Určí hodnotu české koruny nakonec Evropská centrální banka?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 3. 2014 13:55
Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.

Zjednodušeně řečeno je podstatou tohoto pohledu otázka, která z centrálních bank vyhraje v souboji o oslabení měny, tedy eura, či české koruny.

Od Evropské centrální banky se opakovaně očekávalo, že sáhne po snížení zbylých desetin a setin procenta hlavní úrokové sazby a přidá i další opatření, kterými oslabí euro s cílem udělit další impuls v oblasti úvěrování a podpořit tím rozběh ekonomiky.

Vyčkávací taktika, kterou zvolila Evropská centrální banka jako výsledek čtvrtečního jednání o sazbách, byla pro trhy překvapením. ECB ponechala zatím podmínky beze změny a možná to naznačuje i její postup pro druhé čtvrtletí tohoto roku.

Přesto, zdá se, přetrvávají důvody pro to, aby koruna dospěla na konci roku k hranici 27 korun za euro a pokusila se ji možná i protnout:

-         Lze očekávat, že ECB dříve či později bude nucena k nějaké podpoře evropské ekonomiky přistoupit. Nedostatečná úvěrová aktivita a silnější euro by obecně nebyly příznivými faktory pro křehce oživující evropskou ekonomiku. Úrokový rozdíl mezi českými a eurovými sazbami by se „vymazal“ a jeden z faktorů, který měl odradit investory od české koruny a držet její kurz (vzhledem k euru) výše, by zmizel; česká koruna by mohla posilovat.

-         ČNB nemusí mít námitky proti posílení koruny na hranici 27 korun za euro a možná i drobně níže a nemusí ani v takovém případě sáhnout po devizových intervencích. Jednak proto, že sama ústy guvernéra ČNB Miroslava Singera již začátkem února připustila možnost opuštění cíle (udržet korunu nad 27 korunami za euro) někdy začátkem roku 2015, a jednak proto, že makroekonomická čísla mají zlepšující se tendenci. Rizika své původní prognózy, se kterou byly spojeny devizové intervence, vidí ČNB nyní v možnosti rychlejšího ekonomického růstu (což by snižovalo hrozby inflace).

Možná si tedy na konci roku budeme moci koupit eura za cenu o 40 haléřů nižší.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

před 31 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy