Určí hodnotu české koruny nakonec Evropská centrální banka?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 3. 2014 13:55
Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.

Zjednodušeně řečeno je podstatou tohoto pohledu otázka, která z centrálních bank vyhraje v souboji o oslabení měny, tedy eura, či české koruny.

Od Evropské centrální banky se opakovaně očekávalo, že sáhne po snížení zbylých desetin a setin procenta hlavní úrokové sazby a přidá i další opatření, kterými oslabí euro s cílem udělit další impuls v oblasti úvěrování a podpořit tím rozběh ekonomiky.

Vyčkávací taktika, kterou zvolila Evropská centrální banka jako výsledek čtvrtečního jednání o sazbách, byla pro trhy překvapením. ECB ponechala zatím podmínky beze změny a možná to naznačuje i její postup pro druhé čtvrtletí tohoto roku.

Přesto, zdá se, přetrvávají důvody pro to, aby koruna dospěla na konci roku k hranici 27 korun za euro a pokusila se ji možná i protnout:

-         Lze očekávat, že ECB dříve či později bude nucena k nějaké podpoře evropské ekonomiky přistoupit. Nedostatečná úvěrová aktivita a silnější euro by obecně nebyly příznivými faktory pro křehce oživující evropskou ekonomiku. Úrokový rozdíl mezi českými a eurovými sazbami by se „vymazal“ a jeden z faktorů, který měl odradit investory od české koruny a držet její kurz (vzhledem k euru) výše, by zmizel; česká koruna by mohla posilovat.

-         ČNB nemusí mít námitky proti posílení koruny na hranici 27 korun za euro a možná i drobně níže a nemusí ani v takovém případě sáhnout po devizových intervencích. Jednak proto, že sama ústy guvernéra ČNB Miroslava Singera již začátkem února připustila možnost opuštění cíle (udržet korunu nad 27 korunami za euro) někdy začátkem roku 2015, a jednak proto, že makroekonomická čísla mají zlepšující se tendenci. Rizika své původní prognózy, se kterou byly spojeny devizové intervence, vidí ČNB nyní v možnosti rychlejšího ekonomického růstu (což by snižovalo hrozby inflace).

Možná si tedy na konci roku budeme moci koupit eura za cenu o 40 haléřů nižší.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy