V Baku přivítali vraha se sekerou jako hrdinu. Evropa kvůli ropě mlčí

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 9. 2012 12:13
Vládnete-li zemi, která má dostatek ropy, můžete si dovolit to, co ostatní stěží. A nejen v tom, že si můžete víc koupit. Ázerbájdžán to potvrzuje dokonale.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Vládnete-li zemi, která má dostatek ropy, můžete si dovolit to, co ostatní stěží. A nejen v tom, že si můžete víc koupit. Ázerbájdžán to potvrzuje dokonale.

Zásoby černého zlata v Kaspickém moři, u kterého Ázerbájdžán leží, se odhadují až na 110 miliard barelů. Ropovodem z Baku přes Gruzii do tureckého přístavu Ceyhan teče ropa, která je pro Evropu důležitá a snižuje její závislost na Rusku.

Proto Evropská unie ázerbájdžánskému diktátorovi Ilhamu Alijevovi odpouští věci, které jiným tak snadno neprocházejí.

O víkendu Maďarsko pustilo z vězení a poslalo domů ázerbájdžánského důstojníka Ramila Safarova. Odpykával si původně doživotní trest za vraždu.

V roce 2004 se v Budapešti zúčastnil akce konané v rámci programu NATO Partnerství pro mír. V budově vojenské akademie, kde byli hosté ubytováni, přišel v noci na pokoj Arména Gurgena Margarjana a ubil ho k smrti sekerou. Skoro mu oddělil hlavu od těla.

Arméni a Ázerbájdžánci se po válce o Náhorní Karabach v první polovině devadesátých let nenávidí. Protože Ázerbájdžánci prohráli, možná je nenávist na jejich straně o něco větší. Ale že se může stát něco takového, s tím asi v NATO nikdo nepočítal.

Když teď Safarov přiletěl domů, vítali ho jako hrdinu. Prezident Alijev mu okamžitě prominul zbytek trestu, povýšil ho do hodnosti majora a vyplatil mu mzdu za uplynulých osm let, které proseděl v maďarském vězení.

Spojené státy daly najevo znepokojení, Evropská unie mlčí. Baku je zkrátka strategicky příliš důležitá metropole na to, aby ji někdo kritizoval. Platí tady bohužel dvojí metr. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko je (oprávněně) kritizován za tvrdé porušování lidských práv, stejně tak jako sílící autoritářské praktiky ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Prezident Ázerbájdžánu je ale přijímán všude dál s poctami. Sešla se s ním Angela Merkelová, letos na jaře jej hostil na Pražském hradě Václav Klaus.

Novináři, blogeři, aktivisté bojující za lidská práva či opoziční politici jsou často zatýkáni na základě obvinění z protistátní činnosti, pokusu o převrat nebo podněcování k násilí. Zadržovaní kritici jsou podrobováni mučení.

V roce 2004 byl zavražděn známý novinář a kritik vlády Elmar Husejnov. Viník nebyl vypátrán.

Spekuluje se o tom, že Maďarsko přiměly k propuštění vraha se sekerou právě ekonomické důvody. Možnost získat levně ropu či finanční pomoc čítající až tři miliardy eur.

Nicméně postoj EU k Baku se může nakonec nevyplatit. U Náhorního Karabachu v posledních měsících přibývá přestřelek a mrtvých vojáků na arménské i ázerbájdžánské straně.

Pokud konflikt po dvou desetiletích znovu propukne naplno, je třeba mít na paměti, že už zmiňovaný důležitý ropovod Baku–Ceyhan prochází velmi blízko severní hranice Náhorního Karabachu...

 

Právě se děje

Další zprávy