V kauze kolem Key Investments počítá ztráty i firma miliardáře Chrenka

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 2. 2014 14:39
Třinecké železárny investovaly do bezcenných dluhopisů.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – V kauze spojené s krachem makléřské společnosti Key Investments přijde vedle tří měst a dvou pražských městských částí o peníze také největší česká hutní společnost Třinecké železárny.

Jak vyplývá z dokumentů, které má k dispozici deník Insider, firma miliardáře Tomáše Chrenka eviduje v souvislosti s touto kauzou pohledávky ve výši 12,6 milionu korun.

Dluží jí společnosti Via Chem Group a táborská Borsay, jejichž dluhopisy zkrachovalá Key Investments nakupovala, ale proplaceny nebyly.

Šance, že Chrenkova firma získá zpět peníze v plné výši, je minimální. Obě firmy, které třinecké společnosti dluží, jsou v insolvenčním řízení, respektive v konkurzu.

Zpět jen půlku

Největší hutní společnosti dluží 9,5 milionu korun firma Via Chem Group za 89 jejích dluhopisů s výnosy. Nyní je již jisté, že Chrenkova firma nezíská zpět víc jak polovinu z této částky.

Jak už deník Insider v tomto týdnu popsal, zadlužená společnost v rámci insolvenčního řízení totiž předložila soudu reorganizační plán, v němž navrhuje umazání poloviny dluhu.

Třinecké železárny by podle tohoto plánu měly dostat během pěti let zpět pouze 4,4 milionu. A to za předpokladu, že firma plán skutečně naplní.

K umoření dluhu si totiž potřebuje půjčit téměř miliardu korun od své dceřiné, ovšem taktéž zadlužené společnosti Spolek pro chemickou a hutní výrobu.

„Je to velmi čerstvá informace, která k nám oficiálně ještě nedorazila,“ uvedla mluvčí podniku Petra Jurásková. „Vedení firmy se tím bude zabývat.“

Peníze od boxera

Další pohledávky ve výši 3,1 milionu korun za 290 kusů dluhopisů evidují Chrenkovy železárny také vůči táborské leasingové firmě Borsay.

Zatímco v případě Via Chemu existuje ještě teoretická šance na získání alespoň části peněz, v případě společnosti Borsay je tato pravděpodobnost minimální. Před měsícem totiž skončila v konkurzu.

Jak uvedla ve své zprávě pro soud insolvenční správkyně Věra Sedloňová, firma na uvedené adrese nesídlí a správkyni nepředala účetnictví, ani další klíčové informace potřebné pro vypořádání věřitelů. Alespoň taková byla situace na konci loňského roku.

Pokusili jsme se získat vyjádření firmy k současné situaci. Firemní telefonní číslo již neexistuje. Oslovili jsme tedy přímo předsedu představenstva, thaiboxera Jakuba Malicha, jenž figuroval také jako jednatel britské mateřské společnosti.

Po telefonu odmítl na otázky odpovídat, následně zaslal reakce e-mailem. „Na obě funkce jsem resignoval v minulém roce. V rámci výkonu funkcí jsem se smluvně zavázal k mlčenlivosti, a to i pro období tří let po skončení,“ konstatoval Malich. „V případě konkursu společnosti jsou věřitelé uspokojováni z výtěžku prodeje majetkové podstaty.“

Malich současně uvedl, že neumí vysvětlit, proč firma není k dohledání na své adrese, veškeré účetní doklady ale podle jeho vyjádření už předložila.

Grossovy akcie

Jakým způsobem Třinecké železárny k dluhopisům této společnosti přišly, není zcela zřejmé. Společnost odmítla potvrdit, zda je získala právě prostřednictvím firmy Key Investments.

„Vedení se rozhodlo, že se k případu nebude vyjadřovat,“ uvedla mluvčí podniku Jurásková. „Je to v řešení, naši právníci i ekonomové se tím zabývají, proces stále probíhá.“

"Nevím, jak to bylo," uvedl také bývalý generální ředitel Třineckých železáren a bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. "Je to už dávno, na finanční věci tam byli jiní."

Firma Key Investments, která nakoupila bezcenné dluhopisy některým českým městům, se už jednou v souvislosti s Chrenkovým holdingem objevila.

V roce 2007 si na nákup minoritního balíku akcií firmy Moravia Energo patřící do impéria Tomáše Chrenka půjčil bývalý premiér Stanislav Gross peníze právě od Key Investments. Akcie pořídil za zhruba 20 milionů korun, následně je prodal za 110 milionů.

Transakci prověřovala policie, případ ale nakonec odložila.

Eliška Bártová

 

Právě se děje

Další zprávy