Ústupky ČTÚ silné mobilní trojce: proč je třeba udělat místo Kellnerovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 6. 2013 14:05
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Český telekomunikační úřad (ČTÚ) slíbil zveřejnit v pondělí výsledek připomínkového řízení k upraveným pravidlům, kterými se má řídit pokračování aukce uvolněných frekvenčních pásem. Už z toho, co se nyní ví, se dá konstatovat, že v některých bodech přistoupil na námitky T-Mobilu, Vodafonu a Telefóniky ČR, ale na podstatných změnách podmínek tendru trvá.

Jde především o vyhrazení části pásma 800 MHz výhradně pro nové hráče (rozuměj pro Kellnerův PPF Mobile) a o závazek současných operátorů, že vpustí nového držitele kmitočtových práv (Petra Kellnera) do sítě 2G/3G na základě povinnosti národního roamingu.

Za názorovými rozdíly mezi ČTÚ a mobilními operátory na nastavení tendru lze tušit něco víc než to, zda se PPF dostane do hry. Jde o způsob a míru regulace telekomunikačního trhu.

Klíčovým bodem sporů je zmíněná exkluzivita části pásma pro nové operátory. To, že se jí ČTÚ nevzdá, znamená přiznání, že současný trh s velkou trojkou je trh s de facto malou konkurencí. Vlastnosti trhu zkoumal ČTÚ ve své analýze z března až dubna: konstatuje slabiny trhu, ale podle všeho nemá právní účinnost, neboť nevyšla v Telekomunikačním věstníku.

Kdyby ČTÚ tuto podmínku škrtl, redukoval by celou diskusi jen na technické a formální parametry tendru, například na to, jak zabezpečit, aby netrval neúnosně dlouho nebo nevedl k nesmyslným cenám.

Zmíněná exkluzivita pro nováčka pomůže vyšší konkurenci, a je tudíž v zájmu zákazníků mobilních služeb. Její obhajoba nebude ale jednoduchá. Uvažme například, že podmínky na trhu se už mění, aniž tendr skončil. V mezičase vzniklo několik virtuálních mobilních operátorů a stávající operátoři uvedli na trh nové, levnější tarify volného volání.

Další pokračování tendru bude tedy pro ČTÚ prubířským kamenem. Nejen pro úřad, ale i pro jeho nového šéfa Jaromíra Nováka, který 16. května nahradil ve funkci Pavla Dvořáka. Rukopis nového šéfa není zatím příliš znát, neboť pravidla byla navržena ještě za fungování jeho předchůdce; může se ale projevit později.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy