Ústupky ČTÚ silné mobilní trojce: proč je třeba udělat místo Kellnerovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 6. 2013 14:05
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) slíbil zveřejnit v pondělí výsledek připomínkového řízení k upraveným pravidlům, kterými se má řídit pokračování aukce uvolněných frekvenčních pásem. Už z toho, co se nyní ví, se dá konstatovat, že v některých bodech přistoupil na námitky T-Mobilu, Vodafonu a Telefóniky ČR, ale na podstatných změnách podmínek tendru trvá.

Jde především o vyhrazení části pásma 800 MHz výhradně pro nové hráče (rozuměj pro Kellnerův PPF Mobile) a o závazek současných operátorů, že vpustí nového držitele kmitočtových práv (Petra Kellnera) do sítě 2G/3G na základě povinnosti národního roamingu.

Za názorovými rozdíly mezi ČTÚ a mobilními operátory na nastavení tendru lze tušit něco víc než to, zda se PPF dostane do hry. Jde o způsob a míru regulace telekomunikačního trhu.

Klíčovým bodem sporů je zmíněná exkluzivita části pásma pro nové operátory. To, že se jí ČTÚ nevzdá, znamená přiznání, že současný trh s velkou trojkou je trh s de facto malou konkurencí. Vlastnosti trhu zkoumal ČTÚ ve své analýze z března až dubna: konstatuje slabiny trhu, ale podle všeho nemá právní účinnost, neboť nevyšla v Telekomunikačním věstníku.

Kdyby ČTÚ tuto podmínku škrtl, redukoval by celou diskusi jen na technické a formální parametry tendru, například na to, jak zabezpečit, aby netrval neúnosně dlouho nebo nevedl k nesmyslným cenám.

Zmíněná exkluzivita pro nováčka pomůže vyšší konkurenci, a je tudíž v zájmu zákazníků mobilních služeb. Její obhajoba nebude ale jednoduchá. Uvažme například, že podmínky na trhu se už mění, aniž tendr skončil. V mezičase vzniklo několik virtuálních mobilních operátorů a stávající operátoři uvedli na trh nové, levnější tarify volného volání.

Další pokračování tendru bude tedy pro ČTÚ prubířským kamenem. Nejen pro úřad, ale i pro jeho nového šéfa Jaromíra Nováka, který 16. května nahradil ve funkci Pavla Dvořáka. Rukopis nového šéfa není zatím příliš znát, neboť pravidla byla navržena ještě za fungování jeho předchůdce; může se ale projevit později.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

před 5 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy