů, které znemožní osobu lokalizovat.

Hlavně žádnou techniku, kterou lze zaměřit nebo odposlechnout. Domlouvání přes Skype je stále více tabu, internet používají káidisté hlavně pro šíření své propagandy.

Podle Washingtonu tomu ale v tomto případě tak nebylo. „Udivující je, jak sebevědomě mezi sebou o svém plánu komunikovali a byli si jisti úspěchem,“ řekl nejmenovaný člen Obamovy administrativy televizi ABC.

V Itálii a ve Španělsku byly aktivovány oddíly námořní pěchoty schopné do hodiny od vydání rozkazu vyrazit do akce. Poblíž Jemenu plují dvě americké vojenské lodě a bezpečnostní opatření před velvyslanectvím USA v jemenské metropoli Saná jsou taková, že si lze těžko představit větší.

Budovu hlídá dvanáct tanků, okolní ulice jsou uzavřeny, ani ve větší vzdálenosti nesmí projíždět žádné cisterny nebo nákladní vozy. (Ty představují nejhorší nebezpečí, v roce 2008 výbuch nákladního automobilu zničil hotel Marriott v Islámábádu, kde zahynul i český velvyslanec Ivo Žďárek.)

Hrozba může souviset se dvěma skutečnostmi. Jednak končí muslimský postní měsíc ramadán. To je pro fanatiky mimořádně oblíbená doba k útokům, jde o nesmírně slavnostní a důležitý den islámského kalendáře.

A stovky, ne-li tisíce ozbrojenců Al-Káidy se dostaly v posledních týdnech na svobodu při úspěšných vzpourách ve věznicích v Iráku, Pákistánu i Jemenu. V Sýrii, Iráku a Jemenu káidisté ovládají části území, kde mají podmínky na přípravu velkých operací.

Z výboru pro zpravodajskou činnost v americkém Senátu pochází informace, že komunikace, kvůli které tolik ambasád zavřelo, připomíná způsob, jakým spolu mluvili a psali si útočníci 11. září 2001. Ti nikdy nehovořili ani nepsali o konkrétním plánu, ale z jejich komunikace vyplývalo, že všechny své aktivity a kroky směřují k jednomu cíli v budoucnosti…

Nabízí se otázka, zda nejde spíše o poplach, který má dokázat, že rozsáhlé sledovací programy Národní bezpečnostní agentury (NSA) jsou oprávněné a Edward Snowden, který je zveřejnil, tak bezpečnost Spojených států poškodil.

Jenže některá svá velvyslanectví na základě hrozeb zavřely i Francie, Velká Británie nebo Německo. Navíc by Obama sám zpochybnil své nedávné tvrzení, že Al-Káida je téměř poražena, na ústupu a nepředstavuje už globální hrozbu.

Pravděpodobnější je, že nějaké důvodné podezření existuje a Obama nechce opakovat noční můru z libyjského Benghází 11. září loňského roku. Teroristé tam napadli americký konzulát a zavraždili velvyslance Christophera Stevense. Vláda víceméně přiznala, že nebezpečí v tomto případě podcenila.

Stejnou chybu nechce udělat podruhé.

Martin Novák

.....

Insider 24. května ve své analýze „Každá válka jednou skončí, ale až když doopravdy skončí“ (http://bit.ly/17tyeN3) zpochybňoval optimismus vlády USA ohledně zničení Al-Káidy už krátce poté, co o tom Barack Obama hovořil.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy