V hlavě Jana Herzmanna: Co udělá 450 tisíc voličů ODS

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2013 11:44
Nedá se čekat, že by u volebních místnostní stály fronty. Rozhodující však bude, co udělá masa zhruba 450 tisíc někdejších voličů ODS, kteří si zatím žádnou stranu pro letošní volby nevybrali.
Foto: Tomáš Kunc

Komentář – Podle dlouhodobé předpovědi bude o letošních volbách chladno a nebude moc pršet. Bude končit nudná kampaň, jejímž hlavním tématem je okopávání protivníkových kotníků. Bude začínat prodloužený víkend, následovaný dvěma dny podzimních prázdnin. Nedá se čekat, že by u volebních místností stály fronty.

Uznávám, že jsem se v létě asi mýlil, když jsem tvrdil, že by účast mohla být pod 50 procent. Teď to vypadá na nějakých 55 procent. I tak bychom mohli překonat neslavný rekord roku 2002, kdy zůstalo doma 42 procent voličů.

Výsledky tehdy poslaly do Strakovy akademie Špidlovu vládu vystřídanou v rámci téhož volebního období vládou Grossovou a pak Paroubkovou. Při vší úctě k zásluhám nynějšího prezidenta o úspěch ČSSD nelze přehlédnout, že tehdy ODS ztratila půl milionu hlasů proti roku 1998. Skoro třetina jejích někdejších příznivců ji tak potrestala za opoziční smlouvu. I proto byla účast tak nízká. Letos se historie může opakovat.

Dlouhá léta platí, že ať jde o jakékoli volby, doma při nich zůstanou hlavně mladí do 29 let a lidé se základním vzděláním. Ty politika moc nezajímá a mezi stranami a hnutími se ani neorientují. Více než dvoutřetinová účast lidí s vysokoškolským vzděláním situaci nezachrání, je jich totiž málo (jen zhruba každý sedmý oprávněný volič).

Letos navíc patrně zafunguje souběh dvou faktorů: nespokojenosti pravicových voličů s předchozími vládami (mám na mysli jak Topolánkovu, tak Nečasovu) a tendence městského obyvatelstva (hlavně jeho lépe situovaných skupin) trávit prodloužené víkendy mimo bydliště. I když jsme se při prezidentských volbách naučili, jak díky voličskému průkazu hlasovat třeba na lyžích, k vyvážení to asi stačit nebude. Venkov bude volit jako obvykle: poměrně disciplinovaně, spíše doleva.

Tohle všechno, můžete si říct, jsme věděli už v létě. Proč ten Herzmann tehdy strašil menší než poloviční účastí a teď couvá? Inu proto, že jsem podceňoval schopnost nových hnutí mobilizovat část dlouhodobě nespokojených voličů a tak trochu převzít roli, kterou v roce 2010 hrály TOP 09 a Věci veřejné. Přes zkušenost, kterou voliči s Věcmi veřejnými udělali, jsou poměrně velké skupiny připravené přijít hlasovat pro Okamurův Úsvit a hlavně pro Babišovo ANO. Skutečnost, že ANO 2011 dokonce soupeří s TOP 09 o post lídra budoucí parlamentní opozice, rozhodně ochotu zúčastnit se voleb podporuje.

Rozhodující masa je ale jinde: zhruba 450 tisíc někdejších voličů ODS si zatím žádnou stranu pro letošní volby nevybralo, spíše se chystá zůstat doma. Kdyby se nakonec všichni zvedli a šli hlasovat, účast by poskočila o 5,5 procentního bodu a dostala se na podobnou hladinu jako v roce 2010. To je krajně nepravděpodobné. Vyloučené ovšem není, že část z nich přeci jen nebude chtít, aby levice vyhrála tak přesvědčivě, jak to zatím vypadá. Buď ODS odpustí, nebo podpoří jiný subjekt na pravici nebo v pravém středu. Nabízejí se jim nejen TOP 09 a ANO 2011, k nimž už zhruba 200 tisíc někdejších voličů ODS přešlo, ale v poslední době aktivně také KDU-ČSL, která vycítila svoji šanci. A tak si můžeme uprostřed nudné volební kampaně říct: „No jo, ono se přeci jen ještě něco dít bude!“

Jan Herzmann

 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy