Ve fotbalové Plzni to vře. Paclík na tribuně vykázal Berbra na kraj řady

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 11. 2012 12:49
Paclík dal tímto viditelným gestem najevo, že se od Berbra distancuje. Berbr, předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu a člen výkonného výboru FAČR, přitom obecně bývá vnímán jako fotbalový kmotr, který stojí v pozadí úspěchů Viktorie Plzeň.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Je to detail, ale mnohé může naznačovat. Roman Berbr, muž, který je podle Insideru vedle Miroslava Pelty nejmocnějším mužem českého fotbalu, neseděl při pondělním ligovém utkání Plzeň-Jihlava po boku majitele domácího klubu Tomáše Paclíka.

Za dva a půl roku, co Paclík v Plzni působí, to bylo podle znalců místního prostředí v podstatě poprvé.

Paclík nechal Berbra přesadit na konec řady, kde pak zákulisní mág seděl vedle delegátů utkání se svojí životní partnerkou Dagmar Damkovou, předsedkyní komise rozhodčích FAČR.

To všechno v situaci, kdy českým fotbalem zmítá zákulisní válka, v níž se straší Křetínského taškou a na Plzeň se vytahují notářské zápisy s výpověďmi rozhodčích o korupci.

Paclík dal tímto viditelným gestem najevo, že se od Berbra distancuje. Berbr, předseda Plzeňského krajského fotbalového svazu a člen výkonného výboru FAČR, přitom obecně bývá vnímán jako fotbalový kmotr, který stojí v pozadí úspěchů Viktorie Plzeň.

Jeho vztah s Paclíkem je nicméně výrazně komplikovanější. Paclík se nyní podle všeho obává, aby se Berbr v rámci pudu sebezáchovy nespojil s druhou stranou, tedy se Spartou, proti Viktorii a Paclíkovi.

Fakt, že zasedací pořádek na čestných tribunách není úplnou marginalitou – a pro Berbra tuplem ne -, dokumentuje i policejní odposlech jeho telefonního hovoru, který v roce 2004 vedl s Ivanem Horníkem, tehdy manažerem Viktorie Žižkov.

BERBR: „Čest práci!“

HORNÍK: „Romane, čau, neruším tě?“

BERBR: „Ty nikdy.“

HORNÍK: „(...) Hele, my jsme v prdeli, ty vole. Já se chci zeptat, jak ty to tam máš ve vztahu k těm, co tam jsou v Plzni a to? Sympatizuješ, nebo volnej průběh?“

BERBR: „Nechávám tomu volnej průběh, protože samozřejmě chtěli pomoc, ale posadili mě asi tak 200 metrů od VIPky, to nemůžu reflektovat takovýhle píčoviny.“

Horník následně pracuje na rozhodčích pro zápas Žižkov-Brno. „Mám tady Jardu Járu. A Pastyřík, to je tvůj kůň, ne? (...) S ním se můžu bavit normálně?“

Berbr přitaká a Horník následně telefonuje sudímu Pastyříkovi s nabídkou: „Třicetník je tam pro tebe.“ Jistou pikantnost celému případu přidává fakt, že Pastyřík byl občanským povoláním policista.

Horník i Pastyřík byli posléze odsouzeni za korupci, Berbr v této věci nijak stíhán nebyl.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy